Książki
Nie tylko lektury: „Srebrny chłopiec” Kristina Ohlsson

Pamiętacie „Szklane dzieci” – historię Billie, która walczyła z duchami szklanych dzieci w swoim domu? Znów możemy się z nią spotkać, tym razem w książce „Srebrny chłopiec”. To drugi tom serii o niesamowitych przygodach trójki nastoletnich przyjaciół z małego szwedzkiego miasteczka Ahus. Głównym bohaterem jest Aladdin i historia jego rodziny, a towarzyszą mu Billie i Simona.

Kristina Ohlsson napisała trylogię: „Szklane dzieci”, „Srebrny chłopiec” oraz „Kamienne anioły”. Nie trzeba czytać ich w kolejności, bowiem autorka w poszczególnych tomach nawiązuje do poprzednich. W każdej kolejnej książce przygody przeżywamy z perspektywy innej osoby. Bohaterką pierwszego tomu jest Billie, drugiego Aladdin, a trzeciego Simona.

W „Srebrnym chłopcu” poznajemy bliżej dwunastoletniego Aladdina. Trudna sytuacja finansowa jego rodziców zmusza rodzinę do przeprowadzki. Sprzedają dom i przenoszą się do wieży ciśnień, gdzie znajduje się ich restauracja „Turek w wieży”. Gdy restauracja podupada, a do tego pojawia się złodziej, który kradnie jedzenie z niej, ich pobyt w Ahus staje pod znakiem zapytania. Rodzice rozważają powrót do rodzinnych stron, czyli do Turcji, by tam zacząć od nowa. Chłopiec jest zdruzgotany tą wizją. Nie chce się przenosić do miejsca, które jest mu obce.

Zadanie domowe ze szkoły odrywa chłopca od myśli o przyszłości rodziny. Musi przygotować projekt o miejscu, w którym mieszka. Wraz z koleżankami natrafiają na pewną historię. Okazuje się, że szwedzkie miasteczko ma swoje tajemnice. Ponadto, w okolicy pojawia się chłopiec, którego widzi tylko Aladdin. Przyjaciele dowiadują się, że w wieży ciśnień znajdował się dawniej warsztat złotnika, z którego skradziono srebro. Nastoletni detektywi bez wahania podejmują się rozwiązania zagadki, której nikomu nie udało się rozwikłać. Aladdin ma nadzieję, że odnajdzie skarb, dzięki któremu jego rodzina będzie mogła lepiej żyć i pozostaną w Szwecji.

Czy znajdą skarb? Kim jest tytułowy srebrny chłopiec? Czy Aladdin odnajdzie spokój i odzyska poczucie bezpieczeństwa, czy zostanie w Szwecji? Pytań jest wiele. Odpowiedzi znajdziecie w książce. Nie zabraknie emocji, bo przyjaciele są bardzo dociekliwi: przesłuchują mieszkańców, szperają w starych księgach. Zagadka jest dość skomplikowana.

Powieść łączy w sobie elementy sensacji, przygody i dreszczyku, czyta się naprawdę z narastającym napięciem. Oprócz tego, jest to mądra książka, która pokazuje, że warto być tolerancyjnym, uczyć się akceptować innych i im pomagać.

/aus/

„Srebrny chłopiec” Kristina Ohlsson
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 10 +
Liczba stron: 239

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!