Rozrywka
Natalia Madej: Umiejętności przychodzą razem z regularnym rysowaniem

Kolorowe ilustracje Natalii Madej inspirowanie szeroko pojętą kulturą i modą hip-hopową podbijają internet od lat. Dziewczyna wielokrotnie szkicowała portrety takich gwiazd jak Selena Gomez, Kylie Jenner czy Rihanna. W rozmowie z POSZKOLE.PL, młoda artystka opowiedziała o ulubionych technikach i wielogodzinnej pracy nad projektami. Nie zabrakło także porad dla początkujących twórców i rapowej (choć nie tylko) playlisty. Sprawdźcie wywiad już teraz!

- Jakie są Twoje ulubione techniki rysunku? Na jakich formatach zazwyczaj pracujesz?
- Moimi ulubionymi technikami są zdecydowanie techniki tradycyjne. Od kiedy pierwszy raz sięgnęłam po markery alkoholowe to do tej pory się z nimi nie rozstaję. Formaty, jakie zazwyczaj wybieram są to A5 i A4.

- Wykonujesz rysunki na zamówienie. Ile czasu zajmuje praca nad takim jednym rysunkiem?
- Czas wykonania rysunku zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy jest to jedna sylwetka czy więcej. Ale przyjmijmy, że rozmawiamy o jednej sylwetce. W tym przypadku, to ile czasu zajmie mi wykonanie pracy będzie zależeć od tego czy jest to portret, pół sylwetki czy cała. Oprócz tego, duże znaczenie ma też ilość detali i ewentualne dodatki, takie jak tło czy napisy, na które moi klienci często się decydują. Dodatkowo warto doliczyć czas poświęcony na edycję rysunku. Czas wykonania jednego zlecenia to zazwyczaj od 4-5 godzin (portrety) do nawet powyżej 10 godzin (całe sylwetki).

- Sprzedajesz swoje prace np. jako case’y na telefony. Czy chciałabyś mieć własną kolekcję koszulek lub ubrań w ogóle ze swoimi rysunkami? A może chciałabyś, by jakaś gwiazda dostrzegła Twoją pracę? Jakie jest Twoje największe marzenie, jeśli chodzi o Twoją pracę związaną z rysunkiem?
- Moim marzeniem i celem jest otworzenie sklepu internetowego z printami, naklejkami i różnymi innymi gadżetami z moimi rysunkami. Jest także kilka moich ulubionych marek, z którymi mam nadzieję, że w przyszłości będę współpracować. Jeśli chodzi o bycie dostrzeżonym przez gwiazdy, to raczej mnie już to tak nie ekscytuje. Oczywiście, że jest to niesamowicie fajne uczucie, jak jakaś znana osoba wstawi mój rysunek na profil, ale nie jest to moją motywacja do rysowania danej gwiazdy - zazwyczaj po prostu podobają mi się zdjęcia, które wrzuca. 

- Słyszałaś pewnie takie powiedzenie, że sukces to „10% talentu i 90% pracy”. Czy Twoim zdaniem to stwierdzenie ma także odzwierciedlenie, jeśli chodzi o rysunek?
- Zdecydowanie. To powiedzenie ma odzwierciedlenie w każdej dziedzinie, w której chce się być dobrym, a w rysowaniu w szczególności! Talent to według mnie taka predyspozycja do wykonywania danej rzeczy, zainteresowanie tą dziedziną, coś co pcha cię w kierunku rozwijania swoich umiejętności. Jeśli masz to, to wystarczy tylko dodać niezliczone godziny ćwiczeń i pracować nad tym w każdej wolnej chwili, żeby móc się cieszyć poprawą i ulepszaniem swoich zdolności.

- Z powodzeniem prowadzisz także v-loga. Skąd decyzja o kanale na YouTubie i dlaczego akurat zdecydowałaś się na to, by prowadzić go w języku angielskim”?
- Decyzja o pojawieniu się na YouTube była odpowiedzią na niezliczone prośby moich obserwatorów! Od kiedy mój Instagram z rysunkami zaczął być nieco bardziej aktywny to praktycznie dzień w dzień dostawałam zapytania czy mam kanał na YouTube i jeśli nie, to zdecydowanie powinnam założyć. Od zawsze interesowałam się montażem filmów, stwierdziłam, ze spróbuję swoich sił łącząc te dwie pasje! Mój kanał jest po angielsku, ponieważ wszystkie swoje social media prowadzę w tym języku, dzięki czemu ponad 90% moich obserwatorów jest zza granicy. 

- Jaką radę dałabyś młodym osobom, które chciałyby zacząć rysować?
- Po pierwsze żeby nie zniechęcały się po kilku nieudanych szkicach, które nie wyglądają tak jak by chcieli oraz żeby nie wywierali na sobie presji, że z dnia na dzień muszą się stawać lepsi, umiejętności przychodzą razem z regularnym rysowaniem. A poza tym, rysowanie ma być przyjemnością i trzeba to kochać żeby coś z tego wyszło. Jeśli rysujesz tylko po to żeby mieć dużo lajków i obserwatorów, to niestety, nie tędy droga. 

- W Twoich rysunkach wyraźnie widać inspiracje kulturą hip-hopową. Co zatem ostatnio znajduje się na Twojej playliście?
- Ostatnio niestety bardzo opornie idzie mi sprawdzanie nowych kawałków. Jednak moja „go-to” playlista jest wypełniona kawałkami Joeya Bada$$a, Roya Woodsa, Lil Uzi Verta, Travisa Scotta czy A$AP Mobu. A jeśli chodzi o brzmienia trochę inne niż rap, ostatnio też uwielbiam klimaty, które mają w twórczości Maleek Berry, WizKid czy Mr Eazi.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!