Komiksy
Komiksove Love 08/2019

W ostatnich miesiącach na ekranach kin było zdecydowanie mniej superbohaterskich produkcji niż zazwyczaj, ale to nie powód do niepokoju, bo fani DC i Marvela zawsze mogą sięgnąć do źródła, czyli komiksów.

A tu na brak urodzaju narzekać nie można - ba, trzeba wręcz mocno się starać, żeby być ze wszystkim na bieżąco, bo twórcy wręcz zasypują nas nowościami. A że komiksy superbohaterskie to nie wszystko, to trzeba też znaleźć czas na nieco inne klimaty, jak choćby kolejny tom świetnego Wiedźmina, który może być świetnym wprowadzeniem do nadchodzącego serialu Netflixa. Oczywiście fani Avengersów, Deadpoola, Legionu samobójców, Batka, Supka i reszty również mogą spać spokojnie, bo wystarczy tylko spojrzeć na ostatni miesiąc wydawnictwa Egmont, żeby przekonać się, ile dobrego nas czeka.

Transmetropolitan, tom 5

Stracił pracę, mieszkanie i ubezpieczenie. Co więcej, właśnie zdiagnozowano u niego nieuleczalne zakażenie mózgu, które najpewniej w ciągu roku zmieni go w śliniące się warzywo. Asystentki szczerze go nienawidzą, a płatni zabójcy wynajęci przez prezydenta Stanów Zjednoczonych zaraz go dopadną. Lecz mimo bólu Pająk ma uśmiech na twarzy...

Zaczynamy jednak od kultowego Transmetropolitan, bo na rynek trafia właśnie piąty i jednocześnie ostatni tom popularnej serii Warrena Ellisa (dzieło życia tego autora) i Daricka Robertsona. Jeśli czytaliście nasze recenzje poprzednich tomów, to już zapewne wiecie, ale jeśli nie, to już wyjaśniamy, że mamy do czynienia z cyberpunkową, transhumanistyczną i międzygatunkową powieścią umiejscowioną w niedalekiej przyszłości, która nie tylko zadaje najważniejsze egzystencjalne pytania, ale i stara się na nie odpowiedzieć. Jej głównym bohaterem, a zarazem najmocniejszą stroną, jest Pająk Jeruzalem, niegdyś słynny dziennikarz, który wraca po kilku latach spędzonych na dobrowolnym wygnaniu w górach, by wywiązać się z umowy ze swoim wydawcą. I choć nie jest to wcale kryształowa postać, to trudno jej nie lubić… jak jednak łatwo się domyślić z opisu tego tomu, tym razem zostaje on jeszcze mocniej niż zwykle doświadczony przez los. Czy jeden człowiek jest w stanie to wytrzymać?

Wiedźmin. Córka płomienia, tom 4

Geralt zostaje poproszony przez starego znajomego o wyjaśnienie tajemnicy potwora, który zakrada się nocami do jego córki. Podczas wykonywania zlecenia wiedźmin niespodziewanie – i wbrew swojej woli – wyrusza w szaloną, magiczną podróż z Novigradu wprost na dwór nieobliczalnego władcy, który rozkazuje mu dostarczyć głowę słynnego zabójcy... Geralta z Rivii.

Nadchodzący serial stacji Netflix, w którym w rolę białowłosego wiedźmina Geralta z Rivii wciela się Henry Cavill, podzielił fanów. Jedni są zachwyceni, że w końcu dostaną serial o swoim ulubionym bohaterze zrobiony z odpowiednim rozmachem, a inni nie mogą przeżyć hollywoodzkiego przystojniaka i pozostałych wyborów osobowych. Na szczęście w przypadku komiksu Wiedźmin. Córka płomienia takiego problemu nie ma, bo ten powinien przypaść do gustu wszystkim, głównie ze względu na ciekawą historię. Tak jak sugeruje opis, Geralt przyjmuje z pozoru typowe dla siebie zlecenie, które jednak okazuje się dużo dziwniejsze niż można było się spodziewać. Bohater nie tylko musi więc ukrywać swoją tożsamość, ale i zostaje wplątany w pałacowe intrygi, przez które lista jego wrogów znacznie się powiększy. Wszystko to w obliczu mrocznej tajemnicy skrywanej w królewskich ogrodach zła, które tylko wiedźmin może okiełznać. A może tym razem to zbyt wiele również dla Białego Wilka? Sami musicie się przekonać! Mówiąc krótko, historia tego tomu została rozpisana świetnie, a towarzyszą jej również klimatyczne grafiki, za co odpowiada kobiecy duet scenarzystka Aleksandra Motyka i rysowniczka Marianna Strychowska - tym bardziej zachęcamy do czytania!

Avengers. II wojna domowa, tom 3

Ulysses z rasy Inhumans potrafi przewidzieć przyszłość. To odkrycie wywołało rozłam wśród superbohaterów, wobec którego nikt z Avengers nie może pozostać obojętny. Rozczarowana swoimi idolami Wasp spróbuje rozwiązać konflikt dzięki nauce. Vision uda się w podróż w czasie, aby dopaść zaprzysięgłego wroga Ziemi.  Tymczasem Thor zasięgnie rady u wszechwiedzącego strażnika Bifrostu... i przekona się, że znajomość przyszłości nie zawsze zapewnia przewagę.

Trzeci tom popularnych Mścicieli to typowy tie-in do ogromnego eventu jakim jest II wojna domowa. Drugie starcie superbohaterów nie spełniło jednak oczekiwań i trudno nie odnieść wrażenia, że towarzyszące mu komiksy, takie jak ten, nieco siłują się z przeciętnie rozpisanym tematem (pomimo jego sporego potencjału). Co prawda wątek nowej Wasp idealizującej ojca, którego nie poznała, zdaje się dobrze rozkręcać, ale to zapewne zaowocuje dopiero w przyszłości, a Vision, który próbuje dorwać Kanga, zanim ten zmieni się w okrutnego tyrana, także intryguje i daje do myślenia, więc jest szansa na lepsze tomy w przyszłości. I choć dialogi często są pretensjonalne, ilustracje nie zawsze zachwycają, a miejscami wieje po prostu nudą, to osoby śledzące tę historię powinny zapoznać się z Avengers. II wojna domowa.

Batman Detective Comics: Upadek Batmanów, tom 6

Red Robin powrócił. Podjął pracę nad usprawnieniem działania drużyny. Razem ze swoją dziewczyną Spoiler, Batwoman, Clayfacem, Batwingiem, Azraelem i Orphan pomaga Batmanowi ograniczyć liczbę przestępstw w mieście. Sukces będzie ich jednak drogo kosztował. Pierwsza Ofiara oraz jego Syndykat Ofiar pragną tylko jednego: aby Batman zapłacił za swoje czyny. Obrócili przeciwko Mrocznemu Rycerzowi całe miasto i zagrozili, że będą wypuszczać na wolność najniebezpieczniejszych pacjentów Azylu Arkham, jeśli Batman nie zdejmie maski podczas transmisji na żywo. 

Batman nie radzi sobie najlepiej w ramach Odrodzenia, ale jeśli któraś z serii wyróżnia się tu wyraźnie na plus, to jest to niewątpliwie Detective Comics. Upadek Batmanów koncentruje się na postaci Clayface’a (jesteśmy na przykład świadkami wypadku, który zmienił wschodzącą gwiazdę filmową w zmiennokształtnego) i aż dziw bierze, jak z podrzędnego przeciwnika Batmana autorowi (James Tynion IV) udało się go zmienić w tak ciekawą postać, która zasiliła rodzinę Mrocznego Mściciela. Przeszłość glinianego złoczyńcy znowu jednak daje o sobie znać, co jest idealnym podłożem do tworzenia ciekawych wydarzeń z jego udziałem. Na karty komiksu powraca także Pierwsza Ofiara oraz jego Syndykat Ofiar, których machinacje doprowadzają do dramatycznych wydarzeń. Oj, zdecydowanie dużo się tu dzieje i jesteśmy trzymani w napięciu do samego końca. Upadek Batmanów to zdecydowanie lektura obowiązkowa dla fanów Mrocznego Rycerza, tym bardziej, że przyozdobiona została bardzo dobrymi ilustracjami (ponownie odpowiada za nie kilku rysowników). My zaś cieszymy się, że James Tynion IV w końcu wkrótce przejmie główną batmańską serię.   

DC Odrodzenie. Suicide Squad  – Tajna historia oddziału specjalnego X, tom 6

Czerwony Potwór, największe zagrożenie z kosmosu, jakie do tej pory pojawiło się w Układzie Słonecznym, wydostaje się z więzienia na Księżycu. Pomiędzy nim a Ziemią staje Oddział Samobójców. Okazuje się jednak, że ktoś próbuje za wszelką cenę chronić tajemnicę związaną z Oddziałem Specjalnym X. Oto opowieść o tajemnicach, miłości, poświęceniu i kłamstwach.

I po raz kolejny mamy do czynienia z serią, z której końcem musimy się pogodzić - na rynek trafił właśnie szósty i ostatni, a jednocześnie najlepszy chyba tom serii Suicide Squad. Głównie dlatego, że sięga on fabularnie daleko w przeszłość, do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, zdradzając tajemnice Oddziału Specjalnego X, czyli poprzedników współczesnej jednostki. W końcu dowiadujemy się, co stało się z pierwszym oddziałem dowodzonym przez Ricka Flaga seniora, który chronił świat przed kosmitami, robotami i… dinozaurami! Sprawdzimy też, czy Harley Quinn i reszta Suicide Squad zdołają dokończyć ostatnie zadanie swoich poprzedników i ocalą świat przed Czerwonym Potworem. Brzmi ciekawe? No jasne i takie właśnie jest, Suicide Squad  – Tajna historia oddziału specjalnego X tom 6 to pozycja obowiązkowa dla każdego fana szalonej drużyny, szczególnie że została okraszona świetnymi ilustracjami od takich uzdolnionych rysowników, jak Barnaby Bagenda (The Omega Men), Eleonora Carlini (Doctor Who), Philippe Briones (Aquaman), Scot Eaton (Swamp Thing) i Wilfredo Torres (Black Panther).

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!