Szkoła
Kalendarz dni wolnych od nauki

Wakacje niedawno się skończyły, czas zakasać rękawy i zabrać się za naukę. Ale nie samymi lekcjami uczeń żyje. Sprawdziliśmy, kiedy będziecie mogli trochę odpocząć od zajęć i zaplanować np. dłuższy wyjazd. Zerknijcie i zapiszcie sobie, kiedy wypadają święta, dni wolne od szkoły, ferie i koniec roku szkolnego.

Najbliższa dłuższa przerwa od lekcji wypada w tym roku szkolnym późno - dopiero na początku listopada. W czwartek, 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, niektóre szkoły będą miały wolne też 2 listopada, w związku z czym, razem z weekendem, mamy kilka dni luzu. Nie będzie niestety dnia wolnego z okazji Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, bo w tym roku wypada ono w niedzielę. Podobnie niestety sytuacja wygląda w przypadku święta Trzech Króli, które także wypada w niedzielę, 6 stycznia 2019 roku. 

Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna zacznie się 22 grudnia (w sobotę). Do szkoły wrócicie dopiero 2 stycznia 2019 roku (w środę), więc jest aż 11 dni wolnego.

Ferie zimowe: dwa tygodnie luzu
Zimowa przerwa rozpocznie się 14 stycznia dla uczniów z pięciu województw: z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Ich ferie potrwają do 27 stycznia. 21 stycznia (w Dzień Babci) na zimowiska wyjadą uczniowie z: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Do szkoły wrócą 3 lutego. 28 stycznia ferie rozpoczną mieszkańcy: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Do szkoły wrócą 10 lutego. Jako ostatni na wypoczynek pojadą uczniowie z: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego: 11 lutego - 24 lutego 2019 roku.

W kwietniu 6 dni wolnego
Wielkanoc przypada w dniach 18 (czwartek) - 23 kwietnia (wtorek) 2019 roku, dzięki temu robi się aż 6 wolnych dni. Egzamin gimnazjalny zaplanowano na 10-12 kwietnia. 10 kwietnia uczniowie będą rozwiązywali test z wiedzy humanistycznej, 11 kwietnia z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 12 kwietnia z języka obcego nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony 15-17 kwietnia. 15 kwietnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, 16 kwietnia z matematyki, a 17 kwietnia z języka obcego nowożytnego. Już 26 kwietnia rok szkolny zakończą maturzyści.

Byle do maja
Dłuższa przerwa od szkoły zapowiada się w maju. W tzw. majówkę wolne są 1 (środa) i 3 maja (piątek), ale w wielu szkołach lekcji nie ma też 2 maja (czwartek). W niektórych szkołach, z powodu egzaminów, matur, nie będzie lekcji przez cały tydzień. I choć zwykle są organizowane w tym czasie zajęcia zastępcze, nie wszyscy uczniowie na nie chodzą. Egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a ustnych do 25 maja. Wolne od nauki będziecie mieli także np. z powodu ważnych uroczystości lub święta szkoły. Nauczyciele będą mówić o tym na zebraniach. Mają na to czas do 30 września. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej i gimnazjum, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, by wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji. Kilka dni wolnych od lekcji będzie też, gdy pojedziecie na szkolne wycieczki lub tzw. zieloną szkołę. Zajęcia szkolne w roku 2018/2019 według opublikowanego przez MEN terminarza zakończą się 21 czerwca (piątek).

/aus/

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!