Książki
Książka na jesień. Poznaj nasze propozycje

Na długie, jesienne wieczory polecamy książkowe nowości. Wśród nich długo wyczekiwane tytuły, na niektóre trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, bo swoją premierę będą miały w październiku. Jest w czym wybierać – są kryminalne historie, zabawne przygody, trochę magii, miłości, odrobina fantasy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydawnictwo Poradnia K

„Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady”, tom 2, Nancy Springer (10+)
Enola powróciła. Ci, którzy jeszcze nie czytali pierwszego tomu, powinni czym prędzej to nadrobić. Być może zachęci Was recenzja pierwszej części. Ta odważna dziewczynka-detektyw, siostra słynnego Sherlocka znowu w akcji. Tym razem, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, panny Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy „proletariat”. Enola podoba się czytelnikom, bo jest bezkompromisowa, nie przywiązuje wagi do konwenansów, jest odważna, przebojowa i mądra. Samotnie wędruje na rowerze szukając matki i przy okazji rozwiązuje rozmaite sprawy. Jednocześnie ukrywa się przez swoimi braćmi i tropi złoczyńców. Dobra wiadomość jest taka, że Wydawnictwo Poradnia K kupiło prawa do serii sześciu książek o Enoli Holmes. Kolejny tytuł ukaże się już w listopadzie 2019 r. Jest jeszcze jedna dobra informacja: powstaje filmowa adaptacja serii Nancy Springer. Główną rolę zagra w nim słynna Jedenastka z serialu „Stranger Things”, rola Sherlocka Holmesa przypadła znanemu z roli „Wiedźmina” w nadchodzącej produkcji Netflixa Henry'emu Cavillowi, a Helena Bonham Carter wcieli się w rolę matki rodzeństwa. Pierwszy film wejdzie na ekrany w 2020 roku.

„Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer” Anna Sakowicz (9+)
Do domu Anielki, jej siostry, rodziców i babci wprowadza się Alzheimer. Przez niego babcia staje się zapominalska, myli imiona, nie poznaje domowników i nie radzi sobie z codziennymi czynnościami. Anielka nie lubi pana A., jak go nazywa. Pisze do niego listy i nakłania, żeby wyprowadził się od babci. Wyjątkowa, poruszająca, ciepła i pełna humoru podszytego melancholią książka o zmaganiu rodziny z nieuleczalną chorobą.

Wydawnictwo Dreams

„Wiewiórczy Zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” Adam Studziński (8-12)
To opowieść o mediach społecznościowych. O tym, jak dzięki nim można zmieniać świat na lepszy, ale i o tym, jak poprzez nieumiejętne korzystanie z nich można wpaść w poważne kłopoty. To lektura obowiązkowa przed pierwszym zalogowaniem się do jakiegokolwiek serwisu społecznościowego! Bohaterką jest Tola, towarzyszą jej wiewiórki, piękne księżniczki i bardzo rozkojarzony krawiec oraz król Hugon.

Wydawnictwo Adamada

„Ja i świat. Informacje w obrazkach” Mireia Trius (8+)
Czy w Dhace rzeczywiście jest tak ciasno? Gdzie leży miasto, w którym nie wychodzi się z domu bez czapki? Jaką książkę czyta świat? W którym państwie je się zupę na śniadanie?Jakie warzywo najczęściej wrzucają do garnka Wietnamczycy? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tej książce. Nie ma dużo czytania, bo wszystko jest ciekawie zaprezentowane w formie infografik, dzięki czemu łatwiej można zapamiętać ciekawostki.

„Ariol. Co gryzie muchę S.?” Emmanuel Guibert (10+)
Ariol wie, gdzie zaczyna się locha, a kończy maciora, Ramono ukrywa się za szybem naftowym dziadka Anatola, a Stępak potrafi zasnąć, nawet kiedy idzie. Piąta część zakręconych przygód Ariola i jego szalonych kumpli. Tytułowy Ariol to uczłowieczony niebieski osiołek, który nie lubi wcześnie wstawać, nie lubi chodzić do szkoły, ciągle wpada w tarapaty i kocha rozrywkę. W tym tomie czytelnik może się spodziewać wielu przygód, autor zapewnia dużo humoru. Jeśli więc szukacie dobrego komiksu, Ariol wam się spodoba.

„Pan. Ukryte insygnia króla elfów” Sandra Regnier (14+)
Felicity ma coraz więcej proroczych wizji i snów. Napięcie między zwaśnionymi królestwami smoków i elfów rośnie bezustannie. Czy zagubione królewskie insygnia wreszcie się odnajdą? Komu można będzie zaufać, a kogo należy się wystrzegać i bać? Czy Felicity i Lee będą razem?

Wydawnictwo Akapit Press

„Detektyw Erik Vogler i śmierć w kurorcie” Beatriz Oses (12+)
Od czasu, gdy Erik rozwikłał zagadkę morderstw w Bremie, dręczą go koszmary. Chłopak czuje, że potrzebuje odpoczynku. Zgodnie z zaleceniem lekarza wyjeżdża do luksusowego uzdrowiska. Tymczasem los przygotował dla niego niespodziankę. Młody detektyw nie zdaje sobie sprawy, że zamiast relaksujących kąpieli i zabiegów czeka go udział w kolejnej kryminalnej aferze.

„Prawda” Care Santos (12+)
Nastoletni Erik właśnie opuścił poprawczak. Spędził tam cztery lata, niesłusznie oskarżony o morderstwo. Kiedy wreszcie staje się wolny i czuje wsparcie Xeni, wrażliwej i mądrej dziewczyny, dzięki której przetrwał, wszystko wydaje się powoli układać. Ale czy życie na zewnątrz naprawdę jest łatwiejsze niż to w zakładzie poprawczym? Jak trzymać się z dala od niebezpiecznych ludzi, którzy nie chcą o nim zapomnieć? Jak wyrwać się z przestępczej dzielnicy, skończyć szkołę, znaleźć pracę? I czy właśnie tego tak naprawdę chce Erik?

Wydawnictwo Jaguar

„Ratownicy czasu” Justyna Drzewicka (9+)
To pierwszy tom nowej serii. Dwójka współczesnych nastolatków – Sara i Daniel - przenosi się w czasie do Bolonii, gdzie studiuje Mikołaj Kopernik. Przygoda, która miała przyjemna i bezpieczna, okazuje się skomplikowana wskutek lekkomyślności kota, który ściąga do oprogramowania wirus, co zmienia nie tylko przeszłość, ale też piętrzy przeszkody uniemożliwiające bohaterom powrót do domu, do swoich czasów. Od ich pomysłowości, odwagi i determinacji zależy nie tylko sukces misji powrotnej, ale też przyszłość Mikołaja Kopernika, który bez pomocy trójki archeoturystów nie zostanie astronomem. Premiera pierwszego tomu 16 października. Dwa kolejne tomy (o Egipcie i o Ludwiku XIV) w 2020 roku.

„Ostatnie dzieciaki na Ziemi” Max Brailer (7+)
Prześmieszna książka o grupie dzieciaków, które przetrwały apokalipsę i ratują Ziemię przed zombiakami i innymi stworami. Odkąd nad miastem zapanowała apokalipsa potworów, Jack Sullivan, trzynastolatek, mieszka w swoim domku na drzewie. W pojedynkę Jack nie ma szans przeciwko bandom żywych trupów, Skrzydlatym Bydlakom, Winostworom i Buldożerom, a już na pewno nie poradzi sobie z okropnym, inteligentnym potworem, znanym jedynie jako Blarg. Jack tworzy więc drużynę. Z ich pomocą Jack zamierza pokonać Blarga, zdobyć najważniejszą Sprawność Pogromcy Apokalipsy i przestać wreszcie być zwyczajnym nastolatkiem! Czy mu się to uda? Cała historia ukazana jest w postaci tekstu przemieszanego z czarno-białymi ilustracjami – to doskonała książka dla każdego, kto marzy o wystąpieniu w stworzonym przez siebie komiksie lub grze wideo. Seria trafiła na listę bestsellerów „The New York Times” i „USA Today”; wydrukowano ponad dwa miliony egzemplarzy! W październiku będzie można obejrzeć serial na Netflixie nakręcony na podstawie książki.

Wydawnictwo Media Rodzina

„Chmura” Claudia Pietschmann (15+)
Paraliżująco realistyczny, porywający thriller dla młodzieży. Emma chyba się zakochała. Nikt nie rozumie jej tak dobrze jak poznany online Paul. Choć jeszcze nigdy nie spotkali się w realu, w sieci dzielą się najskrytszymi tajemnicami. Chłopak ma dla dziewczyny mnóstwo niespodzianek, które jest w stanie urzeczywistnić jednym kliknięciem. Problem w tym, że każda najmniejsza przysługa zaczyna niebezpiecznie przypominać osaczanie dziewczyny. Czy dla Paula Emma jest jedynym oknem na świat? Dlaczego chłopak nie chce się z nią spotkać? Co przed nią ukrywa?

„Cynamon, kłopoty i ja” Dagmar Bach (15+)
Odkąd Vicky co pewien czas wpada z wizytą do jednego z paralelnych światów, jej życie bardzo się skomplikowało. Ma najfajniejszego chłopaka w szkole i czasem bywa też w siódmym niebie. Postanawia trochę „poćwiczyć” w skórze swojej sobowtórki. Problem w tym, że dziewczyna nie wie, że wszechświat ma wobec niej własne plany i szykuje jej pewną bardzo specjalną niespodziankę. W drugiej części cynamonowej serii wystąpi pewien obłąkany gość i jeszcze bardziej obłąkany ptak, a także wymarzony facet (co najmniej jeden), poza tym eksperymentalne sprzęty sportowe, zakochana ciotka i sen (a może raczej koszmar) nocy letniej. Przekonajcie się, czy Vicky uda się zgłębić tajemnicę swojej wyjątkowej przypadłości.

„Mapa dni” Ransom Riggs (15+)
Czwarta książka o osobliwych dzieciach pani Peregrine. Bohaterowie, znani z kart poprzednich tomów oraz z ekranizacji Tima Burtona, ponownie przeżywają wiele niebezpiecznych przygód, walcząc z potworami i zjawami – tym razem we współczesnej Ameryce. Uporawszy się z zagrożeniem, które zawisło nad osobliwym światem, Jacob Portman wraca na Florydę. Towarzyszą mu pani Peregrine, Emma i osobliwi przyjaciele. Choć robią, co mogą, by się nie wyróżniać, beztroskie wizyty na plaży i lekcje zwyczajności kończą się wraz z odkryciem podziemnego schronu dziadka Jacoba. Teraz gra toczy o najwyższą stawkę. Przed osobliwymi dziećmi otwiera się nowa karta historii, pełnej cudów i niebezpieczeństw, ilustrowana niespotykanymi zdjęciami z minionych epok, tym razem również kolorowymi.

Wydawnictwo Dwie Siostry

„Sto godzin nocy” Anna Woltz (12+)
Gdy 14-letnia Emilia dowiaduje się, że jej ojciec zrobił coś okropnego, postanawia zostawić za sobą wszystko: rodzinny Amsterdam, beznadziejnych rodziców i całe dotychczasowe życie i uciec do Nowego Jorku. Wszystko ma dokładnie zaplanowane. Bilet na samolot kupiony. Mieszkanie wynajęte przez internet. Mapa metra wydrukowana. Ale na miejscu nic nie idzie zgodnie z planem. Mieszkanie, które wynajęła, nie istnieje, a do miasta zbliża się niszczycielski huragan Sandy. Razem z dwoma przypadkowo poznanymi chłopakami i pewną odważną małą dziewczynką Emilia przygotowuje się na uderzenie żywiołu. Kto by pomyślał, że największa burza w jej życiu dopiero nadchodzi.

„Tajemnice Dzikiego Boru” Tonke Dragt (10+)
Wiosną rycerz Rystridyn miał wrócić z Dzikiego Boru, ale nie wrócił. Podobno widziano go w zamku Islan, podobno wyruszył do Kraju Delty. Podobno wszyscy jego towarzysze zginęli. Tiuri postanawia zbadać, co się stało. Ze swoim przyjacielem Piakiem zapuszcza się w mroczne ostępy, w których czają się zbójcy i tajemniczy Ludzie w Zieleni. Kręte ścieżki prowadzą na manowce, w gęstwinie kryją się zaginione miasta, w powietrzu krążą dawne klątwy. Niektórzy mówią nawet, że bór jest nawiedzony. Chłopcy trafiają na trop niebezpieczeństwa, które może zagrozić całemu królestwu. Czy zdołają je powstrzymać? Każdy fałszywy ruch może ich kosztować życie. Jest to kontynuacja „Listu do króla”, trzymającej w napięciu klasycznej powieści rycerskiej dla młodych czytelników.

Wydawnictwo Zielona Sowa

„Hotel ostatniej szansy” Nicki Thornton (9+)
Obdarzony niezwykłym kulinarnym talentem chłopiec, dziwna grupa gości, otrucie i hotel na odludziu, w którym właśnie budzi się magia. Seth to chłopiec od wszystkiego w posiadanym przez wredną rodzinę Bunnów Hotelu Ostatniej Szansy. Jego jedynym przyjacielem jest czarny kot o imieniu Nightshade. Kiedy do hotelu przybywa dziwne zgromadzenie ludzi, to właśnie na Setha w podstępny sposób spada obowiązek przygotowania kolacji dla gości. Podczas zamkniętego przyjęcia – ku przerażeniu wszystkich – łagodny i dobry dr Thallomius umiera otruty deserem. Deserem, który, jak się okazuje, został przygotowany właśnie przez Setha. Sprawa wydaje się być prosta – jednak śledztwo jest w toku, a Seth zrobi wszystko, by dowieść swojej niewinności. Czy będzie on w stanie odkryć tajemnice, a tym samym oczyścić swoje imię?

„Puk, puk! Otwórzcie drzwi!” Marcin Przewoźniak (9+)
W domu Bielskich pojawia się dziwaczny posłaniec z jeszcze dziwniejszym listem! To oznacza tylko jedno - historia świata znowu zaczęła przyspieszać! Zabytkowe drzwi kupione na targu staroci wracają na swoje miejsce. Bohaterowie z dawnych czasów znowu pojawią się we współczesnym świecie! Ale czy rodzinę Bielskich może coś jeszcze zaskoczyć? No jasne! Bo, do którego normalnego domu przychodzi Winston Churchill, aby zapalić cygaro i powiedzieć kilka legendarnych słów? Na czyim fortepianie swoje słynne utwory gra Fryderyk Chopin? I kogo odwiedzi Mikołaj Kopernik, aby odkryć kilka zaskakujących faktów o współczesnym świecie?

„Na tropie Czarnego Klejnotu. Sekrety starej szkoły”Aniela Cholewińska-Szkolik (9+)
Ani w rodowym zamku barona von Borga, ani w pałacyku wśród róż w Rozalinie, Oko Diablicy nie zostało odnalezione. Jednak Marysia, Rafał, Kamil, Marek i Julka łatwo się nie poddają. Kiedy Kamil odkrywa, że jego ulubiony nauczyciel – Drabina, również jest zainteresowany odszukaniem klejnotu, rozwiązanie tajemnicy staje się coraz bardziej skomplikowane. Podczas przygotowywania projektu na 70-lecie szkoły Kamil zauważa w starej kronice zdjęcie z tajemniczym znakiem. Jakie tajemnice skrywa stary geograf, pan Krzemykowski? Co ma wspólnego szkoła z van Borgami? Czy przyjaciołom uda się rozwiązać tajemnicę klucza z różą i czy ktoś odnajdzie w końcu Oko Diablicy? „Sekrety starej szkoły” to trzeci tom serii „Na tropie czarnego klejnotu” – kryminalno-sensacyjnych powieści pełnych zabawnych sytuacji, intryg, poszukiwania skarbów, szkolnych przygód i przyjaźni.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!