Zdrowie
Pierwsza miesiączka. Jak się przygotować?

Największą zmianą, jaka czeka dojrzewającą dziewczynę jest pojawienie się miesiączki. U większości, dzieje się to między 9 a 15 r.ż., najczęściej w wieku około 13 lat. Kobieta w życiu przechodzi średnio 400-500 miesiączek, podczas których zużywa około 11 tys. podpasek lub tamponów.

Szczupłe dziewczyny lub te, które się intensywnie odchudzają, są wegetariankami, mogą spodziewać się pierwszej menstruacji później niż ich rówieśniczki bowiem ich organizm musi zgromadzić tkankę tłuszczową, by jajniki dojrzały i zaczęły produkować estrogeny. Pierwszą miesiączkę nazywa się fachowo menarche. Zwiastunem zbliżającej się menarche są rosnące piersi. Zwykle po około 2 latach od ich powiększenia się, pojawia się pierwszy okres. Objawami, które występują przed pierwszą miesiączką są także: pojawienie się wydzieliny z pochwy, plamienie, ból podbrzusza, rozdrażnienie, wahania nastrojów.

Dlaczego kobieta krwawi?
Raz na miesiąc błona śluzowa macicy pęcznieje, napełnia się krwią i innymi płynami, przygotowując się na zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka. Jeśli nie zostało ona zapłodnione, wówczas ta dodatkowa warstwa na błonie śluzowej nie jest potrzebna więc się po prostu złuszcza i wypływa z pochwy. Krwawienie bywa najsilniejsze pierwszego lub drugiego dnia, a następnie stopniowo się zmniejsza. Zwykle okres trwa 4-5 dni, u niektórych dziewcząt może trwać krócej lub dłużej i traci się wtedy od 50 do 150 mililitrów krwi. Proces uwalniania jajeczka, wzrostu błony śluzowej macicy i jej złuszczania nazywamy cyklem miesięcznym, który trwa około 28 dni, ale bywa też krótszy lub dłuższy.

Cykl to okres od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej miesiączki. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki.
Warto wiedzieć, że przez pierwszych kilka miesięcy, menstruacja może być nieregularna. Może się też zdarzyć, że między pierwszą a drugą miesiączką wystąpi kilkumiesięczna przerwa. Jest to całkowicie naturalne i nie należy się martwić. Przyczyną opóźnienia okresu mogą być także np. silne przeżycia psychiczne, intensywne ćwiczenia, kuracja odchudzająca, zaburzenia hormonalne, zmiana klimatu, np. wyjazd na wakacje. Warto zapisywać w kalendarzu datę pojawienia się każdej miesiączki. Będzie to potrzebne podczas wizyt u ginekologa jak i dla własnej wiedzy.

Podpaski, tampony, gąbki lub kubeczki
Wśród środków higienicznych do wyboru są m.in. podpaski i tampony. Stosuje się także naturalne rozwiązania, np. kubeczki menstruacyjne z silikonu lub gumy, które zakłada się tak jak tampon i do których spływa krew (po użyciu się je myje i ponownie używa), naturalne gąbki, których używa się zamiast tamponów i po użyciu się je pierze lub wielorazowe bawełniane podpaski. Zwykle jednak, dziewczyny, które zaczynają miesiączkować sięgają po artykuły higieniczne jednorazowe użytku. Ich wybór jest ogromny.
Jednorazowe podpaski są różnej grubości, dodatkowo mogą być ze skrzydełkami, które zabezpieczają przed przesuwaniem się. Podczas pierwszych 2-3 dni, przy bardziej obfitym krwawieniu stosuje się grubsze podpaski, w pozostałe dni wystarczą cienkie. Należy je wymieniać co kilka godzin lub częściej, jeśli to konieczne.
Zaletą tamponu jest to, że wchłania on krew zanim ona wypłynie na zewnątrz. Daje też większą swobodę i komfort, można z nim np. pływać. Tampony mają różne rozmiary, warto zacząć od najmniejszych. Pierwsze zaaplikowanie może nie być łatwe, ale ćwiczenie czyni mistrza i z czasem nie będzie to przysparzać żadnych trudności. Nie jest to bolesne, właściwie włożony tampon jest niewyczuwalny i nie wypada.
Wewnątrz każdego opakowania jest instrukcja jak poprawnie je stosować. Tampony, podobnie jak podpaski, należy zmieniać co 2-3 godziny. Nie poleca się ich na noc.

Higiena to podstawa
Miesiączkujące kobiety lub dziewczyny, które czekają na pierwszy okres, powinny być na to przygotowane. W kosmetyczne warto mieć: wkładki higieniczne, kilka tamponów lub podpasek, wilgotne chusteczki, zapasową parę majtek i plastikowe torebki na zużyte środki higieniczne. Jeśli krwawienie was zaskoczy, zawsze można wyścielić majtki grubszą warstwą papieru toaletowego lub chusteczek higienicznych i poprosić o podpaski koleżanki z klasy szkolną psycholog czy panię sekretarkę albo zwrócić się do wychowawczyni.
W trakcie okresu trzeba zadbać o higienę i podmywać się tak często, jak to jest możliwe, np. przy każdej zmianie podpaski bowiem rozkładająca się krew brzydko pachnie i jest pożywką dla bakterii. Należy też dbać o czystość dłoni przed i po zmianie środków higienicznych. I nie zapominać o kąpielach, najlepiej ciepłym prysznicu. Do mycia wystarczą woda i mydło, nie trzeba stosować żadnych specjalnych preparatów.

Może boleć
Niektóre miesiączkujące kobiety odczuwają silne bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej w trakcie okresu. Dzieje się tak, ponieważ kurczy się macica, która w ten sposób pomaga krwi spłynąć do pochwy. Tego typu bóle brzucha można złagodzić, rozciągając się, przykładając do brzucha termofor lub butelkę z ciepłą wodą, można też zażyć środek przeciwbólowy i położyć się do łóżka. Miesiączka może też u niektórych kobiet powodować biegunki, zazwyczaj w pierwszych dniach menstruacji, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite.

Winne hormony
Miesiączkę może poprzedzać zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), który pojawia się tylko u niektórych kobiet, najczęściej na tydzień przed okresem. Wśród objawów wymienia się najczęściej: zmiany nastroju - poirytowanie, rozdrażnienie, płaczliwość, brak energii, piersi stają się pełniejsze, mogą boleć, a brzuch jest bardziej uwydatniony w związku z gromadzeniem się wody w organizmie w tym czasie. Na twarzy mogą pojawić się pryszcze, niektóre kobiety skarżą się też na bóle głowy czy nadmierny apetyt na słodycze lub słone przekąski. Przebieg PMS można nieco złagodzić lekkimi ćwiczeniami rozciągającymi, tańcząc lub pływając, warto też pić dużo wody, ograniczyć solenie, picie kawy i mocnej herbaty oraz zadbać o sen.

/aus/

Źródło: „O dojrzewaniu dla dziewczyn” Felicity Brooks

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!