Książki
Książki na lato: Oto nasze propozycje do czytania

Z tą listą nie będziesz się nudził podczas tego lata! Przygotowaliśmy dla Was pozycje, które warto sprawdzić zanim wrócicie do szkoły.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

„Kto wymyślił wakacje?” Katarzyna Sowula (8+)
Kto wymyślił wakacje? Jak podróżuje się jachtostopem? Czy hippika to jazda na hipopotamach? Czy woda w jeziorze może się gotować, a plaża świecić na niebiesko? Czy półkolonie to pół kolonii? Gdzie powstał Rezerwat Dzikich Dzieci? Czy miasto bywa planszą do gry? Czym jeździ się po welodromie? Czym latem odżywia się mól książkowy? Jak stworzyć własny spacerownik i jakie pamiątki można przywieźć z wakacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce. Oprócz tego są pomysły, co można robić w wolnym czasie.

„321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” Mathilda Masters (9+)
Najfajniejsza encyklopedia ciekawostek na świecie, z której dowiecie się m.in., że żyrafa może sobie wylizać uszy, bambus rośnie ponad metr dziennie, a astronauci sikają do odkurzacza. W sumie aż 321 niesamowitych ciekawostek z różnych dziedzin, m.in.: z biologii, historii, geografii okraszonych pięknymi ilustracjami. Autorka jest podróżniczką i odkrywcą, wie wszystko na prawie każdy temat: o zwierzętach, roślinach, historii, języku.

Wydawnictwo Dwie Siostry

„Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody” Maria Ana Peixe Dias, Inês Teixeira do Rosário (8+)
Pięknie ilustrowany przewodnik dla młodych odkrywców i obserwatorów przyrody, z którego dowiecie się co pachnie w ogrodzie, jak nazywa się robal, który mieszka w kałuży, czyje odgłosy słychać w nocy, co to za ślady na ścieżce, skąd się bierze wiatr? Znajdziecie mnóstwo wiadomości o zwierzętach, roślinach, kamieniach, chmurach i planetach, a także pomysły na samodzielne eksperymenty, obserwacje i wyprawy.

„Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” Tina Oziewicz (8+)

Co ma wiking do czekoladek, oset do jednorożca i por do żonkila? Czy da się mierzyć czas butami? Co to znaczy Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch?Wszyscy wiedzą, że Brytyjczycy jeżdżą lewą stroną, podają długości w stopach i mają królową. Ale czy widzieliście stumetrowe białe konie na zielonych wzgórzach i kruki karmione krwawymi ciasteczkami? Braliście udział w pogoni za serem i wyścigu z patelniami? Słyszeliście o drzwiach do świata elfów, opuszczonych klasztorach i kamiennych kręgach, w których zwalnia czas?Takiej Wielkiej Brytanii nie znaliście! Seria Świat dla Dociekliwych prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

„Ewolucja według Calpurnii Tate” Jacqueline Kelly (9+)
Klimatyczna opowieść o dorastaniu i fascynacji nauką, o odkrywaniu przyrody i własnego miejsca w świecie, w którym teoria Darwina wciąż jeszcze jest ekscentryczną nowinką, a w edukacji panny z dobrego domu najważniejsze są lekcje gotowania i szydełkowania. Akcja dzieje się w 1899 roku w Teksasie. Jedenastoletnia Calpurnia Tate zastanawia się, dlaczego żółte koniki polne są większe od zielonych. Z niewielką pomocą dziadka znajduje odpowiedź: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone przez ptaki, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia zaczynają się przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja nauką, a także jej zmartwienia – bo XIX-wieczny Teksas to nie najlepsze miejsce dla dziewczynki, która marzy o tym, by zostać przyrodniczką.

„List do króla” Tonke Dragt (10+)
Trzymająca w napięciu powieść rycerska dla młodych czytelników. W noc poprzedzającą pasowanie na rycerza 16-letni Tiuri czuwa z przyjaciółmi w królewskiej kaplicy. Nagle słyszy zza okna rozpaczliwe wołanie. Łamie zasady i wychodzi na zewnątrz. Nieznajomy mężczyzna w habicie powierza mu tajny list i prosi, by Tiuri zawiózł go rycerzowi, który zatrzymał się w pobliskim zajeździe. Kiedy jednak chłopak dociera na miejsce, rycerza tam nie ma. I wkrótce okazuje się, że to najmniejsza z trudności, z jakimi Tiuri będzie musiał się zmierzy - tak zaczyna się długa, pełna przygód podróż i niebezpieczna misja, która może kosztować go życie. Czy zdoła dostarczyć królowi zza Gór Wielkich wiadomość, od której zależą losy kraju? Książkę uznano za najlepszą holenderską powieść młodzieżową drugiej połowy XX wieku i stała się światowym bestsellerem. Doczekała się też ekranizacji.

„Rok, w którym nauczyłam się kłamać” Lauren Wolk (12+)
Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości, porównywana ze słynnym „Zabić drozda” Harper Lee. Jesienią 1943 roku spokojny świat pensylwańskiej wsi, gdzie wojna jest tylko dalekim echem, przestaje być dla Annabelle bezpiecznym miejscem. Pewnego ranka w szkole pojawia się nowa uczennica, brutalna i złośliwa Betty. Ofiarą jej prześladowania i intryg staje się nie tylko Annabelle, ale też włóczęga i dziwak Toby, który jest weteranem wojennym i jej przyjacielem. A gdy ma się dwanaście lat, nie jest łatwo stawić czoła złu, które nagle czai się tak blisko. To powieść o konfrontacji ze złem i uprzedzeniami. Zdobyła wiele nagród, w tym tytuły Newbery Honor Book 2017 i Najlepszej Dziecięcej książki roku „Wall Street Journal”. Trafiła także na listę bestsellerów „New York Timesa”.

„Bystrzak” Marie-Aude Murail (15+)
Pełna humoru powieść dla młodzieży o chłopakach, dziewczynach i pewnym niezwykłym starszym bracie. Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, pójdzie do nowej szkoły i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie i umie bardzo szybko liczyć („jeden, dwa, trzy, cztery, be, dwanaście”). Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klebera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo… „Bystrzak” został dwukrotnie zekranizowany.

Wydawnictwo Dreams

„Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma” Marta H. Milewska (8+)
Mietek – chłopak z osiedla marzy o karierze sędziego lub trenera. Niestety trudno być trenerem bez własnej drużyny. A jak tu zbudować zespół, jeśli połowa chłopaków jest za Barcą, a połowa za Realem i ani myślą o współpracy? A do tego wszystkiego na osiedlu pojawia się dziewczyna, która gra lepiej od niejednego chłopaka i do tego potrafi czytać z ruchu warg. Tymczasem w bloku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Podobno ma to związek z jakąś tragiczną historią sprzed kilkudziesięciu lat, w którą był zamieszany sam trener reprezentacji Polski.

„Mietek i tajemnica starej willi” Marta H. Milewska (8+)
„W życiu pewne są tylko zmiany”. To miały być najlepsze wakacje w ich życiu. W nagrodę za świetną grę trener zorganizował całej drużynie obóz piłkarski z najsilniejszym klubem w mieście. Wszystko dla nich – nowoczesny hotel, baseny i wypasione boiska. Ale – jak to mówi babcia – w życiu pewne są tylko zmiany. Kiedy nic nie jest takie, jak miało być, może się okazać, że to właśnie będzie początek czegoś wyjątkowego. Zwłaszcza gdy ma się jeszcze na głowie dziewczyny, które niczego się nie boją. „Mietek i tajemnica starej willi” to druga część przygód Mietka, Amelki i ich drużyny.

„Elora. Wielka wyprawa” Krzysztof Niedźwiedzki (9+)
Leśnej polanie, będącej ostoją dla gromady jeży, zagraża stado turni. W takich sytuacjach jeże zazwyczaj opuszczały swój dom, by szukać nowych siedlisk, tym razem jednak sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana. Podczas gdy Rada Wielkiego Kamiennego Kręgu opracowuje plan zapobieżenia napaści, kilka młodych jeży potajemnie wyrusza na poszukiwanie Elory – krainy wiecznej szczęśliwości, o której opowiadają legendy. Przywódca młodzików, żywiołowy, marzycielski urwis Krążek nie spodziewa się nawet, jak wielką próbą charakteru okaże się dla niego ta przygoda… i jak przypieczętuje ich przyjaźń. Dokąd prowadzi tajemnicza mapa z groty? I jaki los ostatecznie spotka gromadę jeży?

Wydawnictwo Jaguar

Seria „Ostatnie dzieciaki na Ziemi” Max Brallier (7+)
Zabawne przygody grupki dzieciaków, które przetrwały apokalipsę. Wyposażone w zapas cukierków i szalone pomysły, walczą z potworami i zombiakami. Odkąd nad miastem zapanowała apokalipsa potworów, Jack Sullivan, zwyczajny trzynastolatek, mieszka w swoim domku na drzewie, którego bronią katapulty i fosa, nie wspominając o grach wideo i niekończącej się dostawie ciasteczek i lemoniady, które przynosi z opuszczonych sklepów. Jednak w pojedynkę Jack nie ma szans przeciwko bandom żywych trupów, Skrzydlatym Bydlakom, Winostworom i Buldożerom, a już na pewno nie poradzi sobie z okropnym, inteligentnym potworem, znanym jedynie jako Blarg. Jack tworzy więc drużynę, którą tworzą: Quint - jego nieco ciamajdowaty najlepszy kumpel, Dirk - były łobuz i postrach gimnazjum, Rover – domowy, dobry potwór, no i June – obiekt jego westchnień. Z ich pomocą Jack zamierza pokonać Blarga, zdobyć najważniejszą Sprawność Pogromcy Apokalipsy i przestać wreszcie być zwyczajnym nastolatkiem! W drugim tomie serii dzieciaki muszą odkryć, dlaczego zombiaki zniknęły. Seria trafiła na listę bestsellerów „The New York Times” i „USA Today”, wydrukowano ponad dwa miliony egzemplarzy, a ekranizacja zaplanowana jest w Netfixie w październiku 2019 roku.

„Nowy świat” Ałbena Grabowska (12+)
Sky, Estra i Maroon to przyjaciele, którzy osieroceni po buncie maszyn, dorastają razem w Kolebce, osobliwym domu dziecka rządzonym przez tak zwanych rodziców. Przy pierwszej sposobności uciekają i ukrywają się wśród im podobnych mieszkańców nizin społecznych. Estra, specjalistka od sieci informatycznych zajmuje się ochroną przyjaciół, Sky przenosi w umyśle dane, co pozwala przetrwać w Nowym Świecie. Maroon, pół hybryda, pół człowiek, pracuje w kopalni, aby zapewnić wszystkim byt. Po apokalipsie świat dzieli się na dwie części; niższe warstwy zamieszkują szeregowi pracownicy pozbawieni praktycznie praw. Codziennie obserwują Wyżynę, krainę, do której nie mają dostępu, a którą zamieszkują niczego nieświadomi wybrańcy. Któregoś dnia zostaje porwana córka prezydenta Wyżyny, a spokojne życie przyjaciół okazuje się iluzją. Jeśli nie chcą powrócić do miejsca, z którego uciekli, ocalić świat i znaleźć uciekinierkę, muszą udać się na Wyżynę. Co jest prawdą a co iluzją? Kto jest przyjacielem a kto wrogiem? Te kwestie muszą rozstrzygnąć, by uratować swoje życie.

„Trinkets” Kirsten Smith (14+)
Spotkania grupy anonimowych kleptomanów to nie miejsce dla porządnych nastolatek. A jednak tam właśnie trafiają dwie dziewczyny, którym niczego w życiu nie powinno brakować. Tabitha Foster ma wszystko, czego można pragnąć: pieniędzy jak lodu, tłum przyjaciół, popularność, najprzystojniejszego chłopaka w szkole... Brakuje jej tylko dreszczyka emocji. Tego samego, od którego jest uzależniona Elodie Shaw, cicha i nierzucająca się w oczy dziewczyna. Za to obecność Moe w takim miejscu nie powinna dziwić - wszyscy wiedzą, że to zadymiara, trzymająca się z najgorszymi szkolnymi szumowinami. Tabitha, Elodie i Moe: królowa szkoły, dziewczyna-cień i twardzielka - takiego trio nikt nie potrafiłby sobie wyobrazić razem. A jednak rzucone przez Tabithę wyzwanie sprawia, że zaczyna je łączyć dziwna nić porozumienia. Od porównywania skradzionych fantów tylko krok do rozmów o wszystkim... Czy także o powodach, dla których zaczęły szukać tego rodzaju mocnych wrażeń? Netflix ogłosił adaptację serii opartą na książce! 14 czerwca 2019 roku odbyła się premiera 1. sezonu serialu.

Wydawnictwo Akapit Press

„Księżycowy medalion" Peter Bunzl (9+)
Nad Lily i Robertem gromadzą się czarne chmury, kiedy na scenę wkracza przestępca doskonały – słynny sztukmistrz Jack Door, nazywany Waletem Karo. Jack, specjalizujący się w spektakularnych ucieczkach, wydostaje się z więzienia w Pentonville i zmierza prosto do Brackenbridge. Zbieg poszukuje tajemniczego księżycowego medalionu, ale to niejedyna rzecz, jakiej pragnie.
Mroczne sekrety z przeszłości Roberta sprowadzają na niego wielkie niebezpieczeństwo. Iluzjonista wciąga go w okrutną rozgrywkę, a czasu jest coraz mniej. Lily i Malkin muszą znaleźć sposób, aby pokrzyżować plany Jacka, zanim w talii na stole pojawi się ostatnia, zabójcza karta. 

„Detektyw Erik Vogler i zbrodnie białego króla" Beatriz Oses (12+)
Erik Vogler to perfekcjonista, uwielbia rutynę i porządek, a wszelkie odstępstwa od starannych planów przyprawiają go o gęsią skórkę. Wiadomość, że wyczekiwane ferie wielkanocne w Nowym Jorku zamienią się pobyt u babci była dla niego prawdziwym ciosem. Ale nawet w najgorszych koszmarach nie przyśniło mu się, że zostanie wciągnięty w serię morderstw, które wstrząsną całymi Niemcami. To jedna z najbardziej oryginalnych historii detektywistycznych ostatnich lat!

„Papierowe serca” Elisa Puricelli Guerra (12+)
Dan i Una. Dwie historie i co najmniej dwie tajemnice. Oboje trafili do szkoły, w której pozornie wolno robić wszystko, ale szybko odkrywają mroczne oblicze tego miejsca. Odcięci od świata, pozbawieni nawet własnych imion, ukrywają listy w zapomnianej bibliotece i z każdym słowem są bliżej ujawnienia wielkiego sekretu. Czy dowiedzą się, jak działa podawane wszystkim uczniom Lekarstwo? I co skrywa się za jedynymi zamkniętymi drzwiami w samym sercu szkoły?

Wydawnictwo Media Rodzina

„Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow” Jessica Townsend (8+)
To drugi tom cyklu Nevermoor. Morrigan Crow udało się umknąć przepowiedni i dzięki pomocy Jupitera Northa trafiła do magicznej krainy Nevermoor. Tam przeszła kilka trudnych egzaminów, a także znalazła bezpieczne schronienie w Hotelu Deukalion. Kiedy wydawać by się mogło, że wszystkie kłopoty zostawiła za sobą, okazuje się, iż zamiast wsparcia, styka się z niepewnością i próbami stłumienia jej niezwykłego daru. Co gorsza, członkowie towarzystwa zaczynają znikać, a ktoś próbuje zwrócić jej nowych przyjaciół przeciwko niej. Ezra Squall nie ustaje w namowach do współpracy, obiecując jej wiedzę i roztaczając przed nią wizje, którym coraz trudniej się oprzeć.
Czy Morrigan poradzi sobie z zagrożeniami i odzyska przyjaciół?

„I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach” Karolina Grabarczyk (9+)
Rodzice i nauczyciele często stawiają dzieciom za wzór osoby, które dokonały czegoś wielkiego. Ale czasem trudno jest wzorować się na kimś, kto jest tyle starszy! Książka przedstawia historie 42 bohaterów, którzy jeszcze będąc dziećmi sprawili, że świat stał się lepszy. Niektórzy mieli bezpieczne domy i szczęśliwe rodziny, inni żyli w trudnych warunkach – w ubóstwie, podczas wojny, lub byli ciężko chorzy. Wszyscy pokazali, że mimo przeciwności warto walczyć o swoje prawa i pomagać innym. Dzięki tym historiom młodzi czytelnicy mogą poczuć, jak wielką dysponują mocą i nabrać odwagi, by ulepszać codzienność, walczyć o sprawiedliwość, inspirować do działania, po prostu… ratować świat!

„Hazel Wood” Melissa Albert (15+)
Większość swojego siedemnastoletniego życia Alice spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z baśniowego Zaścianka – groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: Trzymaj się z dala od Hazel Wood. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej matki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela Zaścianka - Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.

Wydawnictwo Zakamarki

„Piraci Oceanu Lodowego” Frida Nilsson (9+)

Kapitan Biała Głowa porywa dzieci i zmusza je do niewolniczej pracy w kopalni. Jego piracka banda budzi taki postrach na Oceanie Lodowym, że nikt nie śmie podjąć próby uwolnienia dzieci, choć wszyscy wiedzą, że w mrocznych podziemiach kopalni ich życie szybko gaśnie.
Gdy jednak Biała Głowa porywa siedmioletnią Miki, jej starsza siostra Siri wyrusza na ratunek, kierując się ku wyspie piratów, której położenia nikt dokładnie nie zna. Czeka ją trudna i niebezpieczna podróż.
Siri potwornie się boi, jednak wie, że to nic w porównaniu z tym, co musi czuć Miki harująca pod ziemią w niewoli u piratów. Trzymająca w napięciu, pełna przygód i wzruszeń.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez mar pil (@marpilimajka)Gru 13, 2018 o 5:03 PST

„Chłopak z lasu” Mårten Melin (12+)
Mona niedługo skończy trzynaście lat. Są wakacje, więc codziennie chodzi nad jezioro popływać. Pewnego dnia na pomoście siedzi chłopak. Ma skołtunione włosy, brudne paznokcie, niewiele mówi i panicznie boi się wody. Jego intensywnie zielone, błyszczące oczy prześwidrowują Monę na wylot. Od tej pory Mona z rosnącą niecierpliwością wyczekuje każdego następnego spotkania, a chłopak pojawia się zawsze znienacka, zazwyczaj w pochmurną pogodę. Mona nie może przestać o nim myśleć. Kim jest? Gdzie mieszka? Skąd znał jej imię? I czego od niej chce? Powieść dla młodszych nastolatków o pierwszym drżeniu serca, pocałunkach, młodzieńczym buncie i nieporozumieniach z rodzicami. A także o tym, że miłość zmienia i zabiera w nieznane.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!