Książki
Nie tylko lektury: „Złota Gwiazdka” Emilia Kiereś

Co roku, w okresie przedświątecznym, obowiązkowo sięgam po książkę, która wprowadzi mnie w bożonarodzeniowy nastrój. W grudniu, w ręce wpadła mi pełna ciepła i uroku „Złota Gwiazdka” Emilii Kiereś.

Książka jest kontynuacją „Srebrnego dzwoneczka” i porusza bardzo ważne sprawy wielu rodzin, których świat zmienia się, gdy pojawia się nowa osoba w ich życiu.

Gdy w rodzinie Antka i Marysi pojawia się ich braciszek Staś, wszystko się zmienia. Marysi to specjalnie nie przeszkadza, bo skończyła 15 lat i nie potrzebuje już tak wielkiej uwagi mamy i taty, ale 9-letni Antek jest niepocieszony. Jego mały brat wymaga ciągłej opieki, stale płacze, więc zarówno mama, jak i tata są skupieni tylko na nim. Antek czuje się odrzucony, tęskni za dawnymi czasami, gdy miał rodziców dla siebie, a oni grali z nim w planszówki, czytali mu na dobranoc i poświęcali swój czas. Chłopiec czuje się opuszczony, niechciany i złości się na Staszka i na rodziców.

Gdy zbliża się Boże Narodzenie, Antek z rodziną wyjeżdżają do cioci Ani, wujka Eryka i kuzynki Tereski. Tam na dobre rozpoczynają się świąteczne przygotowania: pachnie pierniczkami i choinką, a za oknem jest pogoda o jakiej każdy marzy w grudniu: mróz i śnieg, który nie przestaje padać. Świąteczny klimat udzieli się każdemu. Gdy cały dom przygotowuje się do świąt, chłopiec niespodziewanie trafia na trop zagadkowej osoby w czerwonej czapeczce. Wraz z Tereską odkrywają jej tajemnicę i niemałe problemy. Czy uda im się je rozwiązać, czy dla każdego te święta będą wymarzone i piękne?

„Złota Gwiazdka” to poruszająca historia o dziecięcej wrażliwości, troskach, przyjaźni i miłości, w sam raz na zimowe wieczory. Nie znajdziecie w niej galopującej fabuły, ale rodzinną opowieść z przygodą w tle, która z całą pewnością świątecznie was nastroi i przypomni o tym, co w życiu jest najważniejsze. Opowieści towarzyszą przepiękne ilustracje wykonane przez mamę autorki, Małgorzatę Musierowicz.

/aus/

„Złota Gwiazdka” Emilia Kiereś
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 136
Wiek: 7+