Zdrowie
Dojrzewanie chłopców: Zmienia się nie tylko ciało

Dojrzewanie to dla młodego człowieka okres odnajdywania na nowo własnej tożsamości we wciąż zmieniającym się ciele. To również okres buntu, fascynacji rosnącą siłą fizyczną oraz ekscytacji własną seksualnością. Chłopcy wchodzą w okres dojrzewania pomiędzy 11 a 12 rokiem życia, ale pierwsze objawy mogą pojawić się już u 10-latków.

- W pierwszej kolejności widoczne jest powiększenie objętości jąder. Następnie zaczyna wydłużać się prącie, a skóra moszny marszczy się i zmienia barwę na ciemniejszą. W dalszej kolejności, pojawia się owłosienie łonowe. Poza tym dochodzi do skoku wzrostowego. W tym czasie chłopiec rośnie o 10-12 cm w ciągu roku - mówi Sylwia Sulik-Gajda, pediatra, autorka bloga dlamlodychrodzicow.pl. Kolejną fazą dojrzewania chłopców jest pojawienie się owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, na kończynach, wzgórku łonowym oraz pod pachami. Pojawia się również mutacja, która jest związana z rozwojem i powiększeniem krtani. - Do zakończenia dojrzewania dochodzi, gdy jądra osiągną objętość jąder dorosłego mężczyzny. Dzieje się to ok. 17-18 r.ż. - dodaje.

Ważna higiena
Wraz z przyspieszeniem tempa wzrastania, dochodzi do zmiany zapachu potu oraz pojawiają się zmiany trądzikowe na twarzy. - Czasem nasilenie trądziku jest tak duże, że wymaga leczenia dermatologicznego. Na szczęście w większości przypadków jest to przejściowy problem, który stopniowo ustępuje wraz z zakończeniem procesu dojrzewania - mówi lekarka. I choć prawidłowa higiena jest ważna w każdym wieku, zmiany hormonalne zachodzące w czasie dojrzewania powodują, że dbałość o ciało powinna odgrywać szczególnie ważną rolę.

Warto być czujnym
Chociaż wiele objawów, które obserwują młodzi mężczyźni okazuje się zupełną fizjologią, warto zachować czujność. - Każda bolesna lub asymetryczna zmiana w okolicy narządów płciowych, zmiana, której towarzyszy z obecność treści ropnej, bardzo wczesne (poniżej 9 r.ż.) pojawienie się objawów dojrzewania lub wręcz odwrotnie - długotrwały brak cech pokwitania, wymagają konsultacji z lekarzem - mówi dr Sylwia Sulik-Gajda. Objawem, który powinien zaniepokoić jest wyciek z brodawek sutkowych (zwłaszcza krwisty). - Dodatkowo, jeśli dochodzi do wciągnięcia brodawek sutkowych lub w obrębie gruczołu piersiowego pojawia się guz, koniecznie należy zgłosić się do lekarza - mówi dr Sulik-Gajda.
Zmianą, która często niepokoi dojrzewających chłopców, a w zdecydowanej większości, nie wiąże się z żadną patologią jest powiększenie gruczołów sutkowych, czyli ginekomastia. Dochodzi do tego na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej, a czasem również tłuszczowej w gruczołach sutkowych. - Najczęściej powiększają się oba gruczoły, ale może dochodzić również do asymetrycznego powiększenia i wówczas jeden gruczoł jest większy od drugiego. Ponadto brodawki powiększonych gruczołów mogą być nadmiernie wrażliwe, a same gruczoły bolesne. Ginekomastia najczęściej mija samoistnie po 6–12 miesiącach - dodaje pediatra.

Ekscytacja seksualnością
- Dojrzewanie chłopców to nie tylko zmiany biologiczne. Równocześnie z procesami, które zachodzą w ciele młodego mężczyzny, dochodzi do przebudowy jego psychiki i sfery emocjonalnej. Szczególnego znaczenia zaczyna nabierać potrzeba autonomii oraz potrzeba seksualna, która wiąże się z potrzebą więzi i rozładowania napięcia. Jeśli chłopiec wcześnie dojrzewa, jego napięcie seksualne może być większe i pojawiać się także w sytuacjach niezwiązanych z tematyką erotyczną, co stanowi krępujący problem. W tym okresie życia, chłopcy często rozładowują pojawiające się napięcie poprzez masturbację, chociaż zdarzają się również pierwsze kontakty płciowe – mówi lekarka. Dojrzewanie to także czas zderzenia ze światem pełnym wielu różnych bodźców i pokus, podejmowania prób różnego rodzaju ryzykownych zachowań, stosowania używek.

/aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!