Nauka
Dobre notatki to połowa sukcesu. Tworzymy mapy myśli

Zamiast tradycyjnego zapisywania informacji przekazywanych przez nauczyciela, można stworzyć mapę myśli, czyli wyłowić tylko najważniejsze wiadomości i umieścić je na kartce w ciekawej formie. To skuteczniejszy sposób na naukę i zapamiętywanie. Notowanie za pomocą map myśli można wykorzystać do każdego tematu i przedmiotu w szkole. Mapy myśli powinny być nieszablonowe, kolorowe, z wykresami i rysunkami.

Popularyzatorem mapowania myśli jest brytyjski naukowiec, pisarz i konsultant edukacyjny Tony Buzan. Według niego, tworzenie tradycyjnych notatek uruchamia tylko lewą półkulę mózgu, która odpowiada za logiczne myślenie, analizę, słowa i liczby. Gdy przedstawiane przez nauczyciela treści zapiszemy w formie krótkich haseł, rysunków, symboli, kolorów, wykresów pobudzimy także prawą półkulę mózgu, która z kolei odpowiada za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenne, kolory. W ten sposób wykorzystuje się potencjał całego mózgu. Mapy myśli sprawiają, że nauka jest szybsza, prostsza i przyjemniejsza. Korzystają z nich nie tylko uczniowie, ale i studenci, ludzie biznesu, nauczyciele oraz wszyscy, którzy uczą się, planują, organizują lub tworzą nowe rozwiązania. To rozwiązanie, które można wykorzystać tworząc np. prezentację, ucząc się na sprawdzian, pokazując innym swój punkt widzenia. Mapa myśli musi być stworzona przez osobę, która będzie z niej korzystała.

Zaczyna się od środka
Na środku czystej, białej kartki A4 rysujemy kolorowy rysunek obrazujący dane zagadnienie. Od niego powinny odchodzić grube linie z ważnymi słowami kluczowymi – mogą to być pojedyncze wyrazy lub rysunki, ikonki, znaki, symbole. Każda linia powinna być w innym kolorze. Od tych linii mogą odchodzić cieńsze, które będą obrazować informacje mniej istotne, a od nich kolejne i kolejne. Ważne, by było czytelnie, przejrzyście i kolorowo. Wielkość notatek nie ma znaczenia. Jeśli zabraknie wam kartki, możecie dokleić następne. Na początku stworzenie mapy może przysparzać trudności, ale z czasem będzie szło wam szybciej i sprawniej.

Tworzenie map według Tony’ego Buzana:

  • Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum czterech kolorów.
  • Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
  • Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
  • Na jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.
  • Linie powinny być takiej długości jak słowa.
  • Używaj różnych wielkości i stylów liter.
  • Używaj wielu różnych kolorów.
  • Daj się ponieść wyobraźni - twórz mapy nawet najbardziej abstrakcyjne czy absurdalne.
  • Wykreuj swój własny styl tworzenia map myśli.
  • Umieszczaj na mapie myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia itp.

Źródło: Wikipedia

Jedna książka na jednej kartce
Dzięki mapom myśli oszczędza się nawet 90 proc. czasu notowania. Ponadto notatki są przejrzyste, widzimy na nich od razu najważniejsze zagadnienia, co sprawia, że nauka jest szybsza i skuteczniejsza. Ich zaletą jest także to, że tworząc je zwiększamy swoją inteligencję, bo używamy obu półkul mózgowych w tym samym czasie. Specjaliści twierdzą, że na jednej stronie A4 można zmieścić notatki z całej książki.

Lepiej na kartce niż w komputerze
Mapy myśli można też tworzyć w sieci, choć eksperci uważają, że wirtualne mapowanie nie pobudza tak bardzo naszego mózgu jak własnoręczne ich tworzenie. Ale jeśli ktoś chciałby sprawdzić – w internecie są zarówno płatne jak i darmowe programy. Są np. NovaMind, Freemind, Mindomo, iMindMap, Xmind. Darmowe programy do tworzenia map myśli oferują podstawowe funkcje do tworzenia prostych map, np. dodawanie obrazów, linków, notatek. Korzystając z płatnych programów mamy więcej funkcji, np. prezentacja, eksportowanie do wszystkich możliwych plików itp.

Źródło: szybkanauka.pro, jaksieuczyc.pl

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!