Szkoła
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2019/2020

Wakacje dobiegły końca. Skończył się czas beztroski i luzu. Czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Przed Wami kolejny rok intensywnej nauki. Na szczęście znajdzie się w nim trochę wolnych dni, które pozwolą wam na chwile lenistwa i złapanie oddechu. Przedstawiamy kalendarz wraz z najważniejszymi datami w roku szkolnym 2019/2020, przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Najbliższa długa przerwa od zajęć szkolnych wypada dopiero w grudniu-na Boże Narodzenie. Wolne będziecie mieli od 23 grudnia do 2 stycznia. 23 grudnia wypada w poniedziałek więc jeśli doliczymy jeszcze weekend to w sumie wychodzi aż 12 dni przerwy. Ale przed grudniem mamy listopad i dwa wolne dni od szkoły: 1 listopada (piątek), kiedy obchodzimy Wszystkich Świętych (w sumie z weekendem wychodzą 3 dni wolnego) oraz 11 listopada (poniedziałek), kiedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W styczniu 2020 roku wolnym dniem jest Święto Trzech Króli wypadające 6 stycznia (poniedziałek). Potem czas na ferie zimowe.

Dwutygodniowa przerwa zimowa
Ferie zimowe odbędą się w czterech terminach: od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego; od 25 stycznia do 2 lutego - z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; od 25 stycznia do 9 lutego - z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jako ostatni - od 8 do 23 lutego będą odpoczywać uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Wiosną też trochę luzu
Kolejna długa przerwa od szkoły przypadnie dopiero w kwietniu - na Wielkanoc - od 9 do 14 kwietnia (w sumie 6 dni laby). Dwa tygodnie później, w maju zapowiada się długi weekend, bo 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w 2020 roku w piątek. Przed samymi wakacjami - 11 czerwca - będziemy obchodzić Boże Ciało, czwartek więc będzie dla uczniów dniem wolnych od zajęć. Zakończenie roku szkolnego zaplanowano na 26 czerwca. Wakacje potrwają od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Do 30 września dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, aby wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji więc jeszcze parę dni wolnych do kalendarza się wpisze.

Daty egzaminów już znane
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 21 do 23 kwietnia 2020 r. 21 kwietnia zostanie przeprowadzony egzamin z języka polskiego, 22 kwietnia - z matematyki, 23 kwietnia - z języka obcego nowożytnego. Drugi termin egzaminu, dla tych uczniów, którzy nie będą mogli zdawać w kwietniu, wyznaczono na 1-3 czerwca.

Ważne daty dla maturzystów
Maturzyści rok szkolny zakończą 24 kwietnia. 4 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. I tak, w poniedziałek 4 maja odbędzie się egzamin ustny z języka polskiego (poziom podstawowy, a następnie poziom rozszerzony), we wtorek 5 maja – z matematyki (poz. podstawowy) oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej (poziomy podstawowy i rozszerzony), a w środę 6 maja maturzyści będą zdawać egzamin z języka angielskiego (poziomy podstawowy, rozszerzony i dwujęzyczny). Egzamin z języka niemieckiego będzie 12 maja, z rosyjskiego - 14 maja, z francuskiego - 15 maja, z hiszpańskiego - 19 maja, z włoskiego i łemkowskiego - 20 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i z języka kaszubskiego - 21 maja.
7 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z filozofii; 8 maja: rano - z biologii, po południu - z wiedzy o społeczeństwie; 11 maja: rano - z chemii, po południu - z informatyki; 13 maja: rano - z geografii, po południu - z historii sztuki; 18 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z historii; 21 maja - po południu z historii muzyki i wiedzy o tańcu.
Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 22 maja. Szczegółowy kalendarz ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała tylko, że od 7 do 22 maja mają się odbyć egzaminy z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z łemkowskiego i kaszubskiego. Od 4 do 25 maja mają być przeprowadzone egzaminy z języków obcych nowożytnych. Dodatkowe terminy pisemnych i ustnych egzaminów maturalnych wyznaczono od 1 do 19 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne będą przeprowadzone 25 sierpnia, a poprawkowe ustne 24-25 sierpnia.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!