Książki
Książka na lato: „Chłopak z lasu” Marten Melin

„Chłopak z lasu” szwedzkiego pisarza Martena Melina to powieść trochę o miłości, trochę o młodzieńczym buncie i wakacjach na wsi, które ostatecznie mogą być pełne przygód. Czyta się jednym tchem!

„Mona niedługo skończy trzynaście lat. Są wakacje, więc codziennie chodzi nad jezioro popływać. Pewnego dnia na pomoście siedzi chłopak. Ma skołtunione włosy, brudne paznokcie, niewiele mówi i panicznie boi się wody. Jego intensywnie zielone, błyszczące oczy prześwidrowują Monę na wylot. Od tej pory, Mona z rosnącą niecierpliwością wyczekuje każdego następnego spotkania, a chłopak pojawia się zawsze znienacka, zazwyczaj w pochmurną pogodę. Mona nie może przestać o nim myśleć. Kim jest? Gdzie mieszka? Skąd znał jej imię? I czego od niej chce?” – taki opis znajdujemy na końcu książki.

Nie jest to klasyczne romansidło, a historia o problemach, z którymi boryka się nastoletnia młodzież. Autor opowiada o tym, że dorastanie nie jest proste. Czytelnik znajdzie w książce wszystko, co trapi i spotyka na co dzień nastoletnią młodzież: zakochanie, pierwszy pocałunek, bunt, zauroczenie, osamotnienie, relacje rodzinne, huśtawki nastrojów, trudne wybory itp.

Mona nie jest zachwycona perspektywą spędzenia wakacji na wsi, ale nie ma wyboru.

Jej rodzice się rozwiedli, są bardzo zapracowani i dziewczyna jest zdana sama na siebie. Musi zorganizować sobie czas. Siedzi w komórce i trenuje bieganie. I na nic nie liczy, bo co można robić ciekawego na wsi, będąc nastolatką? W pobliżu nie ma swoich przyjaciół znajomych, imprez, sklepów. Jest tylko pomost nad jeziorem i dookoła las. Dziewczyna często tam przesiaduje, czyta gazety, pływa. Aż któregoś dnia spotyka tam chłopaka. Na początku jest trochę wściekła, że będzie miała towarzystwo. Chłopak jest dziwny, wyluzowany, z kolczykami, niezbyt przyjemny, ale jednocześnie intrygujący.

I nieziemsko przystojny. Czyżby Monę trafiła strzała Amora? To musicie sami sprawdzić! Dziewczyna zaczyna się dziwnie zachowywać i sama nie do końca rozumie, co się z nią dzieje. 

Zaniedbuje codzienne obowiązki, nie może dogadać się z tatą. Jej życie się zmienia - pojawia się wiele niespodzianek i mnóstwo przygód. Niektóre wydarzenia zaskakują, inne przerażają. Będzie miała co opowiadać przyjaciółce po wakacjach. W książce pojawiają się też elementy fantasy, które młodzież bardzo lubi. Czy dziewczyna pójdzie za głosem serca czy też górę weźmie rozsądek? Korci mnie, by więcej zdradzić, ale nie chcę Wam psuć radości czytania.

Książka jest świetnie napisania, zaskakująca, wciąga od pierwszej strony i trudno się od niej oderwać. Idealna do zabrania na obóz czy wakacje u babci na wsi. A do tego ładnie wydana.

Czekamy na Wasze opinie po przeczytaniu.

/aus/

„Chłopak z lasu” Marten Melin
Wydawnictwo „Zakamarki”
Ilość stron: 207
Rok wydania: 2016
Wiek: 12+