Rozwój
Pomaganie innym może być sposobem na ciekawsze życie

Wolontariat to dobra okazja, by pomóc potrzebującym, aktywnie spędzić czas oraz zdobyć cenne doświadczenie, które może być atutem w przyszłości. Pomagać w rozmaitych organizacjach może każdy kto ukończył 13 lat.

Wolontariat to praca na rzecz innych, ale bez wynagrodzenia. Z danych Szkolnych Klubów Wolontariatu wynika, że młodzież coraz chętniej angażuje się w tego typu aktywność.  Potwierdzają to także organizatorzy Zwolnionych z Teorii, największej praktycznej olimpiady szkolnej w Polsce, gdzie wyzwaniem jest zrobienie własnego projektu społecznego. W 2018 roku do olimpiady zgłosiła się rekordowa liczba – prawie 15 tysięcy uczestników, którzy zaproponowali różne formy realizacji projektu społecznego. Wśród najciekawszych pomysłów są m.in.: PollutionFinder (stworzenie drona do walki ze smogiem w Jarosławiu), Poklikani (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wychowanków domów dziecka, Gliwice), Deadly Straws(wydarzenie publiczne zachęcające do odmawiania użycia plastikowych słomek, Warszaw a) czy Projekt Pogoń Plastik, który powstał z inicjatywy szczecińskich licealistów w odpowiedzi na narastający problem zalegającego plastiku. Uczniowie zebrali w szkołach ponad tonę plastiku, a zysk przekazali na leczenie dziewczyny chorej na białaczkę.

- Prowadzimy kampanię informacyjną, nasze plakaty są widoczne na 300 przystankach dzięki współpracy z ZDiTM, rozdaliśmy w Szczecinie 500 ulotek, zrobiliśmy także prelekcje w szkołach i przedszkolach, a stworzona dla nas animacja ma być puszczona w kinach. Co najważniejsze, w odpowiedzi na problem skupu plastiku, sami stworzyliśmy maszynę, która ponownie przetwarza plastik na przedmioty takie jak ławka, która niebawem stanie w Szczecinie. A to dopiero początek – mówi Mateusz Gieryga, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, przewodniczący projektu.

Innym ciekawym projektem jest zachęcanie młodych do oszczędzania. Młodzież zrobiła reklamę społeczną pt. „Grażyna Biznesu”. Grażyna i Janusz Biznesu to postacie znane każdemu użytkownikowi internetu. Słyną oni ze skąpstwa i karykaturalnego podejścia do oszczędzania. Kampania ma na celu pokazanie polskiej młodzieży, że „bycie Grażyną” nie jest czymś negatywnym, a wręcz przeciwnie, ułatwia życie. - Poprzez prowadzenie edukacyjnego fanpage’u i kręcenie mini serialu o losach Polaczków - cebulaczków udowodnimy, że warto być oszczędnym i przedsiębiorczym w codziennym życiu. Poza przydatnymi definicjami ekonomicznymi będziemy publikować infografiki, w których zawrzemy dane, dające do myślenia każdemu młodemu człowiekowi - większość naszych rówieśników nie chce używać nawet darmowego konta bankowego. Pora to zmienić i zarazić całą Polskę hasłem "oszczędzanie to nie cebulactwo" – mówi Emilia Kaczmarek, uczennica Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zwolnieni z Teorii (@zwolnieni_z_teorii)Mar 12, 2019 o 11:29 PDT

Razem z nauczycielem można zmienić świat
- Udział w olimpiadzie daje młodym ludziom możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Polega na realizacji prawdziwego projektu społecznego w realu - mówi Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. Od 2014 roku, uczestnicy zorganizowali m.in. pokazy modowe w maseczkach smogowych promujące ich noszenie w celu ochrony zdrowia, uczyli seniorów obsługi urządzeń mobilnych, zbierali fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagali potrzebującym. W sumie, do tej pory zrealizowano niemal 2 tysiące projektów w całej Polsce. – To pokazuje, że młodzież nie tylko coraz chętniej wykonuje pracę społeczną, ale jest także bardzo kreatywna. Cieszy mnie, że w tym roku rekordowa liczba uczniów zaangażowała się w zmienianie świata na lepsze. Wolontariat przez wiele lat kojarzył się młodzieży z działaniem odtwórczym, a nam zależało na daniu jej pola do popisu nie tylko w sferze realizacji, ale też szukaniu wyzwań i kreatywnym tworzeniu rozwiązań. Dajemy przestrzeń do spożytkowania przedsiębiorczej energii, co młodym ludziom się bardzo podoba i przyciąga rzesze nowych uczestników – mówi Paula Bruszewska. Udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii może wziąć każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Zespoły projektowe liczące od 2 do 10 osób mogą zgłaszać chęć realizacji swojego projektu na platformie www.zwolnienizteorii.pl.
Projektem społecznym może być każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia otoczenie na lepsze. Może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki, czyli wszystkiego, co jest związane z pasją i zainteresowaniami danego uczestnika. Może też odpowiadać na problem społeczny np. być charytatywnym biegiem czy kampanią w internecie przeciw wandalizmowi. Uczestnicy olimpiady dostają na platformie praktyczne wskazówki, które prowadzą ich krok po kroku. Mogą też liczyć na opiekę mentora - kolegi, który zrobił już swój projekt. W skutecznej realizacji projektów bardzo ważne jest także wsparcie nauczycieli. Do grupy może zarejestrować się każdy nauczyciel szkoły średniej, niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zwolnieni z Teorii (@zwolnieni_z_teorii)Maj 4, 2019 o 4:26 PDT

Wolontariuszem może zostać każdy
Zgodnie z prawem, wolontariuszem może być każdy, kto ukończył 13. rok życia. Wystarczy pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych oraz podpisane porozumienie z organizacją, w której zamierza się podjąć pracę wolontaryjną. W przypadku młodszych osób możliwy jest wolontariat w szkole, pod okiem nauczyciela. W szkolnych klubach wolontariatu organizuje się zbiórki, akcje z okazji dnia dziecka, odwiedziny w domach pomocy społecznej, czasami też większe akcje. Pozytywne nastawienie i chęć pomocy w zupełności wystarczą, żeby zacząć. - Wolontariat to satysfakcja z działania na rzecz innych, szansa na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i cenna lekcja na całe życie. Organizując różne akcje, uczymy się współpracy z grupie, pracy projektowej, reagowania w sytuacjach stresowych. To umiejętności bardzo doceniane przez pracodawców. Możemy też gromadzić doświadczenie przydatne w przyszłym zawodzie. Często na wolontariat polegający na pracy z dziećmi decydują się osoby, które chcą studiować lub studiują pedagogikę – mówi Dariusz Stawik z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. Ofert pomocy innym można szukać w centrach wolontariatu lub na tej stronie. - Można też samemu skontaktować się z wybranym stowarzyszeniem czy fundacją i zapytać o taką możliwość – dodaje Dariusz Stawik.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!