Szkoła
Czego potrzebuje każdy uczeń na powrót do szkoły? Oto nasz poradnik zakupowy!

Już za kilka dni uczniowie polskich szkół znów zasiądą w ławkach, ale początek roku wcale nie musi być nieprzyjemnym wydarzeniem i można wykorzystać go jako pretekst do… zakupów, bo przecież solidna wyprawka to podstawa!

Na przełomie sierpnia i września nieustannie stajemy przed tym samym dylematem, co kupić, żeby nowy rok szkolny zaczął się bez problemów i nieco złagodził nam nieuchronny koniec letnich wojaży. Tym bardziej, że w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, dostępne jest wręcz morze produktów, a każdy z producentów przekonuje, że to właśnie jego są najlepsze i najbardziej potrzebne. Znacie to? W takim razie nie mogliście trafić lepiej, bo przed wami nasz poradnik zakupowy na powrót do szkoły, dzięki któremu skompletujecie wyprawkę naprawdę sprawnie. Miłego czytania!

Plecak

Plecak to podstawa wyposażenia każdego ucznia, więc warto zwrócić na niego szczególną uwagę i lepiej odpuścić poszukiwania w supermarketach, gdzie dostępne są produkty za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Dlaczego? Ano dlatego, że ten musi być nie tylko stylowy i modny, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalny i wspierający plecy, które codziennie dźwigają mnóstwo podręczników i innych elementów wyposażenia. Na co więc zwrócić uwagę? Między innymi na wielkość i ilość dostępnych przegród i kieszeni, dzięki którym będziemy w stanie zapakować wszystkie potrzebny rzeczy, a na dodatek sprytnie je posegregować, żeby później nie szukać choćby telefonu czy kluczy. Nie mniej istotne są materiały, z jakich wykonano plecak i jakość wykończenia, bo przecież chcemy, żeby ten służył nam jak najdłużej i dobrze chronił przenoszoną w nim zawartość (np. przed deszczem). Trzeba też zwrócić uwagę na tył plecaka oraz szelki, najlepiej jeśli oba te elementy posiadają grubą wentylowaną piankę, dzięki której noszenie ważących wiele kilogramów podręczników będzie łatwiejsze, a te ostatnie muszą być również odpowiedniej szerokości, żeby nie wpijały się boleśnie w ramiona (jeśli chcemy, by plecak w razie potrzeby sprawdził się również na wycieczce, to warto szukać modelu zapinanego dodatkowo na klatce piersiowej i/lub w pasie).

Nasze propozycje:  Xiaomi Mi City Backpack (129 zł), Genesis Pallad 500 (179 zł), Lenovo Y Gaming Armored Backpack (349 zł)

plecak

Lunchbox

Ostatnio coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu, szczególnie w kontekście uczniów, którzy w szkołach sięgają po niezdrowe przekąski zamiast pełnowartościowych posiłków. I bardzo słusznie, bo zdrowe nawyki najlepiej wyrabiać w sobie od najmłodszych lat, a ciało odwdzięczy się nam za to w przyszłości dobrą formą i figurą. Najłatwiejszym sposobem na odpowiednie żywienie w szkole jest zabieranie ze sobą śniadania i/lub drugiego śniadania z domu, bo nawet jeśli rano nie mamy czasu na jego przygotowanie, to z odpowiednim pojemnikiem możemy je uszykować dzień wcześniej wieczorem i schować do lodówki. Na rynku dostępnych jest dużo różnych lunchboxów, dzięki którym śniadanie będzie świeże, a nasz plecak nie ucierpi podczas jego transportu. Jeśli jesteśmy fanami kanapek (te też mogą być zdrowe, wystarczy sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo i wartościowe dodatki!), to wystarczy prosty pojemnik ze szczelnym zamknięciem, ale fani bardziej wyszukanych rozwiązań powinni sięgnąć po takie z kilkoma przegródkami czy elementami, w których można zabrać sałatkę z sosem, warzywa z hummusem, sałatkę owocową z orzechami czy ziarnami, a nawet ulubioną zupę, bez obaw o jej rozlanie.

Nasze propozycje: Silikonowy Eco Lunch Box (30 zł), Sistema lunchbox 5 komór (40 zł), szczelny dwupoziomowy Monbento Original (129 zł)

kanapka

Powerbank

Czarny ekran i zero reakcji na dotyk… znacie to? No jasne, bo chyba każdy doznał kiedyś koszmaru telefonu lub innego urządzenia rozładowanego w najmniej odpowiednim momencie, np. na szkolnej przerwie podczas rozmowy z najlepszą przyjaciółką. Na szczęście na rynku są już rozwiązania, dzięki którym takie sytuacje na zawsze odejdą w niepamięć, a mowa oczywiście o powerbankach, czyli dodatkowych źródłach energii dla naszych ulubionych sprzętów. Wystarczy zakupić odpowiedni model, żeby w razie potrzeby podłączyć do niego smartfon, tablet, inteligentny zegarek, aparat, a nawet przenośną konsolę do gier, co może być szczególnie ważne podczas długich dojazdów do szkoły - przecież Mario musi uratować księżniczkę Peach :) Trzeba więc pamiętać, by powerbank miał odpowiednią pojemność (najlepiej od 10 000 mAh, a są też modele 20 000 mAh) i zwrócić uwagę na ilość gniazd (oznacza to ilość jednocześnie ładowanych sprzętów), wykonanie (będzie narażony na wiele podczas ciągłego transportowania) oraz dodatkowe funkcjonalności, bo niektóre produkty oferują choćby ładowanie indukcyjne czy funkcję latarki.

Nasze propozycje: Powerbank XIAOMI 10 000 mAh 2017 (80 zł), Natec Extreme Media NPB-1220 (99 zł), Accura Accubank Monster 20000 mAh (179 zł)

powerbank

Opaska fitnessowa/smartwatch

Powrót do szkoły oznacza również powrót regularnej aktywności fizycznej w postaci lekcji w-f albo zajęć pozalekcyjnych, na których rozwijamy swoje talenty i dbamy o dobrą kondycję. Na szczęście czasy, kiedy do obowiązkowych elementów należały ciemne spodenki i biała koszulka, już dawno za nami i teraz sięgamy po zdecydowanie przyjemniejsze akcesoria, w tym opaski sportowe czy inteligentne zegarki. Dzięki nim sport przestaje być przypadkowy i możemy monitorować swoją kondycję, puls, spalone kalorie, kroki, przebyty dystans, postępy sportowe, a nawet jakość snu. Inteligentną opaskę czy zegarek łączymy też za pomocą Bluetooth ze swoim smartfonem, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco informowani o połączeniach, wiadomościach i powiadomieniach z aplikacji, np. Facebooka czy Instagrama. Co równie ważne, możemy wybierać spośród modeli o różnej stylistyce i kolorystyce, żeby urządzenie jak najbardziej pasowało do naszego stylu lub postawić na wariant z wymiennymi paskami, dzięki którym codziennie zmienimy wygląd naszego sportowego kompana. Jeśli więc do tej pory unikaliście aktywności fizycznej, to najwyższy czas to zmienić, a zakup fajnej opaski czy zegarka z pewnością jest ku temu dobrym pretekstem.

Nasze propozycje: Xiaomi Mi Band 2 (75 zł), GoClever Smartband (119 zł), Xiaomi Mi Band 3 (149 zł)

opaska

Smartfon

Chyba nikt z nas nie wyobraża już sobie życia bez smartfona, który pełni w naszym życiu wiele funkcji, choćby telefonu, komputera czy kalendarza. I choć nie namawiamy nikogo do wymiany swojego urządzenia co roku, bo przez takie praktyki przybywa tylko elektronicznych śmieci, z którymi trudno się uporać, to jeśli posiadany przez was model od dawna woła o wymianę, chętnie podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jednym z takich elementów jest obudowa, bo smartfony są u nastolatków w ciągłym użyciu, przez co bardzo łatwo o uszkodzenia - w takiej sytuacji lepiej sięgnąć po tańszy plastikowy model niż taki ze szkłem na tylnym panelu, który z pewnością nie przetrwa zbyt wielu upadków. Z tego samego powodu warto zainwestować kilkanaście złotych w szkło ochronne na ekran i w ten sposób uchronić się przed ewentualnym wydatkiem kilkuset złotych na wymianę panelu. Nie mniej istotna jest wydajność smartfona, bo to właśnie od tego zależy, jak często będziemy irytować się podczas długiego ładowania się aplikacji i przycięć systemu - 3 GB pamięci RAM to dziś absolutne minimum. Oczywiście nie można też zapomnieć o baterii, bo im pojemniejszy akumulator, tym dłuższy czas bez ładowania, a przecież nikt nie chce smartfona, który nie potrafi wytrzymać nawet jednego pełnego dnia pracy.

Nasze propozycje: TP-Link Neffos C9A (479 zł), Redmi Note 5 (729 zł), Huawei Mate 10 Lite (980 zł)

smartfon

E-czytnik

A jeśli macie już naprawdę dość dźwigania książek do szkoły, to proponujemy przerzucić się na e-podręczniki, które możemy wyświetlać na e-czytniku. Ten oczywiście można też wykorzystać do czytania beletrystyki po godzinach, co docenimy szczególnie w podróży, kiedy nie będzie trzeba zabierać dodatkowych kilogramów. Urządzenia tego typu znajdują się na rynku już od dość dawna, a ich ceny nie przerażają tak, jak jeszcze kilka lat temu - doczekaliśmy się nawet polskiego producenta, który robi naprawdę porządne e-czytniki, a mowa o INKbookach od Arta Tech (oczywiście można też postawić na sprawdzony model Kindle od Amazonu). Czym się od siebie różnią? Głównie rozmiarem i rozdzielczością ekranu (ale to już kwestia osobistych preferencji) oraz dodatkowymi funkcjonalnościami, jak możliwość zmiany jasności ekranu w zależności od potrzeb, zakreślanie tekstu i dodawanie notatek na marginesach, zmiana czcionki i interlinii między wersami, dostępność aplikacji oraz czas pracy na baterii, który praktycznie zawsze i tak jest imponujący i wynosi nawet kilka tygodni. Warto też pamiętać, że zakup e-czytnika to nie tylko nasza wygoda, ale i ukłon w stronę przyrody, bo decydujemy się oszczędzić nieco drzew, co może być dla niektórych mocnym argumentem.

Nasze propozycje: InkBook Classic (285 zł), Kindle Paperwhite 3 (499 zł), inkBOOK Explore 899 zł)

czytnik

Laptop

Kiedyś zeszyt i długopis, a dziś laptop i myszka - tak właśnie zmieniło się odrabianie lekcji na przestrzeni czasu (często do tego stopnia, że odręczne pisanie sprawia nam dyskomfort!). Idąc z duchem czasu musimy się więc zaopatrzyć w solidny komputer, dzięki któremu prace domowe będą czystą przyjemnością, a przynajmniej nie sprawią nam dodatkowych problemów :) Możemy oczywiście postawić na klasyczny stacjonarny komputer, choć to nie tylko spory wydatek (musimy osobno dokupić choćby monitor), ale i mnóstwo zajętego miejsca, więc zdecydowanie chętniej sięgamy po laptopy, który w ostatnich latach doczekały się znacznego odchudzenia. Ze swojej strony polecamy właśnie takie rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w szkole czy nawet podróży, a nie będzie stanowić dużego obciążenia. Kupując nowego laptopa warto więc zwrócić uwagę, poza dobraną pod siebie specyfikacją oczywiście, na jego wagę i wymiary, matrycę (lepiej wybrać matową, ewentualnie błyszczącą ze specjalnym systemem antyrefleksyjnym) czy klawiaturę (musi być wygodna, bo przecież będziemy na niej dużo pisać).

Nasze propozycje: Huawei Matebook D (2799 zł), Acer Swift 3 (2999 zł), Xiaomi Notebook Pro (4000 zł)

laptop

Lampka na biurko

Kolejny bardzo istotny element wyposażenia biurka, przy którym warto się chwilę zastanowić, bo chodzi przecież o zdrowie naszych oczu. W czasie roku szkolnego bardzo dużo czytamy i piszemy, a że jesienią i zimą szybko robi się ciemno, to korzystanie ze sztucznego oświetlenia jest nieuchronne. Najczęściej jest to lampka, dzięki której kierujemy światło dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy - dziś nie musimy już jednak sięgać po klasyczne lampki i żarówki i lepiej wybrać jeden z modeli LED. Te nie tylko są tańsze w eksploatacji, ale i korzystniejsze dla naszego wzroku, oferując światło o odpowiedniej barwie i natężeniu, zgodne z międzynarodowymi standardami. Co więcej, najczęściej wyposażone są w szereg dodatkowych funkcjonalności, jak możliwość regulacji jasności, wyginane ramię dla lepszego dopasowania źródła światła, praca bezprzewodowa czy nawet ładowanie innych urządzeń w czasie pracy. Nie można też pominąć kwestii designu, bo nowoczesne lampki po prostu świetnie wyglądają na biurku, stając się przy okazji modnym gadżetem zdobiącym pokój. Nasze propozycje: Accura Prestige Eliptic (119 zł), Xiaomi Mi LED Desk Lamp (149 zł), Ikea HEKTAR (229 zł)

lampka

Drukowanie i skanowanie

To bardzo pojemna kategoria, która mieści klasyczne drukarki, urządzenia wielofunkcyjne czy mobilne skanery, ale nie da się ukryć, że każde z tych urządzeń znajdzie zastosowanie w wyprawce ucznia. Jeśli posiadacie w domu drukarkę, to możecie pomyśleć o zakupie mobilnego skanera, dzięki któremu w dowolnym momencie zeskanujecie potrzebne do szkoły materiały, bezprzewodowo i bez konieczności podłączania do komputera. A może nie macie żadnego z takich urządzeń? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie takie wielofunkcyjne, oferujące drukarkę i skaner w jednym, dzięki któremu nie będziecie musieli już szukać punktu ksero i drukować prac domowych u znajomych. Jeżeli uznacie jednak, że skaner kompletnie nie znajdzie u was zastosowania, to pamiętajcie o drukarce, bo bez tej w czasie roku szkolnego nie ma życia. Na koniec jeszcze ciekawy gadżet - wiecie, że można już kupić mobilne drukarki wielkości smartfona, dzięki którym od razu wydrukujecie znalezione w sieci lub wykonane przed chwilą zdjęcia, np. z jakiejś szalonej przerwy lub lekcji? Nasze propozycje: Epson Expression Home XP-342 (189 zł), HP Sprocket (499 zł), IRIScan Anywhere 5 (475 zł)

drukarka

Krzesło/fotel

Na koniec zostało nam jeszcze krzesło, co nie oznacza wcale, że jest najmniej istotne - wręcz przeciwnie, to obok plecaka, laptopa i lampki, prawdziwy niezbędnik ucznia, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. A wszystko dlatego, że spędzamy na nim wiele godzin dziennie i zależy od niego zdrowie naszego kręgosłupa. Nie wybieramy więc pierwszego lepszego w modnym kolorze, podpatrzonego na Instagramie ulubionej „gwiazdy”, ale szukamy profesjonalnych rozwiązań, które posłużą nam długie lata i trochę odciążą nasze plecy. Najlepiej będzie rzucić okiem na produkty dla graczy, bo to właśnie dedykowane im fotele są najlepsze - wykonane z porządnych i wytrzymałych materiałów, mają odpowiednio profilowane siedzisko i oparcie, z podparciem w kluczowych miejscach i dodatkowymi poduszkami dla lepszego dopasowania oraz regulację, nie tylko wysokości, ale i podłokietników, które są bardzo ważne. Nie można też nie wspomnieć, że po prostu świetnie wyglądają i pozwalają nam poczuć się jak w fotelu samochodu wyścigowego :)

Nasze propozycje: INFERNO Titan (499 zł), SPC Gear SR300 (835 zł), SpeedLink LOOTER Gaming Chair (849 zł)

krzesło

/karo/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!