Komiksy
Komiksove Love 11-12/2018

Kto by pomyślał, że ten rok tak szybko zleci - za nieco ponad tydzień go pożegnamy, co oznacza, że przed nami już ostatnie w tym roku komiksowe podsumowanie miesiąca, a tym razem nawet dwóch, listopada i grudnia.

W ostatnich dwóch miesiącach nie brakowało ciekawych komiksowych propozycji, chociaż nie da się ukryć, że większość z nich to nowe wizje świata Marvela i DC, czyli kolejne tomy w ramach Marvel Now. Tajne wojny czy DC Odrodzenie,w ramach których możemy liczyć na nową dawkę przygód Spider-Mana, Thora, Deadpoola, Flasha, Green Arrowa i innych. My w najnowszej odsłonie naszego Komiksove Love postanowiliśmy jednak dać im spokój i skupić się na nieco większych i ciekawszych naszym zdaniem propozycjach, a będą to Łasuch, tom 2, DC Deluxe. Planetary, 100 Naboi, tom 4, Kaznodzieja II edycja. Kaznodzieja, tom 6, Saga o Potworze z Bagien, tom 3, Conan. Miasto Złodziei, tom 2, DC Deluxe. Aquaman i Marvel Now 2.0. Staruszek Logan – Strefy wojny, tom 1.

Łasuch, tom 2

Nadeszła najczarniejsza godzina ludzkości. W ciągu siedmiu lat od początku Przypadłości zmarły miliardy osób, a dzieci urodzone po wybuchu zarazy należą do dziwnej rasy zwierzęco-ludzkich hybryd. Ale nawet pośród hybryd Gus, główny bohater, pozostaje anomalią, wygląda bowiem na to, że przyszedł na świat jeszcze przed pojawieniem się pandemii - skoro zatem nie jest produktem Przypadłości, to może jest jej... przyczyną?

Jak już pisaliśmy przy okazji premiery pierwszego tomu, Łasuch to po prostu komiks wyjątkowy i koniecznie trzeba po niego sięgnąć. Postapokaliptyczna amerykańska historia alternatywna w wykonaniu kanadyjskiego scenarzysty i ilustratora, Jeffa Lemire, to prawdziwy powiew świeżości, choć historia tu opowiadana do radosnych wcale nie należy. Skutkiem apokalipsy, tu Przypadłości, była nie tylko śmierć miliardów ludzi, ale i swoista mutacja, która doprowadziła do powstania nowej rasy, zwierzęco-ludzkich hybryd. Takim właśnie postapokaliptycznym dzieckiem jest główny bohater Gus, czyli chłopiec o wielkim sercu, jeszcze większym apetycie na słodkości oraz głowie ozdobionej... porożem jelonka. Niestety ta wyjątkowość jest też ich przekleństwem, bo bezwzględni łowcy nagród zrobią wszystko, by je schwytać dla zarobku. Dla szczęście na Gusa, szybko znajduje obrońcę, który obiecuje zaprowadzić go do legendarnego azylu. Co stanie się w drodze na Alaskę, gdzie bohaterowie tym razem trafiają w poszukiwaniu lekarstwa? Jak wpłynie to na relację budującą się między tą dwójką? Sami musicie się przekonać, my czuliśmy się jak grając w najnowsze God of War, czyli musicie to przeczytać!

DC Deluxe. Planetary

Członkowie grupy Planetary – Elijah Snow, Jakita Wagner i Bębniarz – wędrują po świecie w poszukiwaniu tego, co dziwne i cudowne. Odkrywają rzeczy, które inni woleliby zachować w ukryciu. Oto archeolodzy tajemnic, badacze mrocznej historii świata.

Jeżeli chcecie trochę odpocząć od najpopularniejszych superbohaterów, to DC Deluxe. Planetary będzie strzałem w dziesiątkę. Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z przeciętnym komiksem - wręcz przeciwnie, to pierwszy z dwóch tomów zbiorczych jednej z najsłynniejszych i najważniejszych serii początku XXI wieku, za którą odpowiadają słynny scenarzysta i autor bestsellerów Warren Ellis (Transmetropolitan, The Wild Stone) oraz rysownik John Cassaday (Uncanny Avengers, Kapitan Ameryka). Jego bohaterem jest wyjątkowy międzywymiarowy oddział, "archeologowie niemożliwego", jak sami o sobie mówią, odkrywający tajemnice i spiski, jak działalność nadludzi, zapewniający połączenie z innymi wszechświatami superkomputer z czasów II wojny światowej, widmowy duch zemsty czy zagubiona wyspa konających potworów. Może inni woleliby, żeby takie smaczki pozostały w ukryciu, ale nie oni - świetna propozycja na długie zimowe wieczory, klasyka w najlepszym wydaniu.

100 Naboi, tom 4

Pomiędzy rodzinami wchodzącymi w skład Trustu narasta napięcie zapowiadające nieuchronny konflikt. Tymczasem pozostający przy życiu Minutemami szukają sprzymierzeńców i opracowują własne plany. Kiedy na czele Trustu staje Lono, gracze obu stron przygotowują się na ostateczną rozgrywkę w ich prywatnej wojnie.

Czy formuła 100 Naboi się kiedyś wyczerpie? Pewnie tak i pewnie już niedługo, bo ile można powtarzać jeden schemat, ale jeszcze nie przy okazji tego tomu, bo wciąż jest w nim dużo świeżości. Zresztą nie bez przyczyny kultowa seria Briana Azzarrello zebrała tyle branżowych nagród, m.in. Nagrodę Eisnera czy Harveya oraz nazywana jest dziełem życia tego uznanego amerykańskiego scenarzysty. To wzór historii kryminalnych, w którym otrzymujemy brutalną sensacyjną opowieść podszytą nastrojem kryminałów noir skierowaną do dojrzałego odbiorcy. Schemat jak zawsze wygląda podobnie, czyli bohaterowie zyskują sposobność, żeby korzystając ze starożytnego prawa „oko za oko, ząb za ząb” zabić osoby, które w przeszłości przyniosły im ból i cierpienie i to bez żadnych konsekwencji - wszystko jednak łączy się za sprawą pewnej wpływowej organizacji. Jeżeli macie więc odwagę po raz kolejny zanurzyć się w najczarniejszych odmętach ludzkiej psychiki i wszystkich tych wątpliwych moralnie sytuacjach, to polecamy serdecznie.

Kaznodzieja, tom 6

Tytułowy kaznodzieja, Jesse Custer, szuka Boga, by zmusić go do wzięcia odpowiedzialności za cierpienia ludzi. W tym tomie Kaznodzieja pojedna się z ukochaną Tulip, będzie próbował zemścić się na Cassidym, a finał całej historii rozegra się w scenerii teksańskiego Alamo. 

Chciałoby się zacytować klasyka, że wszystko, co dobre, szybko się kończy - przed nami szósty i jednocześnie finałowy tom bestsellerowej serii Kaznodzieja. Główny bohater, czyli kleryk o wątpliwej moralności i z problemem alkoholowym, który pewnego dnia zostaje nawiedzony przez niebiańsko-piekielny nadnaturalny byt, w końcu dociera do końca swojej drogi. Ta nie była usłana różami, ale może się opłacała? Czy prawdziwie teksański finał pozwolił Jessemu odnaleźć Boga i przybliżył go do odpowiedzi na kluczowe pytanie, co tak naprawdę się z nim stało? Tego oczywiście wam nie zdradzimy, ale możemy zapewnić, że ilustrator Steve Dillon i scenarzysta Garth Ennis po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i z typowymi dla siebie odwagą i naturalizmem przedstawili nam zwieńczenie swojej historii.

Saga o Potworze z Bagien, tom 3

Potwór i jego dziewczyna, Abby, trafiają do Gotham City, a potem jeszcze dalej, poza Ziemię, do Thanagaru...

Jak już pisaliśmy kilka razy, Saga o Potworze z Bagien to dzieło wybitne, ale jednocześnie nie dla każdego, bo ma już na karku sporo lat (to dzieła z lat 1983–1987), co widać na niemal każdej stronie. I choć mamy do czynienia z serią, z którą wypada się zapoznać, to dobrze rozumiemy rozterki współczesnego czytelnika, próbującego przyzwyczaić się do tej specyficznej kreski. Tak czy inaczej, historia naukowca Aleca Hollanda, który na skutek kontaktu z groźnymi chemikaliami zaczął przemieniać się w bagiennego stwora obdarzonego nadludzkimi mocami, jest warta tego poświęcenia :) Szczególnie że przed nami trzeci i ostatni tom najnowszego wydania serii, która mocno odcisnęła swoje piętno na komiksowej branży XX wieku. Trzeci tom Sagi jeszcze bardziej niż zwykle zaskakuje zwrotami akcji, a główny bohater i jego dziewczyna, Abby, najpierw trafiają do... do Gotham City, by później wybrać się jeszcze dalej, poza Ziemię, do Thanagaru.

Conan. Miasto Złodziei, tom 2

Conan, Cymeryjczyk, czarnowłosy, o ponurym wejrzeniu, z mieczem w dłoni. Złodziej, rozbójnik, pogromca. Przepełniony melancholią, ale i skory do uciech. Gotów wysadzane klejnotami ziemskie trony zdeptać stopami obutymi w sandały.

Trudno chyba wyobrazić sobie popularniejszego bohatera literatury fantasy niż słynny Conan barbarzyńca, wykreowany przez Roberta E. Howarda. Nie da się ukryć, że spora w tym zasługa również kultowego już filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem, który pozwolił zapoznać się z tą postacią szerszej publiczności - chyba każdy mały chłopiec marzył kiedyś o tym, żeby zostać Conanem, prawda? (albo Terminatorem, ach ten Arnie) :) Czy komiks też ma szansę na dłużej zapisać się w naszej pamięci? Zdecydowanie tak, bo to jedna z lepszych pozycji ostatnich miesięcy! Tym razem bohater przybywa do Miasta Złodziei, gdzie dowiaduje się o należącej do potężnego czarownika Wieży Słonia, której podobno nie sposób okraść. Jak łatwo się domyślić, takie wyzwanie nie może pozostać bez odpowiedzi, a do tego nasz ulubiony barbarzyńca znów spotka na swojej drodze przebiegłe demony, piękne i niebezpieczne kobiety oraz skorych do bitki wojowników. Niech więc się dzieje!

DC Deluxe. Aquaman

Co prawda obecnie, dosłownie sekundy po kinowej premierze filmu z tym bohaterem, Aquaman funkcjonuje w naszej świadomości jako napakowany Jason Momoa, ale warto pamiętać, że komiksowe wydania tego podwodnego herosa nie zawsze tak wyglądały, co widać już po okładce DC Deluxe. Aquaman. Jeżeli więc jeszcze nie skusiliście się, żeby go obejrzeć, to macie świetną okazję lepiej poznać tę postać za sprawą wielkiej antologii przygód. Na 400 stronach znajdziecie zarówno starsze (np. z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to postać debiutowała), jak i nowsze, historie o Władcy Siedmiu Mórz, które są prawdziwą ucztą dla fanów komiksów i tej postaci. Gorąca czekolada w dłoń i długie godziny dobrej lektury gwarantowane!

Marvel Now 2.0. Staruszek Logan – Strefy wojny, tom 1

W jałowym świecie, w którym superbohaterowie przegrali z arcyłotrami, wszystko zależy od jednego człowieka - zmęczonego wojownika, który był niegdyś największym z mutantów. Staruszek Logan wędruje po Bitewnym Świecie, poznaje jego tajemnice i z wolna dowiaduje się, kim jest... i co zostało mu przeznaczone.

Mały wyjątek od nieruszania krótkich historii z Tajnych wojen, ale wszystko dlatego, że Wolverine od zawsze należy do jednych z naszych ulubionych superbohaterów i po prostu nie mogliśmy go pominąć. Tym razem pojawia się w nieco starszym i mocno zmęczonym wydaniu, ale wciąż wzbudza mnóstwo emocji - kiedyś był jednym z największych mutantów i jeśli przeznaczone mu jest pokonanie wszechobecnego zła czającego się w sąsiednich krainach, to i jako Staruszek Logan da radę, prawda? A może nie? Nie można też pominąć faktu, że przy okazji jego wędrówki po Bitewnym Świecie poznajemy smutny los wielu innych znanych i lubianych postaci, na własne oczy oglądając świat, w którym w końcu wygrali ci źli. Autorami tego emocjonującego tomu są scenarzysta Brian Michael Bendis (znany m.in. z serii Daredevil: Nieustraszony! i Ultimate Spider-Man) oraz rysownik Andrea Sorrentino (All-New X-Men), którzy świetnie wywiązali się ze swojego zadania, dostarczając opowieść obowiązkową dla wszystkich fanów postaci.

/karo/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!