Zdrowie
Latem trzeba pić więcej

Podczas upalnych dni nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. Najlepsza jest woda, która skutecznie gasi pragnienie i zapobiega groźnemu dla zdrowia odwodnieniu. Warto ją popijać przez cały dzień, małymi łykami.

Bez wody nie ma życia. Człowiek bez tego płynu nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 2–3 dni.

Bez niej niemożliwe byłyby jakiekolwiek procesy zachodzące w naszym ciele. Woda pełni ważną funkcję m.in.: w termoregulacji organizmu, w oddychaniu, jest niezbędna w procesie trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, bierze udział w usuwaniu produktów metabolizmu oraz toksyn z organizmu, a także jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Regularne picie wody poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Woda w ludzkim organizmie znajduje się w każdej tkance. Najwięcej jej - aż 81 proc. zawierają nerki, płuca, mózg i mięśnie, a najmniej - kości (22 proc.).

Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest uzależnione od wieku organizmu oraz od pory roku. Latem, podczas upałów należy pić jej więcej, bo nawadnia i schładza organizm zapobiegając jego przegrzaniu.

Dwa litry każdego dnia
Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie zaleca, by dzieci w wieku 7-9 lat dziennie wypijały około 1,75 litra, a starsze w wieku 10-18 lat - około 2 – 2,5 litra dziennie. Normy te uwzględniają wodę pochodzącą z różnego rodzaju napojów, z pożywienia (np. owoce, zupy). Lekarze i dietetyce nie zalecają picia słodzonych napojów, ponieważ picie ich w nadmiarze przyczynia się do otyłości, próchnicy, cukrzycy. Lepiej więc postawić na czystą wodę, która nie ma kalorii i jest zdrowa.

Woda paruje, trzeba ją uzupełniać
Wysokie temperatury za oknem powodują, że człowiek traci wodę z organizmu. Średnio tracimy jej ok. 35 cm3 na godzinę, a w upale i np. w trakcie jazdy na rowerze czy grania w piłkę, ubytek jest jeszcze większy. Dlatego trzeba się nawadniać. Najlepiej popijając wodę regularnie przez cały dzień, małymi łykami. Nie należy czekać, aż zachce nam się pić, ponieważ uczucie pragnienia jest pierwszym sygnałem, że zaczął się proces odwodnienia.
Dzieci są bardziej narażone na odwodnienie w porównaniu do dorosłych, bo tracą przez powierzchnię skóry więcej wody niż dorośli. Zatem pijcie wodę nawet wtedy, gdy nie chcę wam się pić. By o tym pamiętać, warto postawić sobie butelkę na szkolnej ławce, na biurku w domu oraz zabierać ją zawsze ze sobą, gdy wychodzicie na zewnątrz.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!