Nauka
Nie dla każdego liceum to dobre rozwiązanie. Wybieramy ścieżkę edukacyjną

Jaką szkołę średnią wybrać, jaki profil, jak zaplanować ścieżkę edukacyjną, by potem nie żałować? – wielu z was stoi przed takimi dylematami. Dziś trudno przewidzieć, które zawody będą pożądane za kilka czy kilkanaście lat. Eksperci podpowiadają, by inwestować w naukę języków obcych oraz w rozwój tzw. kompetencji miękkich i śledzić trendy na rynku pracy.

Duży wpływ na zmiany na rynku pracy ma obecnie automatyzacja oraz sztuczna inteligencja. Rozwój technologii powoduje, że pojawiają się nowe zawody, a niektóre powoli odchodzą do lamusa, bo np. maszyna zastępuje człowieka. Inżynieria oraz szeroko pojęte IT i bezpieczeństwo to kierunki, które dynamicznie się rozwijają i nic nie wskazuje na to, by sytuacja zmieniła się w nadchodzących latach. – Ciekawe możliwości zawodowe będą czekały m.in. na specjalistów ds. automatyzacji, druku 3D oraz rzeczywistości wirtualnej, a także na programistów, grafików i projektantów UX. Coraz więcej firm wykorzystuje internet jako wiodący kanał sprzedaży, stąd też wiele miejsc pracy będzie dla specjalistów ds. e-commerce oraz analityków zachowań konsumenckich. Atrakcyjne będą również wszelkie specjalizacje związane z dotarciem do klienta, dlatego umiejętność efektywnej komunikacji jest i będzie wysoko ceniona. Dodatkowo, trendy demograficzne podyktują zapotrzebowanie na lekarzy różnych, także tych jeszcze niesprecyzowanych specjalizacji, biotechnologów oraz specjalistów branży medycznej i farmaceutycznej – mówi Anna Podolska, ekspert Hays Poland. By bez problemu znaleźć pracę w przyszłości, trzeba się uczyć i rozwijać.

Liceum – tylko jaki profil wybrać?
Wielu z was kończąc podstawówkę czy gimnazjum, potrafi określić, co was interesuje i w czym jesteście najlepsi. To kryterium warto brać pod uwagę stojąc przed wyborem szkoły średniej. Jeśli jesteś dobry z języka polskiego, historii, możesz wybrać profil humanistyczny, a po liceum pójść na studia np. filologiczne: germanistykę, romanistykę bądź języki skandynawskie. Humaniści znajdą pracę w zawodach związanych z komunikacją, np. w tworzeniu treści na zlecenie firm, komunikacji internetowej i budowaniu wizerunku firm. Osoby o takich predyspozycjach bardzo dobrze odnajdują się również w pracy z ludźmi – obsłudze klienta i branży HR. Humaniści to idealni kandydaci na rekruterów, szkoleniowców i ekspertów w dziedzinie employer brandingu czyli budowaniu marki pracodawcy. Warto pamiętać, że do grona humanistów zaliczają się również osoby posiadające talent językowy. Rozwijający się w Polsce sektor nowoczesnych usług dla biznesu nieustannie poszukuje utalentowanych poliglotów, co otwiera przed absolwentami studiów językowych atrakcyjne ścieżki rozwoju kariery. Dla miłośników matmy jest profil matematyczno-fizyczny, po którym możecie studiować np. kierunki techniczne. Prym wiedzie programowanie. Bardzo dobrym wyborem są również studia inżynierskie, np. automatyka i budowa maszyn lub logistyka. Jeśli wybierzecie profil geograficzny to zyskacie cenną wiedzę o świecie, co w połączeniu z matematyką i wiedzą o społeczeństwie, może dawać podstawy do studiów ekonomicznych. Po studiach związanych bezpośrednio z geografią i dyscyplinami pokrewnymi, będzie można szukać pracy np. w branży wydobywczej i energetycznej. Z kolei wybierając profil biologiczno-chemiczny, otwieracie sobie drogę do medycyny, ale też wielu innych kierunków, pożądanych z punktu widzenia rynku pracy, np. biotechnologii.

Niedoceniane szkoły kształcą fachowców
Osoby, które nie planują nauki w liceum mają do wyboru szkołę branżową lub technikum. - Wciąż są to szkoły niewystarczająco doceniane, choć zainteresowanie nimi jest spore. Oferują wiele ciekawych, nowych kierunków kształcenia i starają się nadążać za trendami na rynku pracy – mówi Anna Podolska. Szkoły, które jeszcze do niedawna przygotowywały wyłącznie do wykonywania zawodu elektromechanika, fryzjera czy kucharza, pozwalają dzisiaj zdobyć tytuł technika handlu, logistyka, ekonomisty. Co więcej, zdobywając wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności jeszcze w trakcie nauki szkolnej, dużo łatwiej jest otrzymać dobrą pracę po zakończeniu edukacji oraz podjąć decyzję czy i na jakie studia iść. Osoby, którym nie zależy na wyższym wykształceniu, ale chcą zdobyć konkretny zawód mogą rozważyć wybór szkoły branżowej. Jeśli natomiast nie wiedzą jeszcze czy chcą studiować, mogą zdecydować się na technikum. Uczniowie, którzy chcieliby być lekarzem, prawnikiem, nauczycielem, wybiorą liceum, a potem studia. Po ukończeniu szkoły branżowej otrzymujecie konkretny zawód, po technikum tytuł, np. technik spedytor, technik handlowiec, a po liceum jesteście tylko absolwentami, bez zawodu. Absolwenci technikum, którzy zdadzą maturę mogą pójść na studia. Tej możliwości nie mają absolwenci szkół branżowych, chyba, że zdadzą maturę w szkole dla dorosłych. Nauka w liceum (po skończeniu szkoły podstawowej) trwa 4 lata, w szkole branżowej I stopnia 3 lata, a w technikum 5 lat. Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, można kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia.

Niektórzy kilka razy zmienią zawód
Anna Podolska z Hays Poland, zwraca uwagę, by nie uzależniać swoich wyborów wyłącznie od podpowiedzi rodziców, ponieważ bywają one nieadekwatne do tego, co oferuje rynek pracy. Lepiej porozmawiać z doradcą zawodowym, który dobrze zna rynek i potrafi ocenić wasze mocne strony i predyspozycje, co być może ułatwi wam wybór. – Skutki decyzji, jakie podejmujemy we wczesnej młodości, mogą determinować przebieg całej kariery. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że ze względu na częste i dynamiczne zmiany, wiele osób w swojej karierze zawodowej będzie zmuszonych wielokrotnie zmieniać zawód lub obszar specjalizacyjny. Zdobywajmy zatem uniwersalne umiejętności, które przydadzą się na każdym stanowisku, takie jak: współpraca w grupie, analiza danych i wyciąganie wniosków, zdolności komunikacyjne. Poznawajmy języki obce (angielski, niemiecki, francuski, niderlandzki, języki skandynawskie) i kolekcjonujmy różnorodne doświadczenie – mówi.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!