Zdrowie
Pierwszy raz u ginekologa. Co powinnaś wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć, gdy dziewczyna zaczyna miesiączkować, planuje rozpocząć współżycie lub zauważy niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego.

Przed ukończeniem 18. roku życia na wizytę ginekologiczną należy zgłosić się z prawnym opiekunem, który musi wyrazić zgodę na badanie i może być to zgoda wyrażona na jednorazową wizytę lub na stałe, by dziewczyna mogła sama przychodzić do konkretnego lekarza. – Dodatkowo, dziewczęta w wieku 16-18 lat muszą wyrazić pisemną zgodę na badanie ginekologiczne (oprócz zgody rodzica) – mówi dr n.med. Ewa Kurowska, ginekolog, położnik, Szpital Medicover. Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument poświadczający tożsamość i numer PESEL - może to być legitymacja szkolna lub dowód osobisty.

Przed pierwszym spotkaniem z ginekologiem warto wspomnieć, że jest to pierwsza wizyta. - Wówczas lekarz powinien wyjaśnić każdy krok. Pacjentce na takiej wizycie zawsze tłumaczę, że dla mnie - dla lekarza - jest to zwykłe badanie. Tłumaczę to, co robię i w jakim celu. Wstyd i skrępowanie zwykle towarzyszą młodym dziewczętom, ale dobry lekarz powinien zminimalizować tego typu odczucia. Najlepiej wybrać się do lekarza poleconego przez kogoś zaufanego – dodaje lekarka. Należy wiedzieć, że informacje, które podamy lekarzowi podczas wizyty zostają w gabinecie. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa i nie poinformuje on rodzica o przebiegu wizyty. Ma natomiast obowiązek zawiadomić prokuraturę, jeśli dziecko miało kontakty seksualne przed ukończeniem 14. roku życia.

Najlepiej w spódnicy
Do pierwszej wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wziąć prysznic. Nie trzeba golić lub perfumować miejsc intymnych, ponieważ owłosienie u młodych kobiet jest oznaką, że dobrze się rozwijają, a zapach pochwy jest wskazówką podczas badania. Dla ginekologa wygląd narządów rodnych i ich zapach to nic nowego. Na pierwszą wizytę najlepiej założyć spódnicę lub dłuższą bluzkę, co zapewni lepszy komfort. Coraz więcej gabinetów oferuje pacjentkom jednorazowe spódnice, dzięki którym drogę z przebieralni na fotel można pokonać bez skrępowania. Na wizytę najlepiej się zgłosić się kilka dni po skończonej miesiączce. Badanie ginekologiczne u dziewczyny, która jest dziewicą polega na zbadaniu jej za pomocą USG przez brzuch lub przez odbyt (jedną ręką lekarz uciska brzuch a drugą jamę brzuszną przez odbyt). Badanie trwa kilka minut, nie jest bolesne, ale nie jest też zbyt przyjemne. Przed wizytą warto spisać sobie kilka informacji, bo lekarz na pewno zada wiele pytań, m.in.: czy i od kiedy miesiączkujesz, ile trwa cykl, czyli okres od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następną miesiączką, o datę ostatniej miesiączki, o ich regularność, czas trwania, o dolegliwości odczuwane podczas okresu. Zapyta także o kobiece choroby w rodzinie, o to czy współżyjesz, czy stosujesz antykoncepcję.

Nie bagatelizować objawów
Nie należy zwlekać z wizytą, jeśli pojawią się niepokojące objawy. - Z całą pewnością należy udać się do lekarza w przypadku dolegliwości, które mogą być związane z ginekologią, np. obfite, bolesne, nieregularne miesiączki, krwawienia pojawiające się częściej niż wynikające z nazwy "miesiączki", zatrzymanie miesiączki, bóle w dole brzucha, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, świąd lub pieczenie, brak miesiączki w wieku ok. 16-17 roku życia, bardzo dotkliwe bóle menstruacyjne – mówi dr n.med. Ewa Kurowska.
O kolejnych wizytach, na które kobieta będzie przychodzić, powinien poinformować lekarz. - Z doświadczenia jednak wiem, że dobrze jest sobie samej ustalić harmonogram i raz w roku pokazać się u ginekologa - dodaje ginekolog.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!