Ciekawostki
Polskie mamy świętują od ponad stu lat. A w innych krajach...

26 maja wszystkie mamy w Polsce mają swoje święto. Jeśli jeszcze nie macie upominku, podpowiadamy co można samodzielnie zrobić lub kupić.

Pamiętajcie, że nie liczą się prezenty, najważniejsze byście nie zapomnieli tego dnia złożyć życzeń i powiedzieć jak ważna jest dla was wasza mama, że doceniacie jej codzienny trud, poświęcenie i miłość.

Dokładnie 104 lata temu, 26 maja 1914 roku, w Krakowie odbył się pierwszy piknik na cześć matek uczniów męskiego gimnazjum. W kolejnych latach, zorganizowały go także inne szkoły, aż w końcu cała Polska przyjęła zwyczaj obchodzenia tego wyjątkowego dnia. W innych krajach, święto ma różne daty, a dzieci rozmaite pomysły na okazanie szacunku i miłości swoim rodzicielkom. Przeczytajcie!

Stany Zjednoczone świętują z rozmachem
W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. I jak to w Ameryce, święto stało się okazją do nabijania portfeli właścicielom firm. Tego dnia ich utargi są rekordowe. Amerykańskie dzieci kupują: kartki, kwiaty, ubrania, biżuterię, vouchery do SPA, a nawet sprzęty elektroniczne czy akcesoria domowe.

Wielka Brytania przy herbatce i bułeczkach
Mamy mieszkające na Wyspach świętowały w tym roku 11 marca. Data ta jest ruchoma, ponieważ zależy od chrześcijańskiego kalendarza świąt i zawsze wypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Na Wyspach Dzień Matki powszechnie nazywa się Mother’s Day, ale to amerykańska nazwa. Poprawnie należy mówić Mothering Sunday. - Dla mnie ten dzień będzie zawsze wyjątkowy. Mamy tego dnia dostają pięknie udekorowane kartki z życzeniami, kwiaty, czekoladki. Tego dnia dorosłe dzieci odwiedzają mnie i spędzamy czas przy stole. To święto jest jednym z niewielu momentów, kiedy rodzina spotyka się w komplecie, przy filiżance dobrej herbaty i smakołykach – mówi Rachel Whyte z Isle of Islay w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie mamy pieką tego dnia tzw. Simmel Cake – ciasto z marcepanu z owocami. – Pieczemy też kruche bułeczki scones i podajemy do popołudniowej herbatki – mówi Rachel Whyte.

herbata

Włosi uwielbiają swoją mammę
Mamma w życiu włoskich dzieci jest bardzo ważna. W dniu jej święta (Festa della mamma), czyli w każdą drugą niedzielę maja, dzieci wyręczają ją we wszystkich obowiązkach domowych. Często spotykanym zwyczajem jest wspólne wyjście na uroczysty obiad do restauracji. Jego zwieńczenie stanowi kawa i tiramisu w kształcie serca. – Zawsze w ten dzień idziemy z rodzeństwem do mamy z butelką regionalnego wina i bukietem kwiatów. W moich okolicach są to azalie. Przychodzi także mama mojej mamy czyli babcia Alice i wspólnie celebrujemy święto, zajadając risotto z owocami morza oraz obowiązkowo tiramisu zrobione przez babcię – mówi Claudio Pigozzo, z Gamboló we Włoszech.
Jeśli i wy chcielibyście ugościć mamę podobnie jak Włosi, możecie przygotować tiramisu według przepisu włoskiej babci Alice:

Tiramisu:
3 jajka
3 łyżki cukru
200 g włoskich podłużnych biszkoptów, np. Savoiardi
40 ml wina Marsala
250 g serka mascarpone
100 g gorzkiej czekolady
2 szklanki zaparzonej i wystudzonej mocnej, gorzkiej kawy
ciemne kakao

Jajka należy wyszorować i sparzyć krótko wrzątkiem. Żółtka i cukier zmiksować razem na gładką masę, dodać alkohol, mascarpone i pokrojoną w małe kawałki czekoladę. Dodać ubite na sztywno białka i delikatnie wymieszać łyżką całą masę. W kawie szybko zanurzyć biszkopty i układać je w naczyniu jeden obok drugiego. Na biszkopty wyłożyć połowę kremu i delikatnie rozprowadzić. Na krem wyłożyć drugą warstwę nasączonych biszkoptów i drugą połowę kremu. Wierzch posypać gorzkim kakao. Tiramisu włożyć do lodówki na minimum 3 godziny. Podawać mocno schłodzone.

tiramisu

W Grecji ważna tradycja
Dzień Matki w Grecji także jest świętem ruchomym, obchodzonym co roku, w drugą niedzielę maja. I tak w 2018 r. przypadł na 13 maja. Święto matki ma swoje korzenie już w starożytnej Grecji. Pamiętacie mitologię? W greckiej mitologii spotykamy Gaję czyli Matkę Ziemię, pierwszą matkę, czczoną jako bóstwo. Następnie kult przeszedł na córkę, Reę. Była ona czczona jako „Matka Bogów”, ponieważ z tego co wiadomo jako pierwsza urodziła i wychowała swoje dzieci, karmiąc swoim mlekiem. Starożytni Grecy czcili Reę każdej wiosny. To była pierwsza forma świętowania Dnia Matki. W XX wieku pierwsze obchody greckiego dnia matki zapisały się na dzień 2-ego lutego 1929 roku. - W Grecji dzień ten jest związany ze świętem „Ypapanti” czyli Ofiarowania Pańskiego, kiedy kościół prawosławny celebruje Dziewicę Maryję wraz z Józefem, udających się do świątyni po błogosławieństwo dla 40 - dniowego Jezusa. Do dziś wiele kobiet kultywuje ten zwyczaj zwany „Sarandismos”. Jednak w latach sześćdziesiątych pod wpływem Zachodu, uroczystość ta została przeniesiona na drugą niedzielę maja. Jednak kościół do dziś kładzie nacisk na dawny dzień celebracji dnia matki, przypominając o tradycji. Tego dnia wręczamy mamom słodkości i kwiaty. Dzieci w szkołach przygotowują laurki, ucząc się od najmłodszych lat znaczenia i wartości tego święta – mówi Michalina Klepczarek – Roumpani z Grecji.

Goździk symbolem święta
W Australii mamy świętowały w drugą niedzielę maja. Dzieci przypinają sobie tego dnia goździki do ubrań – białe kwiaty są zarezerwowane dla tych, których mamy już nie żyją, zaś kolorowe oznaczają, że mama tej osoby żyje. Wśród prezentów można znaleźć upominki podobne do tych, dawanych w każdym innym zakątku świata: słodycze, laurki oraz kwiaty.

goździki

Świętują mamy razem z królową
W Tajlandii, Dzień Matki jest świętem narodowym, hucznie obchodzonym 12 sierpnia. Pokrywa się on z dniem urodzin królowej Sirikit, żony najdłużej panującego monarchy na świecie, króla Tajlandii Ramy IX. Jest ona uwielbiana przez naród tajski. Tajowie tego dnia mają wolne od pracy, na domach wieszają flagi, organizują parady i festyny. W domach dzieci klęcząc wręczają upominek swojej mamie jako podziękowanie za codzienne poświęcenie. Tradycyjnym prezentem jest kwiatowy wianek phuang malai, wyplatany głównie z kwiatów jaśminu.

W Serbii czeka łóżkowe więzienie
W Chorwacji, Serbii i Czarnogórze, w Dzień Matki – 8 marca, dzieci przetrzymują swoje mamy w łóżkach, dopóki nie zostaną obdarowane słodyczami. W zamian za przysmaki, przez cały dzień pomagają w codziennych obowiązkach. Taki zwyczaj nie jest już powszechnie praktykowany, ale wciąż są rodziny, które dbają o tradycje.

łóżko

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!