Muzyka
Zuza Jabłońska: Internet to potężne narzędzie, wykorzystane do dobrych i złych celów

Młoda wokalistka opowiedziała w rozmowie z POSZKOLE.PL o tym, jak wymyśliła akcję mająca na celu walkę z hejtem w sieci. O co chodzi z ruchem #powiedzmitowtwarz?

- Dlaczego postanowiłaś zainicjować akcję #powiedzmitowtwarz?
- Dawno chciałam już wyrazić swoją opinię na temat wszechobecnego hejtu w sieci, ale po pierwsze, gdyby nie występ w programie „The Voice Kids” i po części to, że stałam się trochę rozpoznawalna, nikt nie usłyszałby mojego sprzeciwu przeciwko hejtowi. Po drugie, idealna okazja nadarzyła się w momencie pracy nad utworem, w którym chciałam żeby został poruszony ten problem. Lanberry i Patryk Kumór idealnie ubrali to w słowa piosenki „Powiedz mi to w twarz”.

- Twoje pokolenie od urodzenia ma styczność z internetem i mediami społecznościowymi. Czy uważasz, że powinno mówić się o więcej o zjawisku hejtu i o tym, jak z nim walczyć?
- W dzisiejszych czasach, ze względu na szybki rozwój technologiczny (to zawsze powtarzają moi rodzice, że „kto by pomyślał jeszcze 20 lat temu, za pomocą smartfonów będziesz mógł zrobić praktycznie wszystko”), zanika powoli komunikacja międzyludzka. Tak naprawdę zdarza się często, że ze swoimi rówieśnikami widujemy się tylko w szkole, a poza szkołą tylko online. Internet to potężne narzędzie, które może być wykorzystane do dobrych, jak również złych celów. Odpowiednim przykładem może być YouTube, gdzie praktycznie każdy film posiada komentarze internautów. Niestety, bardzo dużo z nich nie odnosi się do twórczości tylko do wyglądu i innych kwestii nie merytorycznych. Komentujący prawdopodobnie nie znają autora filmu, a język, którym się posługują, czasami przyprawia o gęsią skórkę. Jak walczyć z hejtem? Ciężko powiedzieć. Ignorować, nie czytać, nie zwracać uwagi? Czy też tak jak ja wyrazić swój głośny, publiczny sprzeciw i zachęcać innych ludzi do poparcia? To jest bardzo trudny problem, ale musimy coś z tym zrobić, bo nie wszyscy mają na tyle grubą skórę, by sobie z tym poradzić. Wszyscy znamy przypadki, gdzie moi rówieśnicy z powodu hejtu odbierali sobie życie.

- Jak współpracowało się z Janem Rapowanie i Silesem?
- Słucham dużo różnej muzyki, również rapu. Podoba mi się, w jaki sposób raperzy wyrażają swoja opinię na temat wszelkich możliwych problemów, może czasami nawet za ostro, ale zawsze zgodnie z prawdą. Pomyślałam sobie, że idealnie by pasowali do mojego projektu. Silesa i Janka Rapowanie widziałam w szóstej edycji Młode Wilki i wywarli na mnie ogromne wrażenie. Na propozycję udziału w utworze zgodzili się bez wahania, co mnie bardzo ucieszyło. Praca z nimi była ogromną przyjemnością. Bardzo im za wszystko dziękuję!

- W akcję zaangażowani są także inni artyści, tacy jak Sarsa, Marcelina Zawadzka, Patryk Kumór, Lanberry. Jak to jest znaleźć się w takim gronie?
- Bardzo się cieszę, że na mój apel odpowiadają znane osoby, artyści, dziennikarze, prezenterzy telewizyjni, osoby, które przede wszystkim są narażone na publiczny hejt i często tego doświadczają. Wiem również, że stoi za nimi armia ludzi pozytywnie nastawionych do życia, którzy bez wahania odpowiedzą na ich apel o wsparcie dla mojej akcji. Z mojej strony mogę dodać, że bardzo mi zależało, aby do akcji dołączyły się także osoby niepubliczne, np. moje koleżanki i koledzy.

- Co chciałabyś, żeby ludzie wynieśli jako najważniejsze z akcji #powiedzmitowtwarz?
- Przede wszystkim chciałabym, żeby ludzie, którzy hejtują, zdali sobie sprawę, jaką krzywdę mogą wyrządzić osobie, którą atakują. Muszą się dowiedzieć, że nie są anonimowi i zdawać sobie sprawę, że biorą na siebie odpowiedzialność za skutki swojego działania.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Photo by ME M.

Post udostępniony przez MarthaTarnowska (@marthatarnowska) Paź 5, 2018 o 6:44 PDT

- Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?
- Aktualnie jestem w trzeciej klasie gimnazjum, więc przygotowuję się do egzaminów. Po ukończeniu gimnazjum chciałabym dalej uczyć się w Brit School w Londynie. Jest to moje marzenie. Jeżeli chodzi o moja dalszą przyszłość muzyczną, to cały czas pracuję nad nowymi utworami, które być może kiedyś znajdą się na mojej debiutanckiej płycie. Tutaj bardzo chciałabym podziękować firmie Universal Music Polska, która uwierzyła we mnie i chce żebym dalej się rozwijała.

Rozmawiała Julia Borowczyk

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!