Ciekawostki
Studniówka 2019. Poznaj najpopularniejsze zwyczaje!

Ostatni wielki bal przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu - maturą. Skąd wzięła się ta wyjątkowa tradycja? Dlaczego tańczymy poloneza? Jakie jeszcze przesądy związane są ze studniówką?

Początki
Pierwsze studniówki pojawiły się prawdopodobnie po roku 1812, czyli po tym jak Wilhelm von Humboldt - reformator szkolnictwa pruskiego - wprowadził egzamin dojrzałości.

Nazwa
Studniówka to nic innego jak „sto dni przed maturą”. Przyjęło się, że okres około trzech miesięcy wystarczy na powtórzenie całego materiału, stąd taka, a nie inna nazwa imprezy. Zazwyczaj bale odbywają się na przełomie stycznia i lutego.

Polonez
To reprezentacyjny polski taniec narodowy. Często w rolę gospodarzy na balu wcielają się dyrektorzy, którzy prowadzą swoją grupę maturzystów. Przygotowania odbywają się w trakcie zajęć, np. na wychowaniu fizycznym.

Tradycje - dziewczyny
Najbardziej znany przesąd mówi o tym, by dziewczyna na maturze miała na sobie czerwoną bieliznę. Zazwyczaj jest to czerwona podwiązka, która ma przynieść szczęście na późniejszym egzaminie.
Przyjęło się, że do czasu matury nie powinno się ścinać włosów. Wizytę u fryzjera należy zaplanować przed studniówką.

Tradycje - chłopcy
Garnitur, który miało się na studniówce, powinno założyć się także na egzaminy. Wierzy się, że taki ubiór zapewnia pomyślność i dobre wyniki.

Inne zwyczaje
Na studniówce nie powinno się zdejmować butów. Taniec na boso może przynieść ogromnego pecha i trudności podczas testu. Warto pamiętać o pastowaniu obuwia tylko w jednym kierunku.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!