Kuchnia
Akademia Ciastka: Staramy się zachęcać do zabawy mąką już dwuletnie dzieciaki

W rozmowie z POSZKOLE.PL, Łukasz Otręba opowiedział o tym, czym zajmuje się Akademia Ciastka, jak przygotować dzieci do zabawy w kuchni, oraz jakie warsztaty z gotowania są najlepsze dla maluchów.

- Skąd pomysł na założenie Akademii Ciastka?
- W latach 90-tych rodzice prowadzili piekarnię. Przez ostatnich kilka lat te wszystkie maszyny oraz stary kaflowy piec chlebowy stały bezużytecznie i nikt nie wiedział co z tym zrobić. Wykorzystaliśmy ten budynek, przedmioty, wiedzę i doświadczenie, aby stworzyć miejsce do edukacji dla dzieci. Duży wkład w pomysł miał również Łukasz Wagner, właściciel parku Mikrokosmos. Pracując tam zauważyłem, że lubię pracę z dziećmi, a one lubią mnie słuchać.

- Jak przebiegają zajęcia u Państwa?
- W zależności od tego, jakie warsztaty przeprowadzamy przekazujemy informacje na temat tego jak upiec chleb lub ciastka. Opowiadamy historię od ziarenka do bochenka, w trakcie której zapoznajemy dzieci z zawodem piekarza/cukiernika, pokazujemy prawdziwe zboża, przyprawy (w przypadku ciastek), ziarna. Z tych ostatnich samodzielnie mielimy mąkę. Uczestnicy mogą zobaczyć jak dużo pracy nasi pradziadkowie musieli włożyć w to aby ją otrzymać. Następnie dodajemy wodę i zaczynamy zabawę z zakwasem. Przyprawiamy, ugniatamy, formujemy i pieczemy. Do słodkich warsztatów używamy także jadalnych farb! Lukier królewski, który dzięki magicznym zaklęciom przybiera różne kolory często trafia nie tylko na ciasteczka. Każdy uczestnik przed przystąpieniem do pracy ubiera fartuszek, a na koniec dostaje od nas certyfikat i swoje wypieki. Dzieci mają okazję poznać sensorycznie każdy składnik. Mąka często trafia na buźki, podłogi, czy fartuchy. Ważnym elementem naszych zajęć jest dobra zabawa! Zajęcia trwają średnio od 45 minut do 90 minut. - To zależy od grupy wiekowej uczestników. Warto tu zaznaczyć, że na początku zajęcia odbywały się tylko w naszej placówce w Twardej k. Tomaszowa Mazowieckiego. Od roku dojeżdżamy do przedszkoli i szkół w całej Polsce. Zarówno u nas jak i na wyjazdach staramy się przekazywać te same informacje. Należy zaznaczyć, że jeśli jest taka potrzeba zapewniamy produkty bezglutenowe.

- W jakim wieku najlepiej zachęcić dziecko do zabaw w kuchni?
- My staramy się zachęcać do zabawy mąką już dwuletnie dzieciaki. Myślę, że to idealny wiek na poznawanie świata kuchni i smaków. Bardzo lubimy zajęcia z nimi. Te zdziwione buźki podczas warsztatów są najsłodsze!

- Jakie warsztaty cieszą się największą popularnością i dlaczego?
- Najbardziej popularne w naszej Akademii są warsztaty słodkie: ciastkowe. Była to pierwsza pozycja, jaka pojawiła się w naszej ofercie. To zajęcia pełne różnych smaków i kolorów. Idealnie sprawdzają się jeśli nauczyciele szukają pomysłu na tworzenie pamiątek na różne okazje, takie jak dzień babci/dziadka, dzień mamy czy święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Tak naprawdę każdy czas jest świetny na wypieczenie własnego ciastka o określonym wzorze. Dodatkowo uczestnikami mogą zostać także dorośli, którzy wraz z maluchami mogą wspólnie spędzić chwilę i wyczarować coś pięknego.

- Czy na fali popularności programów kulinarnych w stacjach telewizyjnych zauważyli Państwo wzrost zainteresowaniem kuchnią, gotowaniem i pieczeniem?
- Oczywiście! Często gościmy dzieci, które marzą o uczestnictwie w takich programach. Chwalą się, że w domu sami przygotowują śniadania, kolacje czy pieką ciasta z najbliższymi.

- Organizują Państwo także urodziny. Jak wyglądają takie imprezy?
- Urodziny w Akademii to niezwykła przygoda nie tylko dla dzieci ale i rodziców, którzy mają możliwość spotkania się i zabawy. Przygotowujemy słodką imprezę podczas, której malujemy, dekorujemy, degustujemy, ugniatamy ciasto oraz bawimy się w strefie zabaw. Zapewniamy także poczęstunek (owoce, soki, chrupki i inne). Organizując uroczystość w naszej Akademii rodzice mają pewność, że cały obiekt jest do ich dyspozycji. Oprócz uczestników i obsługi, nie ma nikogo innego. Przez co wszyscy czują się komfortowo i bezpiecznie. To nas odróżnia od wielu popularnych sal zabaw. Po urodzinach jubilat zwykle wychodzi z prezentami w garści. Dodatkowo każde dziecko opuszcza imprezę z własnym upominkiem - z ciastkami, chlebami lub bułkami.  

- Jakie mają Państwo plany na ten rok? Czy planują Państwo powiększenie oferty?
- Planów mamy mnóstwo. Niektóre zapowiedzi już się pojawiły na naszych stronach. Zupełnie nowe warsztaty, nowa lokalizacja. Czekamy na urzędowe zgody. Stworzymy miejsce w którym będzie można spędzić więcej niż tylko 2 godziny. Jednak przed rozpoczęciem właściwych prac nie chcemy zdradzać więcej szczegółów.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!