Książki
Nie tylko lektury: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martin Widmark

Martin Widmark, autor serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” napisał kolejne książki, tym razem dla nieco starszych czytelników. Dlatego, jeśli podobały wam się w dzieciństwie przygody Lassego i Mai, musicie sięgnąć po „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”.

To pierwszy tom cyklu książek o Dawidzie i Larisie. Młodociani detektywi mierzą się z rozmaitymi zagadkami, a w ich życiu nie brakuje przygód. Książka jest niewielka, poręczna i tak wciągająca, że najlepiej sięgnąć po nią w wolny dzień.

Dawid idzie do gimnazjum, gdzie poznaje Larissę, która bardzo mu imponuje, bo jest mądra, pewna siebie i ładna, a do tego błyskotliwa i zna się na wszystkim. W jednym palcu ma tablicę Mendelejewa, umie programować, wie, które rośliny są trujące, a które leczą i tę wiedzę umiejętnie wykorzystuje. Uwielbia się uczyć i odkrywać świat. Dawid, który jest wycofanym i nieśmiałym chłopcem, zbliża się do dziewczyny i z czasem się w niej zakochuje. Na szczęście los mu sprzyja i mają wiele okazji, by wspólnie spędzać czas. Oboje pasjonują się nauką i dzięki ogromnej wiedzy są w stanie rozwiązać wiele zagadek. I to bardzo mi się spodobało. Autor pokazuje, że warto się uczyć, być ciekawym świata, poznawać go, bo dzięki temu, można stawić czoła wielu problemom i bez trudu je rozwiązać. Widmark w ciekawy sposób uczy czytelników, podsuwając im zagadnienia z biologii, chemii, informatyki czy zoologii.

Prawdziwa przygoda dwojga nastoletnich detektywów, zaczyna się w momencie, gdy ginie antykwariusz Melchior Rasmusen, u którego tymczasowo pomieszkuje Dawid. Gdy pewnego dnia starszy pan znika, dzieciaki postanawiają go odnaleźć. Co się z nim stało, dlaczego zniknął i czy uda im się do niego dotrzeć, tego oczywiście Wam nie powiem. Na pewno będą na nich czekać niebezpieczne sytuacje, odkryją też coś niezwykłego.

Ta kryminalna powieść zawiera także zgrabnie poprowadzony wątek miłosny oraz fajnie wplecione elementy z dziedziny fantastyki, np. zwierzęta żyjące czterysta lat dzięki eliksirowi życia. Ja po lekturze, mam ochotę jeszcze bliżej poznać bohaterów, dlatego z pewnością sięgnę po kolejne tomy przygód Dawida i Larissy.

/aus/

„Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martin Widmark
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 9+
Liczba stron: 169

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!