Zdrowie
Jak dbać o skórę latem?

Często wydaje się nam, że to jesień i zima są największym wyzwaniem dla naszej skóry, tymczasem jej kondycja najczęściej ulega znacznemu pogorszeniu właśnie latem. Co gorsze, czasem trudno jest to nawet zauważyć, bo słońce i opalenizna potrafią skutecznie zamaskować wiele problemów.

Postanowiliśmy więc przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak dbać o skórę latem, a przy okazji wykonać naturalny i trwały makijaż, bo jak wiemy przy wysokich temperaturach jest to nie lada wyzwaniem, gdyż nasze gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą. Oczywiście najlepiej byłoby dać wtedy skórze odpocząć, ale wszyscy - albo raczej wszystkie :) - wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. 

Nawilżanie od zewnątrz i...

Osoby z cerą tłustą i mieszaną najczęściej uważają, że ich skóra jest aż nadto nawilżona, dlatego nie stosują kremów i często przemywają twarz tonikiem (o zgrozo, często na bazie spirytusu!). Powoduje to, że łój zaczyna się wydzielać ze zdwojoną siłą, a skórze i tak brakuje odpowiedniego nawilżenia. Kremy nawilżające mają za zadanie ograniczyć ucieczkę wody ze skóry właściwej, a nie zwiększać ilość produkowanego przez nią tłuszczu, dlatego są potrzebne każdemu rodzajowi cery, wystarczy poszukać odpowiedniej konsystencji - dla cer tłustych żelowej, a dla suchych bardziej treściwej.

kokos

… od środka

Żaden, najlepszy i najdroższy nawet krem, nie zdziała zbyt dużo, jeśli nasz organizm będzie odwodniony. Podstawą pielęgnacji powinno być zatem spożywanie odpowiedniej ilości wody, oczywiście przez cały rok, ale przy wysokich temperaturach, jakie często notujemy w naszym kraju w ostatnich dniach, zdecydowanie powiększonej. Przyjmuje się, że podczas upałów powinno to być 40 ml wody na każdy kilogram ciała, więc osoba o wadze 60 kg powinna wypijać 2.4 litra, najlepiej wody, ale niesłodzone herbaty ziołowe również są dobrym rozwiązaniem. Warto też pamiętać, że podczas upałów na naszym ciele często pojawia się opuchlizna, ale nie oznacza to, że trzeba wtedy pić mniej - wręcz przeciwnie, to właśnie jeden z objawów spożywania niedostatecznej ilości wody!

woda

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak wiadomo, lato to czas intensywnego opalania się, bo trudno chyba znaleźć osobę, która nie lubi pięknego złotego koloru swojej skóry. Trzeba jednak pamiętać, że opalanie nie tylko wysusza skórę i przyczynia się do jej szybszego starzenia, ale i może prowadzić do poważnych chorób. Dlatego też należy pamiętać o przykryciu wszystkich większych znamion, a także kremie z filtrem, najlepiej dość wysokim - i tak się przy nim opalimy, ale nieco wolniej, a opalenizna zostanie z nami na dłużej. Dotyczy to oczywiście całego ciała, a nie tylko skóry twarzy.

słońce

Delikatny i trwały makijaż latem

No dobra, a co z tym letnim makijażem? Zaczynamy od intensywnie nawilżającego kremu do twarzy o odpowiedniej dla siebie konsystencji, a także kremu pod oczy (tak, latem jest to szczególnie ważne, bo tam skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza) i czekamy aż dobrze się wchłoną. Alternatywnie możemy nałożyć bazę pod podkład dopasowaną do potrzeb naszej skóry, a przy bardziej wymagających cerach zastosować oba kroki. Następnie możemy delikatnie odcisnąć nadmiar kosmetyków w chusteczkę higieniczną i przystąpić do aplikacji podkładu (najlepiej lekkiego na bazie wody albo kremu BB) oraz korektora na niedoskonałości. Najlepiej wykorzystać do tego celu gąbeczkę, która aplikuje mniejszą ilość produktu na twarz i dba o to, żeby ten jak najlepiej stopił się ze skórą, przedłużając w ten sposób jego trwałość. Następnie warto utrwalić korektor i podkład pudrem, który również aplikujemy gąbeczką, dociskając ją do skóry miejsce przy miejscu.

Na tak przygotowaną twarz możemy nałożyć odrobinę bronzera i rozświetlacza, które podkreślą opalenizną, a także nieco różu dla ożywienia całości. Jeśli chodzi o makijaż oczu, to z cieni lepiej zrezygnować, a na brwi i rzęsy nałożyć hennę, która odpowiednio je przyciemni, a jednocześnie nie będzie nam spływać jak tusz, gdy się spocimy albo niefortunnie potrzemy oczy. W makijażu ust mamy do wyboru kilka opcji, możemy postawić na nawilżające pomadki i błyszczyki, które nie są jednak zbyt trwałe, albo sięgnąć po matowe pomadki, które są nie do zdarcia, ale za to potrafią wysuszać usta i wymagać będą dodatkowej porcji nawilżenia. Na koniec możemy spryskać twarz sprayem utrwalającym makijaż, który dodatkowo scali ze sobą wszystkie warstwy makijażu i sprawi, że będzie wyglądał na bardziej naturalny. Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie dokładny wieczorny demakijaż. Nie można o nim zapominać, bo inaczej stan naszej cery szybko ulegnie pogorszeniu i żaden makijaż nie będzie na niej wyglądał pięknie!

makijaż 

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!