Nauka
Ewelina Kamińska, popularyzatorka nauki, rusza z wyjątkowymi live chatami na swoim Instagramie!

Kogo Motivelina do nich zaprosi, czego będą dotyczyły wideorozmowy i jaki jest ich cel? Tego dowiecie się w specjalnym wywiadzie dla POSZKOLE.PL.

- Dużo znanych osób, gwiazd i celebrytów prowadzi teraz live chaty. W dziedzinie nauki jest to raczej rzadko spotykane. Dlaczego zdecydowałaś się prowadzić wideorozmowy?
- Zgadzam się. Zwłaszcza podczas pandemii live’y stały się niezwykle popularne. Początkowo pomysł prowadzenia rozmów na żywo bardzo mi się spodobał. Obserwatorzy są w stanie mieć praktycznie bezpośredni kontakt z prowadzącymi profile na Instagramie. Z czasem niestety ilość wideorozmów trwających każdego dnia lockdownu mnie przytłoczyła - jak pewnie większość osób używających Instagrama. Sytuacja związana z wirusem zweryfikowała popularność kont, które nie oferują merytoryki. Wtedy zdałam sobie sprawę, że rozmowy na żywo z naukowcami oraz ekspertami w przeciwności do live'ów celebrytów mogą znacząco podnieść świadomość społeczeństwa, szczególnie na tematy kontrowersyjne. Jako popularyzatorka nauki zaczęłam stosować takie rozmowy jako narzędzie pracy. Początkowo uczestniczyłam w live'ach jako gość i ekspert. Później jednak zdecydowałam, że sama chciałabym takie rozmowy przeprowadzić. Głównie dlatego, że odpowiadając na pytania zadawane przez inne osoby nie byłam w stanie w satysfakcjonujący sposób przekazać swojej wiedzy. Pomysł przeszedł do stanu realizacji w minionym tygodniu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ewelina Kamińska👩🏼‍🔬 (@motivelina_com)Cze 6, 2020 o 12:33 PDT

- O czym będą rozmowy na żywo?
- Nie chciałabym, aby były to rozmowy o niczym. Większość instagramowych rozmów na żywo, chociaż trwa czasem nawet godzinę, nudzi obserwatora już po kilku minutach. Sama często przewijam pomiędzy kanałami w poszukiwaniu interesujących treści. A przecież Instagram tak jak i YouTube może być świetnym miejscem na… edukację i merytoryczną rozmowę! Podczas live'ów na profilu @motivelina_com zamierzam poruszać tematy przydatne moim obserwatorom – studia, studiowanie za granicą, kariera naukowa, aktualności ze świata nauki, rozwój osobisty, pokonywanie przeszkód w środowisku akademickim oraz wsparcie kobiet szukających swojej ścieżki kariery w nauce. Chciałabym, aby każdy gość wniósł ze sobą ogrom informacji i życiowych doświadczeń. Świat nauki jest bardzo hermetyczny i nadszedł czas na pokazanie nas – naukowców od tej nieznanej, ludzkiej strony. Myślę, że rozmowa „na żywo” jest świetnym na to sposobem.

- Kogo więc będzie ich gościem?
- Na początku zaprosiłam do współpracy bohaterów akcji #zmotivelinowani. To Oni w najbliższych tygodniach podzielą się swoją wiedzą podczas liveów. Później pozwolę sobie powiększyć grono ekspertów, z którymi przeprowadzę ciekawe rozmowy. Zależy mi na interakcji moich gości z obserwatorami. Przed każdą rozmową (oraz w jej trakcie) będzie możliwość zadawania pytań.

- Popularność live'ów rozpoczęła się w dobie koronawirusa. Czy wtedy pierwszy raz pomyślałaś o tym sposobie komunikacji czy było to już wcześniej?
- Ogólny trend robienia „live'ów” podczas pandemii zyskał ogromną popularność. W moim przypadku jest to jednak wynik oswojenia się z kamerą, który czasowo zbiegł się z okresem lockownu. Przez kilka tygodni mój projekt doktorski został zatrzymany, a ja miałam chwilę, aby rozwinąć swoją aktywność online. Wcześniej, przez długi czas miałam blokadę przed mówieniem do telefonu. Z czasem nabrałam odwagi, aby na Instagramie poprowadzić absorbujące rozmowy również z innymi użytkownikami.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ewelina Kamińska👩🏼‍🔬 (@motivelina_com)Cze 22, 2020 o 12:27 PDT

- Dla kogo są dedykowane wideorozmowy?
- Dla osób, które stoją przed wyborem studiów lub ścieżki kariery po studiach. Również dla kobiet, które pracują lub mają zamiar pracować w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Dodatkowo każda osoba zainteresowana naukowymi nowinkami lub historiami z życia naukowców/medyków znajdzie wśród tych rozmów coś dla siebie.

- Czego możemy się z nich dowiedzieć i kiedy możemy ich słuchać?
- Dotychczas wszystkie live’y organizowane były w niedzielę o godzinie 20.00. Jednak z powodu bardzo napiętego grafiku i nieunormowanych godzin pracy nie wiem, czy będzie to wydarzenie cykliczne. Warto śledzić informacje publikowane na moim profilu, aby zostać na bieżąco. Każdy live ma konkretny temat przewodni, przykładowo ostatnio rozmawiałam z Lucyną Michalską o doktoracie w Czechach, co z góry tłumaczy cel rozmowy. Planowane są również live’y z osobami, które po studiach naukowych kontynuowały karierę w przemyśle, badaniach klinicznych lub w innych zaskakujących zawodach. Będą też rozmowy z lekarzami, którzy do swojego zawodu podchodzą niezwykle naukowo oraz doświadczonymi profesorami, którzy z chęcią opowiadają o swoich doświadczeniach i rozwoju nauki na przestrzeni lat.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!