Zdrowie
5 sposobów, jak być bardziej eko

13-letnia Inga strajkuje pod Sejmem w Warszawie przeciwko braku reakcji rządu na zmiany klimatyczne. A co my możemy zrobić, żeby pomóc planecie? Oto kilka pomysłów, które warto wprowadzić w życiu już teraz!

1. Wielorazowe pudełka na żywność
Chcesz zabrać kanapkę do szkoły? Potrzebujesz przenieść lunch z domu na praktyki? Używaj pudełek wielorazowych. Znajdziesz je w każdym większym sklepie w centrum handlowym. Istnieje wiele rodzajów i wzorów takich pudełek. Możesz także wykorzystać pudełka np. po lodach i po ich umyciu tam przechowywać żywność. To samo dotyczy np. słoików.

2. Torby wielokrotnego użytku
Wszechobecne torby plastikowe to ogromny problem. Rocznie na świecie zużywamy 500 miliardów „foliówek”. Ile czasu rozkłada się jedna taka torebka? To aż 400 lat! Jeśli planujesz zakupy, pamiętaj o torbie z materiału. Jeśli znajdziesz się w sklepie niespodziewanie, poproś o torebkę papierową. W supermarketach i innych sklepach nie pakuj warzyw i owoców w plastikowe jednorazówki.

3. Własny kubek na kawę czy herbatę
To rozwiązanie stosowane już przez wiele kawiarni. Jeśli kupujesz kawę na wynos, zabierz ze sobą własny kubek i poproś sprzedawcę, by przygotował napój. Jak znaleźć lokale, które są zaangażowane w tę akcję? Poszukajcie ich np. na Instagramie wpisując hashtag #zwlasnymkubkiem. Możecie także sprawdzić stronę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

4. Nie kupuj nowych ubrań
To slogan, który od dawna głosi Areta Szpura, projektantka mody i aktywistka. W liście napisanym do influencerów czytamy: Naszej planety naprawdę nie stać na produkcję kolejnych rzeczy, zwłaszcza tych produkowanych w niekoniecznie etycznych warunkach. Kobieta dodaje: Dzisiejsze ciuchy szyje się z najgorszego rodzaju materiałów, które są toksyczne zarówno dla nas, jak i dla ludzi którzy je produkują. Którzy z blogerów odważą się na zmiany i dołączą do Arety w walce o planetę? W międzyczasie, ty skorzystaj z second-handów oraz sprawdzaj, gdzie można wymienić się garderobą z innymi dziewczynami. 

5. Stosuj naturalne kosmetyki
To nieprawda, że naturalne kosmetyki kosztują majątek. Obecnie na rynku dostępne są zdrowe i ekologiczne zamienniki w przystępnych cenach. Nie zawierają sztucznych barwników, aromatów czy innych substancji szkodzących, i mają jeszcze jedną zaletę - rzadziej uczulają. Poszukajcie blogów lub vlogów, gdzie makijażystki polecają wybrane produkty i czytajcie składy.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!