Nauka
Korepetycje przed komputerem. Od czego zacząć?

Uczniowie, którzy potrzebują przećwiczenia materiału z lekcji, uzupełnienia swojej wiedzy, albo wytłumaczenia danego tematu jeszcze raz, nie muszą od razu zapisywać się na korepetycje. W internecie jest mnóstwo wartościowych filmików, podczas których nauczyciele lub pasjonaci dzielą się swoją wiedzą.

Tego typu korepetycje, w przypadku dużych zaległości, nie zastąpią spotkania z nauczycielem na żywo, ale mogą pomóc w opanowaniu niezrozumiałego zagadnienia, np. z matematyki czy gramatyki z angielskiego.

Zaletą filmików w internecie jest to, że można je oglądać wiele razy, zatrzymywać, by dokładnie wsłuchać się lub przećwiczyć omawiane zagadnienia. Podczas pracy z nauczycielem nie zawsze mamy możliwość, by wyjaśniał coś do skutku. Zatem oglądanie edukacyjnych filmików może być ogromną pomocą dla uczniów. W sieci można znaleźć zarówno lekcje z języka polskiego, z języków obcych, z matematyki, historii, fizyki czy astronomii. Ich zaletą jest to, że na ogół są opowiedziane w sposób ciekawszy niż lekcje w szkole.

Szkolą matematycy
Lekcje z matematyki można znaleźć na wielu kanałach. Jednym z nich jest PiEduPl, prowadzony na YouTube przez Piotra Kryszkiewicza, nauczyciela matematyki z 26-letnim doświadczeniem, który pomaga się przygotować do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Również Matemaks przygotowuje uczniów do matury. Wideolekcje z matmy prowadzi też: Tomasz Gwiazda, który wyjaśnia matematykę uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum w prosty i zrozumiały sposób. Wideolekcje z matematyki dopasowane do polskiej podstawy programowej są także na kanale Pistacja Matematyka. Wszystkie filmy są tam przygotowywane przez doświadczonych korepetytorów i konsultowane przez nauczycieli matematyki.

Piotr Kryszkiewicz na pomysł utworzenia kanału wpadł w 2012 roku z myślą o uczniach przygotowujących się do matury na obu poziomach, z naciskiem na poziom rozszerzony - na kanale jest prawie 400 zadań maturalnych, często z dwoma rozwiązaniami.
- Znudziło mi się przerabianie tych samych zadań co rok. Pomyślałem, że jak raz je nagram, będę mógł z nich korzystać w kolejnych latach. Dziś służą szerokiej grupie uczniów. Moje filmiki wielu uczniom zastępują korepetycje. Mam sygnały, że systematyczna praca z moimi materiałami daje oczekiwane efekty na maturze. Wielu internautów pisze do mnie, że dzięki moim lekcjom w internecie osiągnęli liczne sukcesy: zdali maturę na wysokim poziomie czy dostali się na prestiżowe studia w Polsce i za granicą - mówi Piotr Kryszkiewicz. I dodaje, że jego uczniowie największe kłopoty mają z dowodami w planimetrii. - Tu nawet doświadczony nauczyciel musi pomyśleć. Natomiast największą popularnością cieszą się filmiki o przedziałach i trzy Pi-gułki o przekształceniach wykresów funkcji - mówi.

Po polsku nie zawsze łatwo 
Trudności przysparza uczniom także nasz rodzimy język. Często nie wiemy, jak odmienić dane słowo czy poprawnie go użyć. Z pomocą przychodzi Paulina Mikuła z kanału Mówiąc inaczej, która mówi, jak właściwie posługiwać się językiem polskim. Znajdziemy tam mnóstwo przydatnych informacji, m.in. językowe pułapki, youtuberka opowiada jakie słowa warto znać, by zabłysnąć w towarzystwie. Jej porady z pewnością wykorzystacie na lekcjach polskiego, jak i w codziennym życiu.

- Nasz język nie jest łatwy, bardzo często zastanawiamy się, jak coś powiedzieć albo zapisać. Młodzi ludzie skarżą się też, że jest on nielogiczny. Dopytują, dlaczego mówimy „Nigdy tego nie widziałem” zamiast „Nigdy to widziałem”. Nie rozumieją, po co nam to podwójne zaprzeczenie i nie przekonuje ich fakt, że takie zaprzeczenie pomaga dokładnie wyrazić swoje myśli i emocje. Denerwują ich zasady ortograficzne, gramatyczne i interpunkcyjne, najchętniej pozbyliby się tych zasad i uprościli język. Tyle że wtedy mielibyśmy niezły bałagan, bo gdy ktoś napisze „morze pokarzesz”, to nie wiadomo, czy chodzi o karanie morza, czy pokazywanie komuś czegoś. Bez tych zasad nasze życie byłoby ciągłym dopytywaniem, co ktoś ma na myśli. Kanał powstał z myślą o każdym człowieku, który ma jakiekolwiek wątpliwości językowe - mówi Paulina Mikuła. Na kanale można znaleźć wiele przydatnych porad m.in. dla maturzystów. - Na filmach pomagam ładnie i poprawnie się wypowiadać, a to bardzo ważna umiejętność, zwłaszcza na egzaminach ustnych. Dodatkowo przygotowałam cykl dla maturzystów, w którym omówiłam zagadnienia pojawiające się właśnie na ustnym egzaminie z języka polskiego. Otrzymałam mnóstwo wiadomości od maturzystów, którzy twierdzili, że gdyby nie obejrzeli mojego cyklu, zupełnie nie wiedzieliby, co powiedzieć i w jaki sposób odpowiedzieć na zadane przez komisję pytania - mówi. Paulina Mikuła, oprócz tworzenia vloga na co dzień prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące języka oraz funkcjonowania w internecie. 

Umysły ścisłe będą zachwycone
Lekcje z fizyki znajdziemy na kanale Kwantowiec i SciFun, a także na Filomaorg.
Dla potrzebujących wiedzy chemicznej jest kanał Matura dla opornych. Niestety na wielu z nich nie publikuje się już nowych nagrań, ale można znaleźć całkiem sporo ciekawych filmików.
Historycznej wiedzy dostarczą nam: Historia bez cenzury, AleHistoria, Co za Historia czy Historia Wojny Nieznanej.
Miłośnicy nauki, na kanale Astrofaza, znajdą ciekawostki o kosmosie. Odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie na co dzień znajdziemy na kanale Nauka. To lubię. Prowadzący Tomasz Rożek, fizyk, od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki. Można się od niego dowiedzieć np. jak sprawdzić wiek jajka, jak ze smalcu zrobić mydło lub co zawierają suplementy diety. Z kolei z kanałem Aplus przygotujecie się do matury czy egzaminu gimnazjalnego. Są tam wiadomości z języka polskiego, z matematyki, historii czy fizyki. Na Youtube znajdziemy też wielu e-korepetytorów z języków obcych, np. AKI Arkadiusz Gerlic oraz Tomasz Zalewski uczą niemieckiego, a Arlena Witt angielskiego.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!