Uroda
Czy tatuaże są fajne? Dziś zachwyca, za parę lat może szpecić

Agnieszka Chylińska, Doda, Ewelina Lisowska, Margaret, Angelina Jolie, David Beckham, Rihanna, Zombie Boy, Mike Tyson, Justin Bieber, Quebonafide, Popek - to tylko niektóre gwiazdy uwielbiające tatuaże.

Wybierają różne słowa, zdania, przesłania lub duże wzory np. na plecach, kostkach, na ramionach czy karku. Autor hitu "Tamagotchi", czyli Kuba Grabowski, znany jako Quebonafide, ma wytatuowane niemal całe ciało. Nie są to przypadkowe wzory. Na wewnętrznej stronie wargi jest napis LOVE – raper zrobił go sobie z powodu uczucia do dziewczyny, czego dowiadujemy się z jego kawałka "Love" - „Teraz już wiesz to skarbie czemu mam na wardze mam love (dla ciebie)”. Quebo jest też fanem komiksów i twórczości Matta Groeninga - na torsie wytatuował sobie rodzinę Simpsonów. O innych tatuażach rapera i ich znaczeniu opowiada Rapowy Kamil:

Czy warto zrobić sobie tatuaż?

Zanim zdecydujecie się na tatuaż, warto to dokładnie przemyśleć, bo to wybór na całe życie. Nie należy się kierować modą czy kaprysem, bo z czasem może się okazać, że przestanie się podobać. Tak było z Agnieszką Chylińską, która po latach zdecydowała się na zmianę niektórych tatuaży. Warto też pomyśleć o tym, że kiedyś będziemy pracownikami, rodzicami, dziadkami i wówczas malowidła na ciele niekoniecznie będą naszą ozdobą. Mogą być natomiast powodem do wstydu. Jeśli na serio rozważacie wytatuowanie się, odłóżcie tę decyzję na jakiś czas, dajcie sobie pół roku, rok na zastanowienie. Może się okazać, że wcale tego nie potrzebujecie. Innym rozwiązaniem jest tatuaż zmywalny, np. henną (może uczulać i jest toksyczna. Zmywa się po kilku tygodniach). Warto też wiedzieć, że jeśli mamy choroby skóry, nie powinniśmy jej tatuować. - Tatuaż nie powinien być wykonywany u osób ze stwierdzoną skłonnością do występowania bliznowców. Bezpieczniej byłoby unikać tego typu procedur także u alergików oraz u osób ze stwierdzonymi chorobami skóry jak np. łuszczyca. Nie wolno wykonywać tatuażu w obrębie znamion barwnikowych oraz na skórze z cechami infekcji – przestrzega dr Katarzyna Żórawicz, dermatolog z Kliniki Ambroziak. Warto też wiedzieć, że tatuowanie boli - Red Lipstick Monster opowiada o bólu, gojeniu się i pielęgnacji tatuaży:

Chcą być trendy i wyjątkowi

Posiadacze malowideł na ciele twierdzą, że dzięki nim są wyjątkowi, rozpoznawalni, podkreślają swoją osobowość. Nastolatkowie robią je sobie najczęściej po to, by zaimponować rówieśnikom lub wzorują się na swoich idolach. Tak zrobiła 22-letnia Ola znana na Instagramie jako Anoxi Cime. Dziewczyna pochodzi z Wrocławia i jest fanką Popka. Podobnie jak on, zrobiła sobie tatuaż na gałkach ocznych (Popek białka oczu ma pokryte zielonym barwnikiem, Anoxi czarnym) To prawdopodobnie jedyne osoby w Polsce z tego typu tatuażem. Niestety zabieg skończył się bardzo źle. Zbyt głęboko wbita igła oraz nadmierna ilość użytego tuszu spowodowały, że dziewczyna straciła zdolność widzenia na jedno oko. Jej przypadek pokazuje, że nie warto we wszystkim naśladować swoich idoli.

Imię ukochanej osoby może się zmienić

Studia tatuażu mają katalogi z wzorami, ale można też przyjść z własnym pomysłem. Obecnie modne są: wizerunki twarzy osób, motywy zwierzęce: delfiny, wilki, węże, motyle, a także kwiaty np. róże oraz różne znaki graficzne, napisy - złote myśli, cytaty, imiona drugiej osoby. Z tymi ostatnimi lepiej uważać, bo nie wiadomo czy z obecnym ukochanym będziemy przez resztę życia. Koszt zrobienia tatuażu waha się od 100 zł do nawet kilku tysięcy zł. Zależy to m.in. od studia i powierzchni pokrytej tatuażem. Planeta Faktów pokazuje 10 najciekawszych realistycznych tatuaży i 10 najbardziej obciachowych:

Rodzice muszą się zgodzić

By przekonać rodziców, warto spokojnie opowiedzieć o swoim pomyśle, wyjaśnić, dlaczego chcemy mieć tatuaż.  Pokażmy dzieła artystów, które nam się podobają, zapytajmy mamę i tatę, co o nich sądzą, pokażmy nasz wybrany wzór – najlepiej mały, w miejscu, które łatwo zakryć ubraniem. Zapytajmy rodziców czy pomogą np. w wyborze profesjonalnego studia. I zapewnijmy ich, że sami zapłacimy za to. Jeśli te argumenty ich nie przekonają, pozostaje czekać do osiemnastki. Osoba nieletnia raczej nie zrobi sobie tatuażu bez zgody rodziców. Wymagana jest pisemna zgoda dorosłego, podpisana w salonie tatuażu. JustJuly opowiada o reakcjach rodziców na jej tatuaż:

Osoby pełnoletnie, które chcą mieć tatuaż powinny skupić się na wyborze renomowanego studia. Najlepiej, żeby było znane, działało kilka lat i słynęło z dobrych opinii.  Warto poczytać o nim w necie, popytać znajomych, a przed wizytą odwiedzić salon i dopytać, jak będzie wyglądać cały proces wykonania malowidła.

Chcesz usunąć? Przygotuj się na ból!

Gdy tatuaż wam się znudzi i będziecie chcieli się go pozbyć, przygotujcie się na większy ból niż podczas jego robienia. - Próg bólu jest oczywiście zmienną, osobniczą cechą. Nasilenie dyskomfortu zależy również od lokalizacji tatuażu – mówi dermatolog. Tatuaże usuwa się laserem. Niektóre kliniki mają urządzenia do usuwania także kolorowych tatuaży. - Procedura usuwania tatuażu polega na rozbijaniu cząsteczek pigmentu, które zostają wyeliminowane z organizmu. Rysunek rozjaśnia się stopniowo w ciągu kolejnych tygodni – mówi dr Katarzyna Żórawicz. Należy się jednak przygotować na wiele zabiegów. Ich liczba zależy m.in. od użytych barwników, głębokości ich podania. Najszybciej można się pozbyć czarnych tatuaży – mówi dr Żórawicz.

 /aus/

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!