Uroda
Gdy z głowy się sypie, trzeba działać. Jak sobie radzić z łupieżem?

Łupież to choroba skóry głowy, którą należy leczyć. Jego przyczyną są drożdżopodobne grzyby. Częściej pojawia się u chłopców niż u dziewcząt. By pozbyć się białych płatków należy stosować szampony z apteki oraz zadbać o właściwą dietę.

Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Łuszczenie się skóry to naturalny proces, który dotyczy każdego z nas. Problem pojawia się wtedy, gdy skóra przesadnie zaczyna się łuszczyć i z głowy sypie się biały pył. Do tego dochodzi swędzenie, łojotok. Łupież nie jest zaraźliwy ani groźny, ale bywa kłopotliwy. – Jego przyczyną jest inwazja drożdżopodobnych grzybów. Występują one na skórze każdego człowieka, ale w przypadku spadku odporności, niedoboru cynku, stresu, nasilonego łojotoku (głównie u nastolatków), gwałtownie się mnożą, drażniąc skórę i wtedy pojawia się łupież – mówi Sylwia Grześkowiak, farmaceutka z Apteki Medicover. Białe, sypiące się z głowy płatki najczęściej występują u chłopców, ponieważ męskie hormony powodują większe wydzielanie łoju, a łój jest idealną pożywką dla drożdży. Często pojawia się też u alergików.

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu. Najczęściej występuje biały (zwykły) w postaci białych płatków i swędzenia. Drugi rodzaj to cięższa odmiana łupieżu suchego – łupież tłusty (łojotokowy), który objawia się złuszczającym się żółtawym, tłustym naskórkiem i przylega do skóry. Włosy wówczas częściej się przetłuszczają, stają się cienkie i nadmiernie wypadają. Ten rodzaj łupieżu wymaga konsultacji lekarza, ponieważ nieleczony może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry. Łojotokowe zapalenie skóry głowy to widoczne zaczerwienione ogniska z nasilonym płatowym złuszczaniem naskórka i znacznie nasilonym świądem.

Szampony tylko z apteki
Leczenie łupieżu jest zwykle długotrwałe, wymaga konsekwencji i systematyczności. Na rynku jest wiele produktów, które w tym pomagają. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiednich kosmetyków: szamponów, maści czy płynów przeciwłupieżowych. Działają leczniczo, ale jednocześnie nawilżają i odżywiają skórę głowy. – Nie poleca się używania szamponów drogeryjnych do leczenia łupieżu. Lepiej poprosić farmaceutę w aptece, by dobrał odpowiedni preparat lub poradzić się dermatologa – mówi Grześkowiak. Kosmetyki przeciwłupieżowe najczęściej zawierają ketokonazol, cyklopirox, siarczek selenu, flutrimazol. W cięższym przebiegu, stosuje się sterydy, kwas salicylowy i związki siarki.
Szampon przeciwłupieżowy należy pozostawić na włosach przez co najmniej 5 minut, aby składniki aktywne mogły zadziałać. - By zapobiegać nawrotom łupieżu należy odejść od tradycyjnych szamponów drogeryjnych. Najlepiej jako kontynuację leczenia, używać szamponów aptecznych o neutralnym PH lub zapobiegawczo o działaniu przeciwłupieżowym – dodaje.

Domowe metody wspomogą leczenie
Oprócz leczenia farmakologicznego, warto spróbować też naturalnych, domowych metod. Najskuteczniejsze będą płukanki sokiem z cytryny, z pokrzywy, mięty, tymianku. Wyciśniętym z cytryny sokiem spłukujemy włosy po umyciu, płukanki z ziół przygotowujemy zalewając łyżkę ziół wrzątkiem, a następnie studząc napar. Przygotowanym płynem spłukujemy skórę głowy. Dobroczynne działanie w walce z łupieżem mają również olejki – jojoba lub rycynowy. Wciera się je w skórę głowy i zostawia pod ręcznikiem na około 20-30 minut. Następnie należy umyć włosy. Skórę głowy można też smarować przekrojoną łodygą aloesu. Zabieg wykonujemy przed myciem głowy. Skutecznie działa też maseczka z jogurtu naturalnego, który nakłada się na umytą skórę głowy na około pół godziny, a następnie spłukuje.

Jak unikać łupieżu?

Wyleczony łupież może nawracać, dlatego warto przestrzegać kilku zasad. Skórę głowy z łupieżem należy często myć, ale letnią wodą. Ponadto trzeba ograniczyć kosmetyki: maski, odżywki, pianki, lakiery oraz unikać chodzenia spać z mokrymi włosami, ponieważ sprzyja to namnażaniu się grzybów. Unikać należy również suszenia włosów suszarką. Jeśli musimy to robić, najlepiej trzymać ją w odległości więcej niż 20 centymetrów od skóry głowy. O włosy należy szczególnie zadbać po treningu, najlepiej wtedy je umyć, ponieważ na spoconej skórze zmiany łupieżowe częściej się pojawiają.
U niektórych osób twarda woda, źle dobrany szampon, nadużywanie kosmetyków także mogą spowodować pojawienie się białych płatków. Kolejnym powodem łupieżu może być niezbilansowana dieta. – Powinna ona zawierać produkty bogate w witaminy z grupy: B, A, E, z grupy PP oraz makroelementy i mikroelementy, takie jak: wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo i cynk. Te cenne składniki znajdziemy m.in. w owocach morza, orzechach, nasionach, produktach pełnoziarnistych, w warzywach i owocach – mówi Sylwia Grześkowiak. Ograniczyć należy spożywanie prostych cukrów, które są pożywką dla grzybów oraz tłustych potraw.
Przebywanie w suchych, przegrzanych i klimatyzowanych pomieszczeniach także może się przyczynić do powstania łupieżu, dlatego często dokucza on w okresie jesienno-zimowym. Profilaktycznie można raz w tygodniu stosować szampon redukujący złuszczający się naskórek lub szampon przeciwłupieżowy.
Jeśli kuracje przeciwłupieżowe nie zadziałają, warto udać się do dermatologa, gdyż uporczywy łupież bowiem może być symptomem problemów wewnętrznych, np. zakażenia drożdżakami. Wtedy poza maściami, kremami i szamponami lekarz przepisuje także leczenie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!