Nauka
Egzamin ósmoklasisty. Nie odkładaj nauki na jutro

Jest obowiązkowy i musi do niego podejść każdy ósmoklasista – mowa o egzaminie, który będziecie pisać pod koniec kwietnia z trzech przedmiotów: z języka polskiego, z matematyki oraz języka obcego. By jak najlepiej wypaść na testach, warto już dziś ułożyć sobie plan nauki i go realizować. Podpowiadamy jak skutecznie i szybko uczyć się do egzaminów.

W 2020 roku egzamin z polskiego odbędzie się 21 kwietnia o godz. 9. Dzień później o godz. 9 uczniowie przystąpią do matematyki, zaś 23 kwietnia napiszą test z języka obcego. Na egzaminach będą dwa typy zadań: zamknięte – co oznacza, że trzeba wybrać jedną z kilku podanych odpowiedzi oraz otwarte – gdzie trzeba samodzielnie sformułować wypowiedź. Wynik egzaminu jest podawany w procentach, nie wpływa on na ukończenie szkoły podstawowej, ale jest istotny podczas rekrutacji do szkoły średniej.

/aus/

Sprawdzone sposoby na lepszy wynik na egzaminie:

 1. Rozpocznij powtórki we wrześniu i ucz się regularnie. Stwórz plan nauki i bądź konsekwentny w jego realizacji. Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie.
 2. Przygotuj dobry materiał do powtórek. Zgromadź niezbędne książki: repetytorium, podręczniki, a także swoje notatki.
 3. Rób przerwy na odpoczynek od nauki. W trakcie intensywnej nauki rób przerwy, na przykład 40 minut nauki, 15 minut relaksu.
 4. Wysypiaj się. W czasie snu mózg ma szansę odpocząć i się zregenerować. Nauka pójdzie Ci zdecydowanie szybciej.
 5. Zadbaj o właściwe odżywianie. Przerzuć się na zdrowe przekąski (orzechy, suszone owoce, surowe warzywa, pestki słonecznika), regularnie spożywaj produkty pełnoziarniste (kasze, pełnoziarniste pieczywo), świeże warzywa i owoce, a także produkty bogate w kwasy omega-3 (np. awokado, tłuste ryby morskie); pij dużo wody.
 6. Bądź aktywny fizycznie już od początku roku szkolnego. Regularnie spaceruj, biegaj, uprawiaj sport. Wystarczy 30 minut dziennie, by dotlenić mózg i się odstresować. To ułatwi przyswajanie wiedzy.
 7. Oswój się z egzaminem. Dowiedz się, jak on będzie przebiegał, jak wygląda arkusz egzaminacyjny, ile masz czasu na jego rozwiązanie. To pozwoli Ci pozbyć się stresu w dniu egzaminu i szybciej skupisz się na zadaniach.
 8. Rozwiązuj przykładowe arkusze egzaminacyjne, najlepiej ze stoperem. Pamiętaj, że na egzaminie masz ograniczony czas na wykonanie wszystkich zadań. Przećwicz w domu, jak ten czas rozplanować.

Jak efektywnie się uczyć?
1. Pozbądź się „rozpraszaczy”

Zanim rozpoczniesz naukę, schowaj do pudełka lub szuflady wszystkie „rozpraszacze”: telefon, pilot od telewizora, smartwatch. W pomieszczeniu, w którym się uczysz, powinna panować cisza.

2. Nie odkładaj nauki „na później”

Tym, co najbardziej blokuje w przyswajaniu wiedzy, jest świadomość ogromnej ilości materiału. Zaczynając wcześniej i ucząc się systematycznie, nie musisz pochłaniać niewyobrażalnych porcji wiedzy w krótkim czasie. Odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału, który trzeba jeszcze powtórzyć i ogromny stres. Pamiętaj, że efektywnie znaczy systematycznie!

3. Ucz się partiami
Nauka jest dużym wysiłkiem dla umysłu. Po pewnym czasie nauki „non stop” mózg zaczyna pracować na zwolnionych obrotach i zapamiętuje mniej. Dlatego łatwiej przyswoisz sobie małe porcje materiału, ucząc się regularnie.

4. Trenuj pamięć i koncentrację

Przeznaczaj na trening tylko 5 minut dziennie. Nauczysz się szybciej skupiać i zaczniesz popełniać mniej błędów podczas rozwiązywania zadań. Oto kilka propozycji ćwiczeń:

- Umyj zęby lewą ręką

Jeśli na co dzień wszystko robisz lewą ręką, wykorzystaj prawą! To pobudzi mózg do intensywnej pracy, a Ciebie zmusi do większej koncentracji. Podobnie działa wybranie innej drogi do szkoły niż ta, którą zwykle idziesz czy zmiana kolejności czynności, jakie wykonujesz rano. Jeśli przeważnie zaczynasz od porannego prysznica, to tym razem w pierwszej kolejności zjedz śniadanie.

- Policz w myślach od 100 do 1
Jeśli udało Ci się bez problemu, spróbuj policzyć od 100 do 1, ale co 3 liczby: 100, 97, 94 itp.
- „Narysuj artykuł”

Wybierz sobie dowolny krótki artykuł z gazety lub Internetu. Przeczytaj go i na jego podstawie narysuj najważniejsze informacje w formie mapy myśli. Wróć do rysunku następnego dnia i spróbuj opowiedzieć treść tekstu tylko na podstawie rysunkowej notatki. Jak dużo udało się zapamiętać?

5. Zapisuj, notuj, obklejaj pokój

Wbrew pozorom, to wcale nie jest strata czasu! Łatwiej zapamiętasz rzeczy, które notujesz. Na egzaminie szybko przypomnisz sobie, że wzór, którego potrzebujesz do rozwiązania zadania, wisi nad Twoim biurkiem i został napisany zielonym flamastrem. Od tego już tylko mały krok do przypomnienia sobie całego wzoru.

6. Mów do siebie lub do… kota

Powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Możesz opowiadać treść lektury swojemu zwierzakowi albo samemu sobie.

7. Nie lekceważ pozornie łatwych tematów

Bez kilku powtórzeń i wyraźnej intencji nauczenia się czegoś, nawet najprostsze rzeczy wylecą z głowy.

8. Rozwiązuj dużo zadań
Teoria to jedno, ale praktyczne „rozgryzanie” zadań to sedno egzaminu ósmoklasisty. Rozwiązuj zadania, arkusze, testy. Nabierzesz wprawy i szybciej nauczysz się zagadnień teoretycznych.

PLAN NAUKI:
Ucz się systematycznie - wystarczy zacząć od 15 minut dziennie.

JĘZYK POLSKI 

Wrzesień

 • Przypomnij lektury obowiązkowe


Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”

Aleksander Fredro, „Zemsta”

Jan Kochanowski, „Treny”

Pieśni i fraszki Jana Kochanowskiego

 • Wypracowania – powtórz zasady i poćwicz: charakterystyka, rozprawka, ogłoszenie
 • Literatura – liryka
 • Gramatyka – fonetyka, słowotwórstwo

Październik

 • Przypomnij lektury obowiązkowe


Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”

Ignacy Krasicki, „Żona modna”

Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”

Adam Mickiewicz, „Śmierć Pułkownika”

 • Wypracowania – powtórz zasady i poćwicz: opowiadanie twórcze, opis przeżyć wewnętrznych, zaproszenie
 • Literatura – epika
 • Gramatyka – fleksja

Listopad

 • Przypomnij lektury obowiązkowe


Adam Mickiewicz, „Świtezianka”

Adam Mickiewicz, „Dziady”, cz. II

Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

Adam Mickiewicz, „Sonety krymskie”

 • Wypracowania – powtórz zasady i poćwicz: przemówienie, recenzja, dedykacja
 • Literatura – dramat
 • Gramatyka – składnia

Grudzień

 • Przypomnij lektury obowiązkowe


Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”

Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”

Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”

Juliusz Słowacki, „Balladyna”

 • Wypracowania – powtórz zasady i poćwicz: artykuł, wywiad, retoryka
 • Literatura – sens utworu, opis obrazu, plakatu, rzeźby
 • Gramatyka – mowa zależna i niezależna

Styczeń

 • Przypomnij lektury obowiązkowe


Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”

Sławomir Mrożek, „Artysta”

Melchior Wańkowicz, „Ziele na kraterze”,

„Tędy i owędy”

Obowiązkowe utwory liryczne

 • Wypracowania – powtórz zasady i poćwicz: list, sprawozdanie
 • Literatura – teksty publicystyczne i naukowe
 • Gramatyka – bogactwo słownictwa, style funkcjonalne

Luty, marzec
Od lutego rozwiązuj arkusze egzaminacyjne i staraj się zmieścić w 120 minutach. Sprawdzaj swoje odpowiedzi z kluczem. Wracaj do zagadnień, które poszły Ci najsłabiej oraz do tych, które są dla Ciebie najtrudniejsze. Powtarzaj teorię i rozwiązuj dodatkowe zadania z tego zakresu. Spróbuj systematycznie zwiększać czas codziennych powtórek do 35-45 minut. Potem wróć do arkusza i ponownie go rozwiąż. Sprawdź swoje postępy.

MATEMATYKA
Rozwiązuj po kilka zadań dziennie!
Wrzesień
Działy: Działania na liczbach, Potęgi i pierwiastki, Procenty, Oś liczbowa i układ współrzędnych
Październik
Działy: Statystyka, Wyrażenia algebraiczne, Równania
Listopad
Działy: Kąty i trójkąty, Czworokąty, Twierdzenie Pitagorasa, Wielokąty, koła i okręgi
Grudzień
Działy: Graniastosłupy, Ostrosłupy, Obliczenia zegarowe i kalendarzowe
Styczeń
Działy: Droga, prędkość, czas, skala, Kombinatoryka i prawdopodobieństwo, Wykaż i udowodnij
Luty, marzec
Od lutego rozwiązuj arkusze egzaminacyjne i staraj się zmieścić w 100 minutach. Sprawdzaj swoje odpowiedzi z kluczem. Wracaj do zagadnień, które poszły Ci najsłabiej oraz do tych, które są dla Ciebie najtrudniejsze. Powtarzaj teorię i rozwiązuj dodatkowe zadania z tego zakresu. Potem wróć do arkusza i ponownie go rozwiąż. Sprawdź, na ile się poprawiłeś.

źródło: takzdam.pl

/aus/