Ciekawostki
Skąd się wzięła kostka Rubika i jak ją ułożyć?

Poznaj wszystkie szczegóły i ciekawostki na temat niewielkiej, kolorowej zabawki, którą pokochały całe pokolenia! Sprawdź także zdjęcia i video, a potem sam sięgnij po kostkę Rubika i spróbuj ją ułożyć!

Każdy może się nauczyć
Ma 43 tryliony kombinacji i tylko jedna jest właściwa. Znalezienie jej w najkrótszym czasie to główny motor napędowy pasjonatów. O czym mowa? O popularnej zabawce zwanej kostką Rubika. Rekordzista układa ją w niewiele ponad 4 sekundy.
Ta popularna zabawka logiczna została wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, dwa lata później skonstruował ją i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Do Polski trafiła w 1982. Wynalazca kostki po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc. Dziś, mistrzowie robią to w kilka sekund.
Zasady są bardzo proste: zabawa polega na takim ułożeniu kwadratów, by na każdej ścianie wszystkie miały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

Z sera, czekolady lub lodu
Zbudowaniem największej działającej kostki Rubika szczyci się Brytyjczyk Tony Fisher. Jego kostka jest przechowywana w garażu. Tony wyciąga ją na podjazd zabezpieczony plandeką i tam gra sześcianem o boku 1,57 metra. 13 kwietnia 2016 roku jego dzieło zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Ponieważ nie wszyscy wierzyli, że tak duża łamigłówka da się układać, Tony nagrał filmik i wrzucił do internetu. Brytyjczyk ma w ręku także inny rekord. Zbudował najmniejszą kostkę na świecie - sześcian, który działa i da się nim manipulować przy pomocy pęsety ma bok o długości 5,6 mm. Szaleństwo? Tony zrobił jeszcze funkcjonujące kostki z… sera, czekolady i lodu.

Talent i praca czynią mistrza
Miłośnicy tej zabawki układają ją na wiele sposobów: niektórzy z zamkniętymi oczami, inni stopami, a jeszcze inni jedną ręką lub starając się wykonać jak najmniej ruchów. Kombinacji i sposobów jest wiele. Ułożenie wymaga skupienia i przemyślenia każdego kolejnego ruchu, który może ułatwić zakończenie pracy, bądź też je utrudnić. – Sposób na osiągnięcie mistrzostwa jest banalny, wystarczy mieszanka talentu i ciężkiej pracy. Każdy może się tego nauczyć. Sam wziąłem ją do ręki z nudów, a skończyło się tytułem mistrza Polski w 2009 roku. Obecnie organizuję najważniejsze turnieje w sezonie pucharu Polski – mówi Adam Polkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, właściciel portalu o speedcubingu - www.speedcubing.pl oraz www.rubiart.pl.

Kostka niczym bolid
Na początku przygody z kostką, wystarczy dowolna zabawka z kiosku. - Jednak dla własnej przyjemności i komfortu, lepiej kupić dobrej jakości kostkę. Takie zaczynają się już od 20 zł, a kończą na 300, które wykorzystują najszybsi na świecie. Z zewnątrz kostki nieznacznie się różnią, są natomiast inaczej zbudowane w środku. Te z najwyższej półki są idealnie dopasowane, chodzą niezwykle płynnie, a kształt i opływowość elementów przypomina fragmenty bolidu formuły 1 – mówi Polkowski.

Siedemnastolatek z Niepołomic bije rekordy
Rekord Polski w układaniu klasycznej kostki Rubika to 5.50, a świata 4.20. Oczywiście mowa o sekundach. Najszybszym Polakiem jest Łukasz Burliga. To 17-letni zawodnik z Niepołomic. Kostką zajął się 5 lat temu i jest jednym z najlepszych zawodników polskiej kadry speedcubingu. Ma na swoim koncie rekord Polski w 3x3x3, ale również kilka rekordów świata w łamigłówce SKEWB. Światowym rekordzistą jest Feliks Zemdegs, 23-letni, australijski speedcuber, czternastokrotny mistrz świata.

Czym jest speedcubing?
„Speedcubing” pochodzi od słów „speed” – szybkość oraz „cube” – kostka. To forma aktywności intelektualno-fizycznej, która polega na szybkim rozwiązywaniu wszystkich odmian kostki Rubika oraz innych łamigłówek mechanicznych. Każdy, kto interesuje się łamigłówkami, umie układać kostkę Rubika, może dołączyć do Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu i wziąć udział w zawodach. – Organizujemy turnieje, pokazy, warsztaty w różnych miejscach kraju. Dodatkowo propagujemy wiedzę na temat łamigłówek ruchomych i odciągamy dzieciaki od komputerów – mówi Adam Polkowski. W lipcu i sierpniu, w wielu miastach Polski odbędą się liczne wydarzenia dla speedcuberów. Więcej informacji na stronie stowarzyszenia.

Zachwycił się sam Justin Timberlake
Miłośnicy kostki Rubika, oprócz jej układania, tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Z ogromnej ilości kostek powstają niesamowite dzieła, wyglądające jak obrazy, np. portrety Kamila Stocha, Arkadiusza Milika, Michaela Jacksona, a także obrazy zwierząt, postaci bajkowych i wiele innych.
– Pomysł na układanie mozaik powstał jako ewolucja pasji i miłości do łamigłówek. Zakupiliśmy 4 tys. kostek Rubika i zaczęła się przygoda z mozaikowaniem – dodaje. Swoim portretem zachwycił się też znany piosenkarz, Justin Timberlake. By powstało jedno dzieło potrzeba ok. 4 tys. kostek i 8 doświadczonych kostkowiczów. Praca nad portretem trwa cały dzień.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!