Ciekawostki
Pomysł na weekend. Zrób sobie slime

Jeśli u was w szkole też trwa szaleństwo na robienie kolorowych mas plastycznych, czyli tzw. slime’ów, to koniecznie musicie spróbować naszych przepisów.

Niektóre są miękkie, idealne do zgniatania, inne o żelowej, klejącej konsystencji, a jeszcze inne z dodatkami: z kryształkami, styropianem, piaskiem kinetycznym czy plastikowymi kuleczkami. Popularną nastoletnią kreatorką masy plastycznej jest Alyssa Jagan. Na Instagramie można ją znaleźć jako @CraftySlimeCreator. Wydała książkę pt.: „Super slime” z przepisami na takie zabawki. Jest ich ponad 100! Niektóre przypominają masło, lody czekoladowe, dżem, galaretkę czy popcorn. Niestety nie są jadalne. Poniżej kilka sprawdzonych receptur z jej książki. Przeszukaliśmy także internet i wybraliśmy kilka propozycji na glutki, którymi zaskoczycie znajomych.

Do zrobienia podstawowego slime potrzeba białego lub przezroczystego kleju PVA (na bazie polimeru winylowego), aktywatora (np. sody oczyszczonej i płynu do płukania soczewek z kwasem borowym zmieszanych razem lub płynu do prania z kwasem borowym albo krochmalu w płynie) oraz dodatków, np. skrobi kukurydzianej (ma działanie zagęszczające, nadaje matowy wygląd), pianki do mycia rąk (ułatwia rozciąganie), gliceryny (dla uzyskania przezroczystych i rozciągliwych slime’ów), emulsji do ciała – lotionu (ułatwia rozciąganie), pianki do golenia (nadaje puszystości) czy oliwki dla niemowląt (nadaje połysk). Potrzebne też będą dodatki, np. kulki styropianowe, koraliki, brokat, piasek kinetyczny, kolorowe barwniki i wiele innych drobiazgów, dzięki którym gniotki będą zachwycały fakturą i barwą.

Przepisy

1. Podstawowy slime z białego kleju

Składniki: 250 ml (1 szklanka) białego kleju PVA, aktywator (np. 5-7 łyżek płynu do prania lub 6-8 łyżek krochmalu w płynie albo mieszanka sody oczyszczonej z płynem do soczewek w proporcjach: 1 łyżka stołowa sody i 1-2 łyżki płynu), 125 ml (ok. pół szklanki) pianki do mycia rąk

Opcjonalnie: barwnik

Klej wlej do miski i dodaj piankę do mycia rąk, barwnik i wymieszaj. Stopniowo po łyżce dodawaj aktywator, nie więcej niż 2 łyżki na raz. Zanim dodasz kolejną porcję, dokładnie wymieszaj miksturę i sprawdź jej konsystencję. Gdy mieszanka stanie się lepka, zacznij ją ugniatać. Najpierw zanurz ręce w aktywatorze, dzięki temu masa nie przywrze do dłoni. Ściskaj aż składniki się połączą. To najfajniejsza czynność. Slime powinien wyjść lśniący i plastyczny. Gotowy przechowuj w szczelnym pojemniku i baw się nim, kiedy chcesz.

2. Podstawowy slime z przezroczystego kleju

Składniki: 250 ml (1 szklanka) przezroczystego kleju PVA, aktywator (np. 4-6 łyżek płynu do prania lub 5-7 łyżek krochmalu w płynie albo mieszanka sody oczyszczonej z płynem do soczewek w proporcjach: 1 łyżka stołowa sody i 1-3 łyżki płynu)

Opcjonalnie: barwnik, 1-3 krople olejku zapachowego (byle nie spożywczego)

Klej umieść w misce, możesz dodać barwnik i/lub olejek zapachowy. Mieszaj bardzo powoli. Aktywator należy dodawać stopniowo, nie więcej niż 2 łyżki na raz. Zanim dodasz kolejną porcję, dokładnie wymieszaj miksturę i sprawdź jej konsystencję. Ilość aktywatora ma wpływ na gęstość slime’a. Jeśli masa stanie się lepka, zacznij ją ugniatać. Najpierw zanurz ręce w aktywatorze, dzięki temu masa nie przywrze do dłoni. Ściskaj aż składniki się połączą.

3. Cukrowy slime

Składniki: 1 zrobiony slime z przezroczystego kleju (powinien być dość lepki, możesz dodać barwnik i/lub olejek), drobne koraliki (ilość taka sama co objętość slime’a)

Opcjonalnie: barwnik

Wymieszaj slime z koralikami, jeśli mikstura jest zbyt klejąca dodaj trochę aktywatora. Jeśli slime będzie zbyt twardy, zanurz go na chwilę w ciepłej wodzie. Całość mieszaj tak długo aż koraliki się połączą z masą. Przechowuj w szczelnym pojemniku.

4. Przezroczysta pianka dla zaawansowanych

Składniki: 1 zrobiony slime z przezroczystego kleju (powinien być lepki i ciągnący, możesz dodać barwnik i/lub olejek), styropianowe kulki (ilość taka sama co objętość slime’a)

Opcjonalnie: barwnik/ 1-3 krople olejku zapachowego

Wymieszaj slime z kulkami styropianowymi, jeśli mikstura jest zbyt klejąca dodaj trochę aktywatora. Całość mieszaj tak długo aż kuleczki się połączą z masą. Przechowuj w szczelnym pojemniku.

5. Kinetyczna pasta

Składniki: 1 zrobiony slime z białego kleju (powinien być lepki i ciągnący, możesz dodać barwnik i/lub olejek), piasek kinetyczny (ilość taka sama co objętość slime’a), 60 ml (1/4 szklanki) emulsji do ciała (lotionu)

Opcjonalnie: barwnik/ 1-3 krople olejku zapachowego

Wymieszaj slime z piaskiem, jeśli mikstura jest zbyt klejąca dodaj trochę aktywatora. Zagnieć masę razem z emulsją. Przechowuj w szczelnym pojemniku.

6. Maślana masa, czyli butter slime

Składniki: 1 zrobiony slime z białego kleju (powinien być odrobinę lepki, możesz dodać barwnik i/lub olejek), glinka samoutwardzalna

Opcjonalnie: barwnik/ 1-3 krople olejku zapachowego, emulsja (jeśli slime jest zbyt twardy), skrobia kukurydziana (jeśli slime jest zbyt rzadki)

Wymieszaj slime z glinką samoutwardzalną, by masa była zupełnie gładka. Jeśli jest zbyt lepka, dodaj trochę aktywatora. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej puszystą strukturę, dodaj więcej glinki. Przechowuj w szczelnym pojemniku. Masa powinna wyglądać jakby była zrobiona z masła – powinna być miękka i puszysta. Świetnie się ją ugniata.

Mnóstwo pomysłów jak zrobić slime można też znaleźć na Youtubie:

Madison Mint robi slima z bratem:

Ogromny fluffy slime sióstr Zalewskich:

Tęczowy slime zrobiony własnymi rękami:

Karina Garcia pokazuje jak zrobić slime'y metaliczne: