Uroda
Oczyszczanie to podstawa codziennej pielęgnacji

Wypryski, wągry, podrażnienia, łojotok, błyszczenie się - dbanie o młodą skórę bywa problematyczne. Młoda cera potrzebuje przed wszystkim oczyszczania, nawilżania i delikatnego złuszczania. Istotne są odpowiednie kosmetyki.

Przyczyną kłopotów ze skórą w młodości są głównie hormony, pod wpływem których gruczoły łojowe wydzielają duże ilości sebum, przez co dochodzi do zatykania porów i powstawania zaskórników czy trądziku. Problemem dla wielu nastolatków jest także błyszcząca, przetłuszczająca się skóra. Na szczęście na rynku jest wiele preparatów, dzięki którym można zamaskować niedoskonałości lub zmniejszyć problemy skórne. - Pielęgnacja skóry młodej to sztuka doboru odpowiednich produktów do mycia, oczyszczania, nawilżania, matowienia, delikatnego złuszczania. Skóra w wieku dojrzewania jest inna od tzw. skóry dojrzałej. Zachodzą w niej też inne procesy fizjologiczne, dlatego kosmetyki powinny być delikatne i przeznaczone specjalnie do jej potrzeb. Preparaty dla młodzieży powinny opierać się na prostych, nieskomplikowanych, najlepiej kilkuskładnikowych recepturach i zawierać m.in. substancje usuwające nadmiar sebum, a dodatkowo niezatykające porów lub wręcz odblokowujące je. Dzięki temu skóra lepiej oddycha i łatwiej wnikają w nią substancje aktywne o działaniu kojącym czy wpływającym tonująco na gruczoły łojowe – mówi dr n. chem. Sebastian Grzyb rektor Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.

Do mycia żel zamiast mydła
Młoda i zdrowa skóra potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej higieny. Do mycia nie poleca się mydła. - Klasyczne kostki zawierają silne niejonowe środki powierzchniowo czynne (jak np. SLS czy SLES), które niszczą warstwę ochronną skóry i zmieniają jej naturalny kwaśny odczyn stanowiący barierę dla bakterii. Zamiast efektu pielęgnacyjnego mogą wywołać niekorzystne działanie: wyjaławiają florę, zmieniają pH skóry, dają uczucie ściągnięcia, pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia. Najlepsze do mycia będą żele lub naturalne preparaty pochodzenia roślinnego, zawierające np. saponiny, które nie naruszają naturalnego pH. Dobre są też żele peelingujące. Do oczyszczania nadają się również płyny micelarne, mleczka o formule beztłuszczowej. Do cer problematycznych poleca się serie kosmetyków dla młodej skóry, które zawierają m.in. substancje działające przeciwłojotokowo i antybakteryjnie, ale nie wysuszają skóry – mówi mgr inż. Joanna Grzyb z Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Po oczyszczaniu twarzy, skórę można dodatkowo przetrzeć tonikiem, który zmniejsza wydzielanie łoju, a następnie przejść do kolejnego etapu jakim jest nawilżanie. Dobrze sprawdzą się kremy o lekkiej konsystencji, np. ziołowe lub łagodne emulsje typu olej w wodzie. Produktami kosmetycznymi pomocnymi przy nawilżaniu ciała są: balsamy, lotiony, serum, szczególnie te na bazie emolientów.

Kwasami w trądzik
Warto też wspomnieć o częstym problemie skóry młodzieńczej, jakim jest trądzik. Często stosowaną skuteczną substancją czynną w kosmetykach przeciwtrądzikowych jest kwas salicylowy. - Działa m.in. przeciwzapalnie, a jego skuteczność przeciwtrądzikową potwierdzono w badaniach naukowych. Kwas salicylowy ma zdolność do przenikania przez warstwę sebum, dobrze oczyszcza pory. Skuteczne w walce z trądzikiem, działające przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, sebostatycznie, ściągająco są też: lipohydroksykwas – kwas 5-kapriolowosalicylowy, nadtlenek benzoilu (zawarty w maściach leczniczych dostępnych w aptekach), kwas glukonowy i jego sól cynkowa, kwas migdałowy, kwas pirogronowy (INCI Pyruvic Acid), glukonolakton (INCI Gluconolactone) oraz szczególnie warty uwagi kwas azelainowy (INCI Azelaic Acid). Działa on bakteriostatycznie oraz zapobiega podrażnieniom, zmniejsza rogowacenie naskórka, działając przeciwzaskórnikowo oraz działa rozjaśniająco na przebarwienia pozapalne – mówi dr. n. chem. Sebastian Grzyb.

Bez alkoholu, bez zapachu i bez konserwantów
Wybór kosmetyków dla młodej skóry może okazać się nie lada wyzwaniem ze względu na ilość produktów na sklepowych półkach. - Należy zaznaczyć, że wszystkie kosmetyki dopuszczone do obrotu i stosowania są przebadane i bezpieczne, a kwestia potencjalnej szkodliwości dotycząca niektórych składników kosmetyków może wynikać jedynie z niewłaściwej reakcji skórnej na dany składnik i spowodować np. odczyn alergiczny – dodaje Joanna Grzyb. Na pewno należy unikać preparatów zawierających bardzo mocno nawilżające składniki, które zwężają pory, co może nasilać łojotok. Są one obecne w kremach dla cer dojrzałych i skóry suchej. Lepiej więc nie podbierajcie kremów mamie lub starszej siostrze. Jednymi z najsilniejszych związków uczulających są też złożone kompozycje zapachowe oraz niektóre konserwanty. Ponadto produkty do oczyszczania skóry nie powinny zawierać alkoholu.

Zioła mogą uczulać
Na rynku jest cała gama produktów ekologicznych, o naturalnym, bezpiecznym składzie, które nie zawierają potencjalnie szkodliwych substancji takich jak np. niektóre konserwanty, silikony. Te substancje mogą szkodzić naszej skórze i zdrowiu. Po ekokosmetyki warto sięgać, ale należy pamiętać, że mogą uczulać, ponieważ zawierają roślinne składniki w różnym stężeniu. Dlatego po użyciu najlepiej obserwować skórę czy nie pojawia się podrażnienie. - Używanie do pielęgnacji naturalnych wyciągów roślinnych dostarcza skórze wielu substancji biologicznie czynnych. Z surowców pochodzenia roślinnego dla celów kosmetycznych pozyskiwane są m.in.: flawonoidy, antocyjany, saponiny, olejki eteryczne, garbniki, śluzy czy np. oleje roślinne. Kosmetyki naturalne nie są zawsze kosmetykami hipoalergicznymi, jednak stosowanie ich wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia alergii czy podrażnień, chociażby dlatego, że najczęściej są zaledwie kilkuskładnikowe. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom wzmacnia się też naturalna bariera ochronna skóry, dlatego zdecydowanie warto ich używać – mówi dr. n. chem. Sebastian Grzyb.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!