Rozrywka
Mały widz wchodząc na widownię znajduje się w innym świecie

W rozmowie z POSZKOLE.PL, Małgorzata Domańska opowiedziała o wyjątkowym Teatrze Maskarada, stworzonym z myślą dla dzieci. Jakie spektakle warto zobaczyć? Dlaczego obecność dzieci w takich miejscach kultury jest ważna dla ich rozwoju?

- Jak wygląda praca nad poszczególnymi spektaklami? Ile czasu zajmuje przygotowanie kostiumów, reżyseria, praca z aktorami? 
- Przygotowując nowy spektakl określamy dla jakiego wieku odbiorców chcemy wystawić spektakl. Dla młodszych dzieci spektakl musi być krótszy, tekst prostszy, muzyka łagodniejsza. Kolejnym etapem jest przygotowanie tekstu i inscenizacji. Gdy mamy już przygotowaną muzykę, dekoracje i rekwizyty aktorzy po wcześniejszych próbach nad tekstem przystępują do prób na scenie. Często przychodzą wówczas nowe pomysły inscenizacyjne, zmienia się też muzyka, a kompozytor bierze udział w próbach.Próby na scenie trwają 2 miesiące, ale przygotowanie spektaklu trwa dużo dłużej. Po pierwszych spektaklach z małymi widzami również wprowadzamy zmiany, podążając za reakcją widowni.

- W jakim wieku dzieci pojawiają się u Państwa w teatrze najczęściej i dlaczego?
- W naszym repertuarze mamy spektakle dla najmłodszych widzów („Urodziny Turli-Taja”) , dla nieco starszych („Złota rybka”, „Calineczka”, „Co w trawie bzyczy?) i dla starszych („Księżniczka na ziarnku grochu”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”), a także zimowe spektakle, cieszący się od lat wielkim zainteresowaniem spektakl „Elfy i fabryka prezentów” i nasze nowe muzyczne przedstawienie „Śnieżny show”. Gościmy w naszym teatrze najnajów, przedszkolaki i dzieci szkolne.

- Czy często pojawią się u Was grupy zorganizowane? 
- W niedziele zapraszamy małych widzów z rodzicami i dziadkami, a w tygodniu regularnie odwiedzają nas grupy przedszkolne i szkolne. Wielu z nich obejrzało kilka naszych spektakli.

- Prowadzicie Państwo także różnego rodzaju warsztaty dla dzieci. Proszę o nich opowiedzieć. 
- Wielkim zainteresowaniem cieszą się nasze warsztaty „Lalka w teatrze”. Ich kształt dopasowujemy do wieku uczestników. Aktor prowadzący warsztaty omawia rodzaje lalek teatralnych, przygotowuje z dziećmi pacynki i małe scenki aktorskie z lalkami. W corocznym święcie „Urodzin Chopina” prowadzimy aktorskie i taneczne „Warsztaty Chopinowskie”. Dzieci uwielbiają wcielać się w różne postacie, występować na scenie, przebierać się w kostiumy.

- Dlaczego warto wybrać się do Maskarady? Co proponujecie dla dzieci latem?
- Teatr w rozwoju dziecka jest bardzo ważny. Uwrażliwia dziecko, ośmiela, pozwala uczestniczyć w grupie, dlatego wielką uwagę przykładamy do każdego środka wyrazu, do tekstu, muzyki, scenografii. Korzystamy z testów uznanych autorów jak Brzechwa, Konopnicka, Kasdepke lub pisanych na specjalne zamówienie. Muzykę do naszych spektakli komponują kompozytorzy Z. Całka i K.Jaszczak. We wszystkich spektaklach jest dużo muzyki i piosenek, a wszyscy aktorzy świetnie śpiewają. Scenografia jest niezwykle ważna i określa nasz teatr, też dlatego, że założycielem teatru jest scenograf. Mały widz wchodząc na widownię znajduje się od razu w innym świecie. Ponieważ gramy w przestrzeni, która pozwala na dużą różnorodność w ustawieniu sceny i widowni, każdy spektakl ma inny układ widowni a dekoracje i rekwizyty są często dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu aktorzy grają blisko widzów, w bezpośrednim kontakcie, a spektakle są często interaktywne, wciągające widzów w akcje. Staramy się również, żeby dorośli także dobrze się bawili. Aktorzy współpracujący z nami występują w teatrach warszawskich i krakowskich i mają doskonały kontakt z dziećmi. Od trzech lat naszą siedzibą jest Nowy Świat Muzyki, miejsce gdzie cały dzień rozbrzmiewa muzyka Chopina, gdzie można miło spędzić czas przed i po spektaklu i zaopatrzyć się w książki w księgarni Tarabuk. Naszą pasją jest teatr i chcielibyśmy dzielić ją z naszymi widzami, małymi i dużymi. Letnią przerwę poświęcamy na pracę nad nowymi projektami i zapraszamy wszystkich we wrześniu.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!