Rozwój
Magdalena Rybka: Coraz więcej osób zgłasza się na kontrolę logopedyczną

W rozmowie z POSZKOLE.PL, autorka bloga logopedarybka.pl opowiada o swojej pracy, świadomości rodziców na temat wad wymowy i poleca kilka pozycji, które mogą przydać się w nauce domowej. Czym dokładnie zajmuje się logopeda? W jakich sytuacjach należy udać się po pomoc?

- Wiele osób logopeda kojarzy się tylko i wyłączenie z zajęciami między przedszkolem a pierwszą klasą podstawówki, gdzie pracuje się nad wadą wymowy dzieci. To zapewne tylko stereotyp. Czym zajmuje się logopeda w szerszym ujęciu?
- Logopeda już dawno przestał być zawodem zajmującym się korekcją wad wymowy. To dziedzina, która ciągle prężnie się rozwija pod wpływem coraz nowszych badań naukowych, które wnoszą bardzo wiele w pracę logopedy. Dziś logopeda pracuje z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwoju, które to utrudniają ich komunikację i funkcjonowanie. Pracujemy z dziećmi z upośledzeniami, chorobami genetycznymi, uszkodzeniami neurologicznymi. Mamy w gabinetach mnóstwo dzieci z dysleksją lub zagrożonych dysleksją. Walczymy o pojawienie się pierwszych słów i zdań u maluchów z opóźnionym rozwojem mowy czy afazją. Pracujemy z dziećmi niesłyszącymi, słabo widzącymi, z porażeniem mózgowym. Logopedzi specjalizujący się we wczesnej interwencji logopedycznej, pracują już z maluszkami, które dopiero co przyszły na świat i potrzebują pomocy od pierwszych dni życia. Dzisiejsza logopedia patrzy na dziecko holistycznie - cały jego rozwój i poszczególne elementy mają na siebie wzajemny wpływ i my na to wszystko patrzymy podczas diagnozy i terapii. Należy także podkreślić, że logopeda nie pracuje tylko z dziećmi - jest bardzo wiele osób w tym zawodzie, które pracują także z osobami dorosłymi, cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne, afazję. Logopedzi pracują także z osobami, dla których głos jest narzędziem ich pracy - aktorami, dziennikarzami, nauczycielami. Rozpisałam się, a i tak wymienione przeze mnie wyżej przykłady są tylko „wycinkiem” naszych działań.

- Czy świadomość problemów z wymową i językiem rośnie wśród rodziców czy wręcz odwrotnie? Jeśli maleje, co zrobić, by tak się nie działo?
- Na szczęście świadomość wśród rodziców rośnie. Obserwuję to na co dzień. Coraz więcej osób zgłasza się na kontrolę logopedyczną, argumentując ją obawą, aby nic nie przeoczyć w rozwoju dziecka. Wydaje mi się, a może mam taką nadzieję, że przyczyniają się do tego wszelkie akcje (głównie internetowe), mające na celu uświadomić pewne fakty rodzicom, zasugerować baczniejszą obserwację dziecka. Cieszę się, że sama mogę działać w tym kierunku poprzez mojego bloga.

- Jak Pani ocenia pracę logopedów w szkole? Czy warto udać się do specjalisty np. prywatnie?
- Nie mogę oceniać pracy moich koleżanek. Wierzę, że każdy z nas wykonuje ją najlepiej jak potrafi i wkłada w to całe serce. Logopeda szkolny jest w pewnym sensie „ograniczony” czasowo. Ma określoną ilość czasu, którą może przeznaczyć na pracę z danym dzieckiem, zwykle tego czasu jest niewiele. Myślę, że to jest właśnie główną przyczyną konieczności uczęszczania na terapię logopedyczną prywatnie. 

- Które książki i materiały poleca Pani do pracy z dzieckiem w domu?
- Odpowiem trochę przewrotnie - czego nie polecam (śmiech). Nie polecam zabawek, które grają, świecą, wydają odgłosy. Nie polecam tzw. „zabawek interaktywnych”. Przyczyna tego jest bardzo prosta - długotrwałe i wielokrotnie powtarzane zabawy takimi przedmiotami, angażują do pracy prawą (niejęzykową) półkulę mózgu. Blokuje ona odbiór i przetwarzanie języka u dzieci, a przez to może prowadzić do poważnych opóźnień rozwoju mowy. Zawsze polecam książeczki dla dzieci (jest wiele fantastycznych propozycji na rynku) oraz zabawki, które wyzwalają naturalną twórczość i działanie dziecka - pozwalają rysować, nawlekać, samodzielnie wydawać odgłosy, skakać, bawić się kreatywnie.

- Jakie ma Pani plany dotyczące bloga? Czego mogą spodziewać się czytelnicy w tym roku?
- Planów wiele, czasu mało. czytelnicy na pewno mogą spodziewać się premiery moich dwóch kolejnych książeczek z serii PUS - tym razem przeznaczone one będą do utrwalania w mowie spontanicznej głosek ciszących i syczących. Oprócz tego chciałabym w tym roku zaproponować czytelnikom więcej szkoleń online, na które ciągle brakuje mi czasu. Na pewno nie zabraknie kreatywnych artykułów i mam nadzieję - nowych materiałów do pobrania z bloga.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!