Psychologia
Wakacyjna miłość. Młodzi chętnie się angażują

Z Bogumiłą Lipką-Bałazy, psychoterapeutą, socjoterapeutą z Centrum Dobrej Terapii rozmawiamy o tym, czy wakacyjny związek ma szansę przerodzić się w wielką miłość.

- Czy warto szukać miłości i nawiązywać bliskie relacje będąc na wakacjach?
- Wakacje, wyjazdy, brak obowiązków, dużo wolnego czasu sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Wielu młodych ludzi liczy na to, że wakacje będą okazją do poznania kogoś wyjątkowego i chętnie angażują się w tego typu relacje. Nic w tym złego, bo przecież zawsze warto poznawać nowych ludzi, ale jednocześnie trzeba zadać sobie (i może również drugiej osobie) pytanie: na co liczę? Czego oczekuję? Trudno oczekiwać, że w ciągu kilku dni lub nawet tygodni uda się poznać siebie nawzajem na tyle dobrze, by związek mógł przetrwać, choć nawet krótkie spotkanie może stać się początkiem interesującej znajomości. Warto próbować realistycznie patrzeć zarówno na siebie (czy wakacyjnemu partnerowi pokazuję się taka/taki, jaki jestem naprawdę), jak i na drugą osobę (co spodobało mi się w drugiej osobie, czy ona/on rzeczywiście ma te cechy, na których tak bardzo mi zależy, czy tylko tak się prezentuje lub ja widzę tylko to, co chcę zobaczyć). Dla nastolatków, którzy łatwo ulegają popędom i emocjom i dopiero poznają samych siebie, to realistyczne spojrzenie na siebie i innych może być zbyt dużym wyzwaniem.

- Gdy uda nam się poznać kogoś i zaiskrzy, lepiej być ostrożnym, by się potem nie rozczarować czy też poddać się temu uczuciu?
- Budowanie bliskich relacji, w tym miłości, zawsze jest trochę ryzykowne, bo trudno przewidzieć zachowanie drugiego człowieka, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy emocje i impulsy mają duży wpływ na funkcjonowanie. Zdarza się, że pod wpływem emocji nawet własne zachowanie bywa zaskakujące. Miłość, także wakacyjna, jest szansą na zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie siebie i partnera, co pozwala podjąć decyzję, czy warto kontynuować związek mimo pojawiających się trudności (a taką trudnością może być rozłąka wynikająca np. z zakończenia wspólnego wyjazdu). Warto pamiętać, że rodząca się miłość wymaga wysiłku i zaangażowania z obu stron, jeżeli ma być trwała i satysfakcjonująca dla obojga partnerów, a w wieku „nastu” lat trudno zwykle o wytrwałość i stabilność.

- Czy w ciągu dwóch tygodni można się w kimś zakochać?
- Miłość zwykle zaczyna się od zauroczenia, kiedy druga osoba jawi się jako ideał bez wad, o którym nie można przestać myśleć, a jej pojawienie się wywołuje silne emocje, co ma związek z działaniem hormonów. Jeżeli wakacyjna znajomość trwa krótko może zakończyć się tylko na zauroczeniu, jeżeli dłużej (a teraz jest to możliwe również poprzez kontakt telefoniczny czy internetowy) możliwe jest zakochanie, a może nawet miłość. Warto jednak pamiętać, że kiedy ideał znika z pola widzenia, emocje opadają, zmienia się też hormonalna aktywność organizmu, a to nie sprzyja trwałym związkom, zwłaszcza, że w pobliżu mogą pojawiać się inne osoby, którymi można się zauroczyć.

- Po czym poznać prawdziwe uczucie?
- Nastolatki zwykle silnie przeżywają uczucia i choć mogą być one krótkotrwałe, to nie znaczy, że nie są prawdziwe. Relację, która ma szansę przetrwać dłuższy czas, mogą budować osoby, które znają siebie, swoje potrzeby, wiedzą, czego oczekują od partnera i potrafią mu to zakomunikować, ale też są zainteresowane drugą osobą, jej potrzebami i oczekiwaniami. Ponieważ w wieku dojrzewania młody człowiek dopiero poznaje siebie i uczy się poznawać innych, trudno mu budować trwałe związki. W dzisiejszym multimedialnym świecie, kiedy ludzie piszą do siebie przez internet można utrzymywać kontakt także wówczas, gdy dzieli ich wiele kilometrów. Oczywiście kontakt przez internet to nie to samo, co osobiste spotkania, które dają szansę na wspólne doświadczanie emocji i poznawanie siebie poprzez różne działania, jednak kontakt wirtualny może być szansą podtrzymania znajomości. Związki nastolatków na ogół nie trwają długo, ale może zdarzyć się, że młodzi ludzie będąc w bliskiej relacji wspólnie dojrzewają, odkrywają swoje potrzeby i uczą się być razem w różnych sytuacjach, wspierając się nawzajem, co daje szansę na trwały związek.

- Jak pielęgnować taką relację po powrocie z wakacji do domu, jeśli nam na niej zależy?
- Dla budowania relacji konieczny jest kontakt (rozmowy, spotkania, wspólne zainteresowania). Dzięki temu ludzie mają szansę poznawać się i rozumieć siebie nawzajem, co pozwala budować bliskość i intymność. Naturalne jest jednak, że po okresie wakacyjnym, kiedy para miała szansę spędzać ze sobą wiele czasu, powrót do rzeczywistości i codziennych obowiązków może być bolesny. Nawet osoby, które pochodzą z jednej miejscowości mają dla siebie mniej czasu, poza tym przeznaczają go również dla dawnych znajomych, co może prowokować wzajemne pretensje. Z pewnością jednak wspólne spędzanie czasu (nawet wirtualnie) jest szansą na przetrwanie relacji.

- Nie zawsze wakacyjne znajomości kończą się szczęśliwie. Na co zwracać uwagę, by nie zostać źle potraktowanym lub by uniknąć rozczarowania?
- Zawsze w relacji z drugą osobą warto szanować jej granice, a więc prawo do decydowania z kim i jakiego rodzaju kontakt chce nawiązać. Pozwoli to uniknąć bycia nachalnym i narażenia się na odrzucenie. Nawet jeśli chłopak/dziewczyna odmawia kontaktu lub wycofuje się z relacji, nie warto się tym zamartwiać i szukać w sobie powodów tej odmowy. Warto pamiętać, że ta nieznana nam osoba może mieć swoje osobiste powody, żeby nie nawiązywać czy nie kontynuować znajomości. Ważne jest również, by mimo wakacyjnego nastroju swobody i beztroski oraz pojawiających się emocji nie zapominać o rozsądku. Nie każda nowo poznana osoba jest tym, za kogo się podaje. Zdarza się, że niektórzy ludzie świadomie oszukują innych lub wykorzystują ich naiwność. Jeżeli nowo poznany chłopak/dziewczyna proponuje wspólny wyjazd, oddalenie się od grupy znajomych, używanie alkoholu, narkotyków lub innych nieznanych substancji, kontakt seksualny, to może okazać się, że nie będzie to miła znajomość, a raczej początek poważnych problemów.

Rozmawiała /aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!