Psychologia
Jak radzić sobie z nienawiścią? Oto kilka porad!

20 proc. młodych ludzi w wieku 12-24 lata przyznało, że hejtowało u sieci, a 43 proc. doświadczyło tego na własnej skórze - wynika z badania „Wilki i owce w Internecie” przeprowadzonego przez organizację Global Dignity Poland.

 

Nastolatki wiedzą, czym jest hejt (tylko 5 proc. badanych przyznało, że nie zna tego określenia). Najczęściej wskazywali, że jest to obrażanie innych (33 proc.), krytykowanie wyśmiewanie, złośliwość, upokorzenia, nagonka (23 proc.), artykułowanie niechęci, nienawiści do innych osób (14 proc.), bezpodstawne pomówienia o oszustwa (12 proc.). Z raportu wynika, że zjawisko hejtu w internecie przybiera na sile w ostatniej klasie gimnazjum, a nasila się w późniejszym wieku.

Niewinne początki
Hejt zaczyna się niewinnie. Młodzież nie boi się mówić, co myślą. Siedząc przed komputerem, nabierają odwagi, bo wydaje się im, że są anonimowi. To właśnie, zdaniem ekspertów, napędza falę hejtu. Na pytanie, w jaki sposób hejtowali, 34 proc. badanych odpowiedziało, że „ujawniło prawdę, o której wszyscy wiedzą”. 22 proc. podało, że zamieściło „mema”, 15 proc. napisało komentarz „taki, że ktoś zapadnie się pod ziemię”. 6 proc. zamieściło obraźliwe zdjęcie (zwierzęcia lub części ciała), a tyle samo przerobione zdjęcie danej osoby.

Poważne konsekwencje
Respondenci są świadomi skutków, jakie może wywołać hejt. Aż 74 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że może doprowadzić nawet do samobójstwa. Hejtowani na co dzień odczuwają smutek, złość, zdenerwowanie, wściekłość. Autorzy opracowania podkreślają, że hejt jest przemocą psychiczną i ofiara ma prawo do obrony. „Każdy zasługuje na szacunek i nikt nie ma prawa wyśmiewać lub poniżać drugiej osoby z jakiegokolwiek powodu” – czytamy w raporcie. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj przemocy wobec drugiego człowieka podlega karze zatem zanim udostępnicie coś obraźliwego, podacie dalej, nieodpowiednio skomentujecie na Facebooku, Youtubie, Snapchacie, lepiej się dwa razy zastanówcie. Takie zachowanie może mieć prawne konsekwencje. 57 proc. badanych przyznało, że osoby szerzące mowę nienawiści w internecie powinny za to odpowiadać. Autorzy raportu podkreślają, że na agresję w sieci trzeba mądrze reagować, zgłaszając takie sytuacje administratorom platform, na których są umieszczane obraźliwe komentarze. Oni mogą zablokować profil hejtera, odcinając mu możliwość komentowania. Sprawę można też zgłosić na policję, a swoich praw dochodzić na drodze sądowej.  

/aus/

Jeśli stałeś się ofiarą hejtu, pamiętaj:
- Nie ty jesteś za to odpowiedzialny!
- To, co ktoś napisał jest jego opinią, a nie prawdą o tobie. Tylko ty znasz prawdę o sobie i masz prawo ją wyrażać!
- Nikt nie ma prawa poniżać i prześladować innych!
- Każdy ma prawo być inny i nikt nie ma prawa prześladować go z tego powodu!
- Jako odbiorca przemocy, masz prawo się bronić. Są ludzie, którzy ci pomogą. Może to być rodzic, nauczyciel, psycholog, przyjaciel!
- Są sposoby na hejterów!

Źródło: Global Dignity Poland

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!