Nauka
Tabliczka mnożenia nie taka straszna?

W piątek 28 września odbędzie się międzynarodowe matematyczne wydarzenie, czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia, zarejestrowane szkoły prowadzą ciekawe lekcje, a uczniowie robią naloty na biura, parki, sklepy i przepytują dorosłych. Najlepszym wręczają certyfikaty. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 3 tys. szkół. Rejestracja wciąż trwa.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest matematyk Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. - Pomysł zrodził się 7 lat temu. Tata z racji swego zawodu miał kontakt z dziećmi, rodzicami, nauczycielami i wiedział, że tabliczka mnożenia jest piętą achillesową. Postanowił, że będzie jej uczyć poprzez zabawę i przygotował scenariusze zajęć, przykłady gier i zabaw oraz zadania - mówi Mateusz Grabowski, główny koordynator Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Aby wziąć udział w obchodach, szkoły podstawowe, gimnazja, licea powinny się zarejestrować na tej stronie. Mają na to czas do 21 września. Każda placówka otrzymuje licencję Organizatora Lokalnego, która upoważnia do zorganizowania akcji w swoich murach.

Organizator przesyła bezpłatnie materiały online: losy, logo, plakaty, scenariusze gier i wiele innych, a koordynatorzy szkolni drukują je i przygotowują się do obchodów.

Trzy pomysły na naukę
Obchody można zorganizować na 3 sposoby: w wersji minimalnej – podczas lekcji nauczyciel robi egzamin, a uczniowie losują pytania i mają szansę otrzymać legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W wersji standardowej, w obchodach udział bierze cała szkoła - w salach, w holu, na korytarzu, uczniowie przepytują swoich starszych kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Bardzo ciekawa jest wersja rozszerzona, która polega na odpytywaniu przechodniów, urzędników, pracowników firm. Ten, kto poprawnie odpowie na 5 pytań, dostaje legitymację ekspercką.
- Akcja ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie przygotowując się do obchodów, ćwiczą działania, zaś dorośli mogą dać im przykład, pokazując jak świetnie ją znają. Doświadczenia pokazują, że zamiana ról jest bardzo stresująca dla dorosłych, a dzieci czują się wyróżnione, gdy mogą pełnić funkcję egzaminatora. Przepytywanki i egzaminy odbywają się pod okiem dorosłego - mówi Mateusz Grabowski.
W tym roku zainteresowanie jest ogromne. Do grona wielbicieli tabliczki mnożenia dołączyli Chorwaci, udział biorą także uczniowie m.in. z USA, z Kolumbii, Urugwaju, z Rosji i wielu innych krajów.
- Popularyzowanie tabliczki mnożenia przez zabawę powoduje, że dzieci mają pozytywne nastawienie do matematyki, co daje lepsze wyniki. Szkoły, które organizują ten dzień od lat, mówią, że ich uczniowie nie mają kłopotów z przyswojeniem tabliczki mnożenia. Akcja jest bardzo potrzebna i będziemy ją kontynuować bowiem tabliczkę łatwo się zapomina, jeśli się jej nie używa - dodaje.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!