Książki
Książka na lato: „Troska. Jak bardzo Ci zależy?” Eve Ainsworth

„Troska. Jak bardzo ci zależy?” Eve Ainsworth opowiada o losach dwójki młodych ludzi: dziewczyny Daisy oraz chłopca o imieniu Marty. Ich życie znacznie różni się od życia ich rówieśników. Nie martwią ich pryszcz na nosie czy niemodne ubrania. Oboje zmagają się na co dzień z poważnymi kłopotami. Czy los okaże się dla nich łaskawy, czy dadzą sobie pomóc? Sprawdźcie!

Marty jest zdany sam na siebie, odkąd zmarł jego tata. Opiekuje się psychicznie chorą mamą i stale się o nią martwi, bo wie, że kobieta sama nie da sobie rady. Sytuacja, w której znajduje się Marty, powoduje, że chłopak się zmienia: staje się odludkiem, przestaje mu zależeć na szkole, nie przyjmuje pomocy. Jest wycofany, unika ludzi. Daisy to nastolatka, która ma nieuleczalnie chorego brata. Cała rodzina zajmuje się chłopcem, bo zdają sobie sprawę, że choroba może wcześnie go zabrać. Przez to Daisy stała się dla mamy i taty prawie niewidoczna, bo ich cała uwaga jest skupiona na bracie.

Marty i Daisy nikomu nie pokazują swoich emocji, tłumią je w sobie, nie chcą, by ktoś dostrzegł, że ich świat jest pełen cierpienia i zmartwień. Dlatego udają, że ich życie niczym nie różni się od życia rówieśników. Chłopak udaje, że mama jest zdrowa, a Daisy, wmawia sobie, że jej rodzice mają dużo siły.

Któregoś razu nastolatkowie się poznają. Czy zaczną się sobie zwierzać, czy ich spotkanie sprawi, że się otworzą?

Książka, choć dotyka poważnych zagadnień takich jak: wstyd, samotność, poczucie winy, niesprawiedliwość, nie epatuje cierpieniem. Autorka w subtelny sposób opowiada o poczuciu odpowiedzialności, rodzinnych relacjach, borykaniu się z trudną rzeczywistością. Chce uwrażliwić młodych ludzi na ludzką krzywdę. Czasem wystarczy dobre słowo, zwyczajna troska, by komuś było łatwiej, by miał siłę stawić czoła codziennym problemom. Piękna, potrzebna, zmuszająca do myślenia i mądra książka! Wśród innych powieści tej autorki można znaleźć inne ciekawe pozycje dla młodzieży, np. „Krzywda. Historia moich blizn” czy „Zadurzenie”. Polecamy!

/aus/

„Troska. Jak bardzo Ci zależy?” Eve Ainsworth
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 288
Wiek: 12+

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!