Moda
Ekocentryczka: Branża modowa powinna skupić się na lokalnej produkcji

Z Darią Rogowską, autorką popularnego bloga ekocentryczka.pl, porozmawialiśmy o tym, jak pomóc planecie, jeśli chodzi o modę, jej pierwszym e-booku z przepisami i planach na przyszłość.

- W jednym ze swoich ostatnich postów na Instagramie piszesz o ubraniach uszytych z resztek innych materiałów. Jak jeszcze przemysł i branża modowa mogą przyczynić się do bycia bardziej eko? 
- Kiedy dowiedziałam się jak zły jest przemysł modowy i ile zanieczyszczeń generuje znacznie ograniczyłam zakupy. Staram się nosić to co mam, wymieniać się ubraniami, albo kupować je z drugiej ręki. To nie takie trudne, wymaga chęci, można sporo zaoszczędzić i nie tracić czasu na przeszukiwanie sklepów z ubraniami. Oczywiście czasem zdarzy mi się coś kupić, ale zawsze jest to przemyślany wybór, nigdy spontaniczne zakupy. Branża modowa powinna skupić się na lokalnej produkcji i dobrych tkaninach. Ubrania byłyby droższe, ale też lepszej jakości, a w szafie mielibyśmy mniej. Nieustanne promocje i ubrania za mniej niż 50zł nas zalewają, takich zdecydowanie najwięcej jest w szafach większości ludzi. Ubrania często są kupowane na raz. Konieczna jest edukacja, zmiana podejścia do mody i świadomość, że za szycie naszych ubrań z sieciówek ktoś w Bangladeszu dostaje niecałe 400 zł wypały miesięcznie. 

- Czy słyszałaś o takim challenge’u „Slow Fashion Summer, czyli 100 dni bez kupowania nowych ubrań”? Jeśli tak, to jak go oceniasz? To dobry pomysł?
- To dobry pomysł, 100 dni to trochę ponad 3 miesiące. Wcale nie tak długo, taki eksperyment może dać do myślenia, można wykorzystać ten czas na odgruzowanie szafy i ubieranie tego co już mamy. W końcu mamy w szafie ubrania, które mogą nam służyć. Nie musimy być ciągle w trendach, lepiej znaleźć swój styl i się tego trzymać. Nie mam potrzeby pokazywania się ciągle w nowych stylizacjach. To też okazja do zaoszczędzenia pieniędzy dla osób, które mają problem z kupowaniem ubrań. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daria Rogowska🌿 (@ekocentryczka)Wrz 10, 2019 o 12:22 PDT

- Wydałaś w tym miesiącu pierwszego e-booka. Skąd pomysł na taką publikację?
- Miałam ochotę zabrać moje ulubione przepisy w jednym miejscu, czytelnicy pytali mnie już wcześniej o e-booka. Proces tworzenia był bardzo przyjemny, testowałam przepisy, udoskonalałam je. Część z nich jest nowa, inne robię od lat. To mój pierwszy produkt, któremu poświęciłam bardzo dużo czasu. Wyszedł pięknie, a jego tworzenie sprawiło mi mnóstwo przyjemności. Ten e-book jest dla wszystkich, którzy chcą poświęcić czas na przygotowanie pysznych posiłków i deserów. Dać sobie to co najlepsze.To była dobra decyzja i myślę, że w przyszłości stworzę kolejne ebooki tematyczne.  

- Czego nauczyłaś się tworząc e-booka, ale pytam tu nie o przepisy i Twój wkład, ale stronę techniczną tego typu wydawnictwa. Czy wcześniej miałaś do czynienia z edytorstwem?
- Wcześniej nie miałam z tym do czynienia i było to dla mnie nowe. Miałam dużą pomoc od wydawnictwa czyli dziewczyn z magazynu Vmag, które pomogły mi z edycją i stroną graficzną. Każda nowa rzecz jaką robimy jest trudna i stanowi wyzwanie. To była bardzo dobra decyzja, tworzenie e-booka było dla mnie przyjemną pracą, jednak wymagało dużo planowania i dobrej organizacji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daria Rogowska🌿 (@ekocentryczka)Wrz 6, 2019 o 12:58 PDT

- Po jakie przepisy należy sięgać jesienią i jak powinna zmienić się nasza dieta w stosunku do lata? 
- Kiedy robi się chłodniej częściej gotuję zupy i jednogarnkowe dania rozgrzewające. Więcej posiłków jem na ciepło. Stawiam też na rozgrzewające przyprawy - cynamon, imbir, kardamon dodaje do wielu potraw i deserów. Takie jedzenie poprawi nasze samopoczucie, ale też rozgrzeje od środka. Warto zadbać też o wartość odżywczą posiłków, żeby wzmocnić odporność. Witamina C jest istotna, bo potrzebujemy jej do produkcji glutationu, najsilniejszego przeciwutleniacza działającego w naszym organizmie. Istotna jest też witamina A, a także cynk, selen i żelazo. Jednym z najlepszych dodatków do jedzenia są kiszonki, które naturalnie wspierają florę bakteryjną i korzystnie wpływa na zdrowie. 

- Czego możemy spodziewać się na Twoim blogu w najbliższym czasie? Jakie posty planujesz?
- Chciałabym publikować więcej przepisów i prostych porad dotyczących zdrowia i życia w duchu zero waste. To są tematy, które najbardziej mnie interesują. Będzie też miejsce na moje sprawdzone naturalne kosmetyki i rzeczy które chcę polecać. Mam długą listę oczekujących postów, liczę że będę miała czas napisać wszystko o czym myślę. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daria Rogowska🌿 (@ekocentryczka)Wrz 20, 2019 o 2:47 PDT

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!