Zdrowie
Dojrzewanie dziewczyn: Co dzieje się z ciałem w trakcie dorastania?

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się pomiędzy 8 a 13 rokiem życia i trwa przeciętnie do ukończenia 16 lat. W tym czasie w organizmie zachodzi szereg zmian. Niektóre z nich mogą niepokoić. Warto się dowiedzieć.

Pierwszym objawem dojrzewania są powiększające się gruczoły piersiowe-brodawki, które przyjmują kolor ciemnoróżowy, stopniowo unoszą się i mogą być bolesne. Kolejnym etapem jest pojawienie się owłosienie łonowego (na wzgórku łonowym) oraz pachowego. Także zapach potu staje się w tym okresie bardzo intensywny, ostry i nieprzyjemny. W ciągu trzech lat od momentu rozpoczęcia procesu dojrzewania (powiększanie się piersi), powinna pojawić się pierwsza miesiączka. - Bardzo ważnym elementem harmonijnego przebiegu procesu dojrzewania jest odpowiednie przygotowanie dziewczynki na zmiany, jakim będzie ulegał jej organizm. Istotne jest także, by mogła ona liczyć na najbliższe osoby, które pomogą jej rozwiać obawy i wątpliwości - mówi Sylwia Sulik-Gajda, pediatra, autorka bloga dlamlodychrodzicow.pl.

Nietypowe, ale naturalne
Proces dojrzewania i jego przebieg jest kwestią indywidualną i u każdej dziewczynki wygląda nieco inaczej. - U niektórych pojawiają się objawy, które mogą budzić obawy, ale są one zupełnie normalne. Czasami może dochodzić do asymetrycznego powiększania się piersi i wtedy jedna jest większa od drugiej. Taka asymetria może utrzymywać się nawet do wieku dojrzałego i nie należy się martwić. Kolejnym „podejrzanym” objawem może być tzw. skok pokwitaniowy. To znaczne przyspieszenie tempa wzrastania, dziewczynka w tym czasie może urosnąć nawet 9 cm w ciągu roku. Poza tym na około dwa lata przed wystąpieniem pierwszej miesiączki zaczynają się pojawiać żółte upławy, świadczące o tym, że ruszyła produkcja żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) - mówi Sylwia Sulik-Gajda. W czasie dojrzewania zmienia się również wygląd zewnętrznych narządów płciowych. - Wargi sromowe mniejsze powiększają się i zaczynają wystawać poza wargi sromowe większe. To zupełnie normalne - dodaje.

Kłopoty z miesiączką warto skonsultować z lekarzem
Gdy wystąpi pierwsza miesiączka, warto co miesiąc notować termin jej pojawienia się. - To ważne informacje, dzięki którym można obliczyć czas jej trwania oraz częstotliwość. Do lekarza-ginekologa warto się zwrócić, gdy dziewczyna rozpoczyna miesiączkowanie, gdy miesiączkująca dziewczynka nie krwawi przez 90 dni lub więcej, miesiączka pojawia się rzadko lub zanika, jest zbyt częsta i obfita (występujące częściej niż co 21 dni/trwające ponad 7 dni lub wymagające zmian tamponu lub podpaski częściej niż co 1-2 godziny) - mówi dr Sulik-Gajda. Istnieją również przypadki, w których pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. - Dotyczy to sytuacji, gdy u dziewczynki występują różnego rodzaju zniekształcenia zewnętrznych narządów płciowych, zbyt wcześnie występują pierwsze oznaki dojrzewania lub pojawia się wydzielina z okolic intymnych (szczególnie, gdy towarzyszą temu bóle podbrzusza, nieprzyjemny zapach upławów oraz gorączka) - tłumaczy.

Higiena to podstawa
Chociaż prawidłowa higiena jest ważna w każdym wieku, zmiany hormonalne (rozpoczęcie miesiączkowania, zmiana zapachu potu) zachodzące w czasie dojrzewania powodują, że jest to czas, gdy dbałość o higienę (również tą intymną) powinna odgrywać ważną rolę.

Emocje trudno opanować
Okres dojrzewania jest czasem niewątpliwie trudnym dla każdej dziewczynki, która zaczyna zmieniać się w młodą kobietę. Proces dojrzewania to nie tylko zmiany fizyczne. - Trudnym elementem dojrzewania są te, zachodzące w sferze emocjonalnej. Dziewczynom towarzyszy duża niestabilność uczuciowa i emocjonalna. oblemem wielu młodych dziewcząt jest brak akceptacji i zrozumienia procesu dojrzewania. Obserwuję, że dziewczynki zamykają się w sobie ze swoimi wątpliwościami i problemami. Warto w tej sytuacji dać sobie szansę na pomoc osób dorosłych. Zwróćmy się do nich, na pewno podpowiedzą, jak sobie radzić w trudnych chwilach. Pamiętajmy, że mama, ciocia czy babcia też kiedyś przeżywały okres dojrzewania i rozmaite rozterki z tym związane. Warto też zaakceptować proces dojrzewania i zmiany zachodzące w ciele i podejść do tego ze spokojem i radością - radzi dr Sylwia Sulik-Gajda.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!