Książki
Nie tylko lektury: „Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” Kelsey Oseid

Przepięknie wydany przewodnik po nocnym niebie zachwyci wszystkich, którzy lubią popatrzeć na gwiazdy. Autorka wprowadza czytelnika w tajemnice kosmosu, podsuwając wiedzę w bardzo przystępny sposób.

Ogromne wrażenie robią przepiękne ilustracje. Można je podziwiać godzinami, w zasadzie tę książkę pożera się wzrokiem. Jest utrzymana w kolorach nocnego nieba, na którym zawieszone są świecące gwiazdy. Dziś w miastach, intensywnie oświetlonych sztucznym światłem, trudno jest dostrzec np. Drogę Mleczną. Z tą książką nocne niebo nie traci swojej magii.

Na początku dowiadujemy się jaki jest nasz kosmiczny adres: „Mieszkamy na planecie Ziemia, krążącej wokół gwiazdy o nazwie Słońce, w układzie planetarnym znanym jako Układ Słoneczny, w galaktyce zwanej Drogą Mleczną, w skupisku galaktyk określanym mianem Grupy Lokalnej, która z kolei jest częścią Supergromady Lokalnej, jakich są miliony w całym widzialnym Wszechświecie”. Poznajemy gwiazdozbiory i dowiadujemy się skąd pochodzą ich nazwy, gdzie ich szukać na niebie i jak one wyglądają oraz kim był Klaudiusz Ptolemeusz. Dowiadujemy się np. że Małą Niedźwiedzicę nazywa się też Małym Wozem i że w jej obrębie leży Gwiazda Polarna.

Druga połowa książki jest poświęcona Księżycowi, Słońcu, planetom, planetoidom, kometom, meteorom. Poznajemy fazy Księżyca, dowiadujemy się jaką ma średnicę, jak wyglądają morza księżycowe (dziś wiemy, że na Księżycu nie ma wody, kiedyś astronomowie sądzili inaczej), na czym polega zaćmienie. Bardzo mi się podoba opis planet i wiele ciekawostek na ich temat. Czy wiecie, że wenusjański dzień trwa dłużej niż wenusjański rok, a planeta Wenus została nazwana na cześć rzymskiej bogini miłości i odróżnia się od innych planet tym, że obraca się wokół własnej osi w kierunku ze wschodu na zachód, a nie odwrotnie, jak pozostałe planety?

Autorka opowiada nam także jakich narzędzi używa się lub używano do pomiarów ciał niebieskich, przedstawia mity, legendy i wyobrażenia ludzkości na temat budowy wszechświata czy pochodzenia gwiazdozbiorów.

Po lekturze tego przewodnika będziecie się pewnie poruszać po nocnym niebie. A gdy nie będziecie pewni tego, co zaobserwujecie, zawsze możecie sięgnąć po książkę i sprawdzić, jak nazywa się dana konstelacja. To mapa nieba w pigułce.

/aus/

„Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” Kelsey Oseid
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 160
Wiek: 9+

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!