Książki
Książka na lato: „Lato z rabusiami” Siri Kolu

Kolejną letnią propozycją książkową jest zabawna pozycja dla młodych miłośników przygód. Są wakacje, więc musi być dużo wrażeń. I będą. Z rodziną Rabusińskich nie będziecie się nudzić!

Vilja jest zwyczajną, dziesięcioletnią dziewczynką, która ma okropną siostrę i narzeka na swoje, pozbawione atrakcji, życie. Gdy nadchodzą wakacje, wyjeżdża do babci razem z rodziną. I na tym kończy się nudne życie dziewczynki. Cała rodzina niespodziewanie pada ofiarą piratów drogowych, którzy na ogół napadają na auta, by ukraść to, co można wrzucić do garnka, czyli m.in. kiełbasy, konserwy, owoce, a także cukierki, ale też zabawki, np. lalki Barbie, których mają już sporą kolekcję. Tym razem z samochodu swoich ofiar zabierają cuksy, trochę potrzebnych ciuchów, apteczkę oraz Vilję. A dlaczego? Bo dzieci piratów drogowych chcą mieć towarzystwo. I tak dziewczynka trafia do auta niezwykłej rodziny Rabusińskich! W ten sposób zaczynają się wakacje jej życia.

Poznaje zasady obowiązujące w tej nietypowej rodzinie, które są inne niż te, znane jej dotychczas, ale bardzo jej się podobają. Musi jeść niezdrowe, obfite śniadania, kąpać się w jeziorze, może bawić się do późna i chwalić się swoimi osiągnięciami na imprezie o dziwnej nazwie Zbuj. Rabusińscy nie są złymi ludźmi. Wszyscy są dla siebie mili, mają dużo wolnego czasu i można robić to, co się lubi i na co ma się ochotę. Nie tak jak w domu, gdzie zwykle trzeba posprzątać pokój, zjeść zdrowy szpinak, a mama i tata ciągle są czymś zajęci i nie mają czasu dla dzieci. Można się przyczepić, że napadają i kradną, ale sami twierdzą, że ich czyny nie są szkodliwe. Pieniędzy nie podbierają nikomu, bo nie chcą ściągać na siebie kłopotów. A jeśli komuś zabiorą ręcznik, to raczej nikt tego na policję nie zgłosi, więc mogą spać spokojnie.

Gdy Vilja zaznajamia się już z rodziną i jej zwyczajami, podpowiada im co mogą zmienić, ulepszyć, by żyło im się lepiej. Rabusińskim to się podoba. Czy Vilja wróci do domu, co stanie się z żyjącą na luzie rodziną rabusiów, czy porwanie ujdzie im na sucho? – o tym musicie sami przeczytać.

Autorka napisała pełną zabawnych zwrotów akcji i humoru książkę o przyjaźni, wolności, lojalności i beztroskich chwilach. Zabierzcie ze sobą na wakacje!

/aus/

„Lato z rabusiami” Siri Kolu
Wydawnictwo: Tatarak
Liczba stron: 216
Wiek: 10+ lat