Książki
Książka na lato: „Łukasz i kostur czarownicy” Piotr Patykiewicz

Łukasz Borowik cieszył się na wakacje w Chorwacji. Niestety życie lubi pokrzyżować plany i tak też stało się tym razem. Zamiast pięknych, kamienistych plaż, lazurowego koloru wody, jest małe miasteczko u podnóża gór i ciotka dziwaczka z kosturem i wrogo nastawionym do świata kotem. Na domiar złego nie ma netu, a nawet prądu, a zamiast wanny jest drewniana balia. Są za to: dzika przyroda, piękne góry, przygody, skrzaty i czarodziejskie moce. Czy mieszczuch odnajdzie się w takiej rzeczywistości?

Dla dzisiejszego dwunastolatka, który bez gier komputerowych nie wyobraża sobie życia, wakacje u boku 80-letniej, nieznanej ciotki, są jak z koszmaru. Ale gdy nie ma wyboru, trzeba stawić czoła wyzwaniu. Ciotka Wanda, jak się okazuje, nie jest zwyczajną kobietą.

Skrywa sekret związany z kosturem, miotłą i czarnym kotem Alchemikiem, a w domu ma księgę zaklęć. Z czasem jednak chłopiec przekonuje się do niej i nawet obdarza ją wielką sympatią. I słusznie. Bo staruszka jest naprawdę urocza, a do tego wrażliwa, mądra i chodzi po górach. Pokazuje je Łukaszowi, objaśnia świat, pozwala mu poznać niezwykłe istoty i tajemne moce, by mógł realizować swoje pragnienia. Pozwala mu też znaleźć wewnętrzną siłę i odwagę. Zmienia go. Chłopak poznaje też sympatyczną Julkę, która mieszka w tej samej kamienicy, co ciotka Wanda. Dziewczyna ma sporo problemów ze swoim bratem i tatą, który pije i ma długi, przez co rodzinie grozi eksmisja. O pomoc w tej sprawie Łukasz zwraca się do ciotki. Czy im pomoże? Przeczytacie w książce.

To, co mnie zachwyciło, to ogromna przemiana Łukasza. Autor pokazał, że zmiana otoczenia, poznanie nowych ludzi, może mieć wpływ na człowieka. Chłopak dowiedział się czym jest prawdziwa przyjaźń, że nie warto oceniać ludzi po pozorach, że dobro można odkryć w każdym człowieku i warto go szukać. Spotykają go też przykre sytuacje, z którymi sobie nie radzi, zaznaje bólu i cierpienia, ale to wszystko kształtuje jego osobowość.

Gdy ciotka trafia do szpitala z powodu wylewu, Łukasz odkrywa jej sekret. Czy to okaże się bezpieczne? Jak to wszystko się skończy? Musicie sami się przekonać.

„Łukasz i kostur czarownicy” to ciepła, wzruszająca, ale i zabawna opowieść o tym, że magię można znaleźć, zupełnie się tego nie spodziewając. Autor pokazuje młodym ludziom, że więzi rodzinne są w życiu bardzo ważne, że dobro pozwala zwyciężyć zło, szczególnie wtedy, gdy pomaga w tym pewien skrzat i kostur.

Ciekawa jestem, kto z Was, wybrałby się na wakacje offline, bez ciepłej wody i pozwolił, by w jego życie wkroczyła odrobina magii?

/aus/

„Łukasz i kostur czarownicy” Piotr Patykiewicz
Wydawnictwo: Bis
Liczba stron: 361
Wiek: 9+

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!