Książki
Nie tylko lektury: „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” Nancy Springer

Kolejną propozycją dla miłośników kryminałów i Sherlocka Holmesa jest opowieść o młodszej siostrze znanego wszystkim słynnego detektywa. To wciągająca, dowcipna, pełna przygód i zagadek powieść, którą czyta się jednym tchem.

Enola Holmes nie przypomina swojego brata. Jest zbuntowana, zadziorna, bystra i odważna, a przede wszystkim szalenie inteligentna i naładowana pozytywną energią. Od razu wzbudza sympatię czytelnika. Ma świetne poczucie humoru i nigdy się nie poddaje - walczy o swoje prawa i o samą siebie.

Gdy jej matka nie wraca do domu w urodziny dziewczynki, czternastoletnia Enola postanawia ją odnaleźć. Najpierw jednak zamierza poprosić o pomoc swoich starszych braci, którzy natychmiast przyjeżdżają, gdy dostają wiadomość. Sherlock i Mycroft, którzy nie widzieli siostry przez dziesięć lat, są mocno zdziwieni, gdy docierają do rodzinnego domu. Opowieści Enoli o matce i codziennym życiu wprawiają ich w osłupienie. Matka opowiadała im inne historie niż dziewczynka!

Bracia chłodno traktują swoją siostrę i uważają, że brak jej dobrych manier i dobrego wychowania oraz wykształcenia „należnego pannie z dobrego domu”. W planach mają wysłanie jej na stancję dla młodych panien, by nabrała ogłady i poznała zasady, którymi w życiu powinna się kierować „dama”. Oczywiście Enola ma inny pomysł na siebie więc postanawia dać nogę. Ucieka do Londynu i na własną rękę rozpoczyna poszukiwania matki. Przez przypadek zostaje uwikłana w sprawę zniknięcia 12-letniego markiza. Londyn okazuje się niebezpiecznym miastem. Dziewczyna musi stawić czoła złoczyńcom. Czy uda jej się odnaleźć chłopca i mamę? Jak długo zostanie w mieście i będzie się ukrywać? Na pewno rozwikła jedną ze spraw kryminalnych i odkryje, że praca detektywa ją fascynuje. Czy pójdzie w ślady brata, a może okaże się lepsza?

Autorka, Nancy Springer, która jest wielbicielką Sherlocka Holmesa, napisała wciągającą, dowcipną i pełną zagadek powieść, którą czyta się jednym tchem. To pierwszy tom serii o przygodach i śledztwach młodej panny Holmes. Polecam nie tylko nastolatkom, ale i starszym miłośnikom Sherlocka. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy. Książka zostanie sfilmowana. W roli Enoli wystąpi znana z serialu „Stranger Things” Jedenastka czyli Millie Bobby Brown, która tak mówi o książce i bohaterce: „Pełna mocy, zdolna i inteligentna… Z ważnym przesłaniem: możesz zrobić, co tylko zechcesz, wystarczy, że się na to zdecydujesz”.

/aus/

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” Nancy Springer
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 240
Wiek: 10+

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!