Nauka
Szkoła w smartfonie. Które apki wybrać?

To szybki i wygodny sposób na e-korepetycje z języków obcych, z polskiego czy matematyki. Zamiast przeglądać media społecznościowe czy grać w gry, można w kwadrans przejrzeć fiszki i poduczyć się słówek z angielskiego czy przypomnieć sobie lektury przed egzaminami.

Do nauki matematyki mamy wiele ciekawych apek. Matematyka na 5! to darmowa aplikacja, która zawiera większość matematycznych wzorów wraz z opisami oraz obrazkami. Jest przeznaczona dla uczniów na wszystkich poziomach zaawansowania. Wszystkie przydatne wzory i definicje można mieć zawsze przy sobie i w każdej chwili do nich zajrzeć, jeśli pobierzemy aplikację Matma - matematyka jest łatwa. Zakres materiału obejmuje całą szkołę średnią. Treść została podzielona na działy oraz na mniejsze części tak, aby łatwo było znaleźć każdy wzór definicję lub równanie. By się przekonać do algebry, pomocna będzie popularna aplikacja Photomath. Aparat w telefonie skanuje zadania i za chwilę mamy podany gotowy wynik. Za pomocą aplikacji obliczymy zadania arytmetyczne, potęgi i pierwiastki czy też ułamki. Aplikacja pozwala prześledzić etapy obliczania, dzięki czemu wiemy skąd wzięło się rozwiązanie. W obliczaniu zadań z figurami geometrycznymi przydatna jest aplikacja Geometria. Policzy wszystkie parametry figury. Dodatkowo zawiera wszystkie pomocne wzory przy rozwiązywaniu zadań z geometrii. Jeśli będziemy chcieli obliczyć bok na podstawie pola kwadratu lub mamy tylko kąt i bok w trójkącie prostokątnym i potrzeba wyliczyć resztę – aplikacja we wszystkim pomoże, jeśli użytkownik wprowadzi odpowiednie dane z zadania. W matematyce najbardziej przydatnym urządzeniem jest kalkulator. Jeden z najlepszych znajdziemy w aplikacji Wolfram Alpha. Potrafi obliczać wyrażenia numeryczne, symboliczne, jak i algebraiczne.

Lektury w aplikacji
Wolne lektury to aplikacja, która zawiera pełne teksty książek, w tym m.in. lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i inne dzieła literatury. Znajdziemy tam kilka tysięcy bezpłatnych utworów oraz kilkaset audiobooków, z których można skorzystać w każdej chwili, bez konieczności wychodzenia do biblioteki czy księgarni. Pomocna dla uczniów jest także apka Streszczenia.pl, zawierająca opracowania najbardziej znanych polskich lektur szkolnych – ich streszczenia, plan wydarzeń, charakterystykę postaci. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, kim był Hamlet lub szukasz streszczenia Krzyżaków, biografii autorów, opisu 11 epok literackich, to apka jest dla ciebie i naprawdę pomoże w nauce języka polskiego.

Słówka i czasy zawsze pod ręką
Aplikacje mogą też pomóc w nauce języków obcych. Jedną z najbardziej znanych jest Duolingo. Zadania są rozmaite, począwszy od obrazkowych po zagadki ze słuchu, kończąc na tłumaczeniu prostych zdań. Za dobre odpowiedzi jesteśmy nagradzani, co motywuje do dalszej nauki. Ciekawie wygląda również apka Memrise. Z jej pomocą, poza nauką słówek czy gramatyki, można się uczyć do egzaminów, porozmawiać z native speakerem. Hello Talk to aplikacja, która pomoże przełamać bariery w mówieniu. Funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, gdzie można porozmawiać z ludźmi z całego świata. Polecana do nauki jest też Fiszkoteka. Dzięki niej można efektywnie zapamiętywać nowe słówka w ponad 20 językach.

Dobrze przygotowani na plastykę
Kolekcję dzieł sztuki, informacje o ich autorach, nurtach znajdziemy na Google Arts&Culture. Program pozwala przeglądać zbiory skarbów kultury i sztuki z ponad 1200 muzeów oraz archiwów z całego świata. W aplikacji możemy przejrzeć np. zbiory kilkunastu instytucji kultury z Polski, m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie lub też Opery Narodowej. Ciekawą opcją jest znalezienie swojego sobowtóra na którymś z historycznych obrazów. Wystarczy zrobić sobie selfie aparatem, by zobaczyć, do jakiego portretu jesteśmy podobni.

Fiszki skuteczne w nauce
Quizlet to aplikacja do utrwalania wiedzy. To wirtualne fiszki, dzięki którym przygotujesz się do każdego testu. Na ekranie smarfona można tworzyć własne fiszki lub korzystać z tych opracowanych przez innych użytkowników. Quizlet pozwala uczniom współdzielić materiały, umożliwia też nauczycielom przygotowanie materiału dla swoich uczniów.

Plan lekcji w telefonie
Bez planu trudno jest działać w szkolnej rzeczywistości. Na szczęście powstały aplikacje, które ułatwią ogarnięcie sprawdzianów, prac domowych, zajęć dodatkowych. Jedną z nich jest aplikacja Plan lekcji, w której można zapisać plan lekcji, zadania domowe, dni wolne itp. Zadania i plan w formie listy lub tabeli sprawią, że mamy wszystko uporządkowane i łatwo dostępne. Dodatkowo, będą przychodziły powiadomienia o ważnych wydarzeniach, np. sprawdzianach. Podobną apką jest Timetable – można w niej tworzyć swój grafik, przypomni o godzinie lekcji, dodatkowo automatycznie wyciszy telefon, gdy jesteś na lekcjach.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!