Nauka
Skuteczne uczenie się wymaga czasu i wysiłku

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Czy istnieją sposoby na trwałe zapamiętywanie? Karteczki, zakreślacze, rymowanki - jak znaleźć klucz do sukcesu? – 10 podstawowych zasad skutecznego uczenia się przedstawia dr Anna Ziółkowska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

- Kiedy nauka idzie opornie, mamy przekonanie, że coś jest z nami nie tak i nie potrafimy tego robić. Wtedy często szukamy innej strategii uczenia, której zastosowanie często prowadzi do tego samego wniosku: „nie potrafię się uczyć”. Pamiętajmy jednak, że jeśli nauka sprawia trud, to wcale nie oznacza, że nie przynosi żadnych efektów. Wręcz przeciwnie. Im więcej wysiłku włożymy w przyswojenie informacji, tym trwalej ją zapamiętamy. Informacje, które szybko wpadają do pamięci, równie szybko z niej znikają.

Aby skutecznie przyswoić wiedzę warto wykorzystać poniższe sposoby – mówi dr Anna Ziółkowska.

  • Skoncentruj uwagę na tym, co chcesz zapamiętać. „Nie ma złej pamięci – jest tylko brak uwagi!”. 
  • Porcjuj zapamiętane informacje. Porcjowanie to łączenie poszczególnych elementów materiału w większe sensowne jednostki. Łatwiej zapamiętać 20 informacji, kiedy ułożymy z nich 5 sensownych zbiorów obejmujących po 4 informacje.
  • Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj! Im więcej razy powtórzymy przyswajany materiał, tym lepiej go zapamiętamy. Jednak ważne jak to robimy. Wykaż się kreatywnością! Zapamiętując ssaki parzystokopytne powtarzaj zmieniając kryteria, np. wymień je alfabetycznie albo od największych do najmniejszych albo według obszaru występowania itp. 
  • Twórz skojarzenia do zapamiętywanych informacji, porządkuj je, grupuj, analizuj, krytykuj (co o tym sądzisz, czy się z tym zgadzasz itp.?)! Nie tylko czytaj dane informacje, ale zastanawiaj się z czym one ci się kojarzą. To ułatwi zapamiętywanie. 
  • Uwzględniaj kolejność informacji! Warto podzielić materiał na mniejsze części i stopniowo je przyswajać. To, co jest na początku i na końcu danego materiału, zwykle umiemy najlepiej, zatem o środkową część notatki trzeba zadbać i poświęcić jej więcej czasu.
  • Wykorzystuj wyobraźnię. Obraz zapamiętujemy lepiej niż słowo, a obraz i słowo – lepiej niż sam obraz. Zatem twórz ilustracje do przyswajanego tekstu, a skuteczniej go zapamiętasz.
  • Nadaj zapamiętywanym informacjom osobistego znaczenia. To, co dotyczy nas zapamiętujmy w pierwszej kolejności. Kojarzenie przyswajanych treści z własnymi doświadczeniami ułatwi ich zapamiętanie. 
  • Pobudź emocje! Jeśli coś wywołuje emocje, łatwiej nam zapamiętać dany materiał. 
  • Rób przerwy w nauce! Rozłożenie materiału w czasie powoduje, że efekty nauki są lepsze. Zatem lepiej jest rozłożyć naukę na trzy dni i codziennie po godzinie siedzieć nad materiałem niż poświęcić trzy godziny jednego dnia. Im trudniejszy i obszerniejszy materiał, tym więcej powinno być przerw. Im lepiej opanowany materiał, tym dłuższe mogą być przerwy. 
  • Wykorzystuj wskazówki! Nie wystarczy zapamiętać określone informacje. Równie ważne jest to, czy zdołamy wydobyć je z pamięci, kiedy będą potrzebne. Na etapie uczenia, warto dostarczyć sobie wskazówek, które ułatwią przypominanie. Zapamiętując prawe dopływy Wisły taką wskazówką może być to, że jest ich 11, a 4 z nich zaczynają się na literę „s”.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!