Książki
Nie tylko lektury: „Nieskończony wszechświat Maisie Day” Christopher Edge

O czym marzą dziesięcioletnie dziewczynki? Na pewno nie o częściach do budowy własnego reaktora jądrowego! Taki prezent chciałaby dostać Maisie Day, matematyczny geniusz. Co jeszcze zaprząta głowę tej nietypowej bohaterce, która uwielbia odkrywać i poznawać tajemnice wszechświata? Sięgnijcie po książkę, pochłonie Waz bez reszty.

Dziewczynka z powodu swoich nietypowych zainteresowań nie jest lubiana, nawet jej starsza siostra unika kontaktu z nią. Mimo swojego młodego wieku jest studentką fizyki na Uniwersytecie Otwartym i uczy się w domu. Znajomi zazdroszczą jej pasji, wiedzy, ale nie do końca akceptują jej hobby, bo różni się ono od zainteresowań dzieci w tym wieku i odsuwają się. Ona czuje się samotna i wyobcowana. To historia o wykluczeniu, o byciu innym, o tym, że ciężko jest żyć, jeśli nie jest się rozumianym.

Gdy zbliżają się dziesiąte urodziny dziewczynki, jest podekscytowana. Jednak zamiast tortu i prezentów, odkrywa, że nie ma mamy, taty ani nawet siostry. Za to, za oknem jest pochłaniająca wszystko czerń. Czy uda jej się dotrzeć do rodziców, gdzie oni są i dlaczego została sama? Tego nie zdradzę.

Edge napisał świetną powieść z dziedziny fantastyki, w której przybliża świata nauki w przystępny sposób. Niezrozumiałe kwestie wyjaśnia, by każdy czytelnik mógł wszystko zrozumieć. To dodatkowy atut, bo dzięki książce, liźniemy nieco nauki. Pisze o prawach fizyki, o czarnych dziurach, o atomach, o względności, grawitacji, nieskończoności i zastanawia się czym jest osobliwość. Autor połączył naukę z siłą rodzinnej miłości i przyjaźni, pokazał, co jest w życiu najważniejsze - rodzina i przyjaciele to najcenniejsze, co mamy i że warto pielęgnować relacje z bliskimi, bo na nich zawsze możemy liczyć. Oni nie odwrócą się, gdy będziemy w potrzebie.

Mówi nam, że to, co robimy, może mieć wpływ na nas, na naszą przyszłość, że każdemu prędzej czy później przychodzi płacić za błędy.

Książkę czyta się bardzo szybko, momentami jest zabawnie, ale bywają wzruszające chwile. Nie zawiedziecie się, a zakończenie z pewnością Was zaskoczy.

/aus/

„Nieskończony wszechświat Maisie Day” Christopher Edge
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 160
Wiek: 9+

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!