Bezpieczeństwo
Nad wodą trzeba być czujnym i rozważnym

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od początku roku do 2 sierpnia 2018 roku utonęło 309 osób. W wakacje, czyli od 23 czerwca do 2 sierpnia, życie w wodzie straciło 98 osób. Pierwszy sierpniowy weekend także okazał się tragiczny. Wypoczywając nad wodą warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Choć za nami dopiero połowa wakacji, to już można mówić o tym, że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych, jeśli chodzi o liczbę utonięć. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podaje, że w pierwszy sierpniowy weekend padł tragiczny rekord nad polskimi wodami – 30 osób straciło życie wypoczywając nad akwenami. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek i wyobraźnię. Zalecają, by kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności. Oprócz tego, należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratowników. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują także, by zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła bowiem właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Po pierwsze: zaalarmować służby
Jeśli zauważymy osobę tonącą, w pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i podać lokalizację oraz powiadomić ratownika, jeśli jest w pobliżu.

Po drugie: własne bezpieczeństwo
Jeśli to możliwe, najlepiej pomagać tonącemu zostając na brzegu. - Dość często zdarza się, że osoba, która próbuje pomóc tonącej osobie, również tonie. Dlatego musimy mierzyć siły na zamiary – mówi mł. asp. Michał Gaweł, Wydział Prasowo-Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Warto wiedzieć, że tonący kurczowo łapie się wszystkiego, by się ratować i może wciągnąć pod wodę także udzielającego pomocy, dlatego nigdy nie należy podawać mu ręki. Lepiej użyć do tego koszulki, ręcznika, kija – czegokolwiek, co będzie można puścić w razie zagrożenia naszego bezpieczeństwa. Jeśli osoba tonąca znajduje się daleko od brzegu, należy podpłynąć do niej z niezatapialnym przedmiotem, np. bojką, kołem ratunkowym, piłką lub wybrać np. łódź czy kajak i starać się pomóc.

Po trzecie: oceń stan poszkodowanego
Poszkodowany powinien być jak najszybciej wyciągnięty spod wody. Na brzegu należy ocenić jego stan, przykładając głowę do ust i obserwując przez ok. 10 sekund klatkę piersiową czy się unosi. Jeśli nie, należy przystąpić do resuscytacji i prowadzić ją aż do odzyskania przytomności lub do przybycia służb. Skrzyżowane dłonie kładziemy na mostku i uciskamy – 30 mocnych uciśnięć w okolicy serca. U dzieci wykonuje się uciśnięcia jedną dłonią, u niemowląt dwoma palcami. Następnie wykonuje się 2 wdechy. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, poszkodowanego należy ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, by nie dopuścić do ewentualnego zakrztuszenia się wymiotami. Poszkodowanego należy okryć kocem lub ubraniami i czekać na przyjazd karetki.

/aus/

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
Przebywanie pod opieką ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku. Pamiętajcie, by:
- pływać w miejscach do tego wyznaczonych;
- stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli);
- nie wbiegać do wody rozgrzanym, by nie doznać wstrząsu termicznego;
- nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
- pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami, nagłymi uskokami dna itd.;
- nie pływać po wypiciu alkoholu;
- unikać też pływania bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!