Nauka
Pamięć fotograficzna, sokoli wzrok czy nadludzka wytrzymałość?

Ostatnimi czasy jesteśmy wręcz zasypywani produkcjami z superbohaterami w rolach głównych i najczęściej oglądamy je zazdroszcząc postaciom ich unikalnych zdolności.

Latanie, wytrzymałość, odporność, laser w oczach, samoleczenie, niewidzialność, niebywała szybkość czy nadludzka siła może i są imponujące, ale istnieją tylko w filmach i komiksach, tymczasem w rzeczywistości naprawdę żyją ludzie, którzy mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi cechami, realnymi supermocami!

10. Pamięć fotograficzna

Bane, Lex Luthor czy Batman – wszystkich łączy jedna cecha, a mianowicie pamięć fotograficzna, która pozwala zapamiętać ogromne ilości informacji, dużo większe i na dużo dłużej niż u przeciętnego człowieka.  Nie trzeba jednak być superbohaterem, żeby się pochwalić taką zdolnością, bo żyjemy obok ludzi, którzy też tak mają. Jednym z nich jest brytyjski architekt krajobrazu, Stephen Wiltshire, który potrafi z pamięci odwzorować plan ogromnego miasta, oglądając go wcześniej tylko raz. Zasłynął m.in. zapamiętaniem i narysowaniem bez jakichkolwiek „podpowiadaczy” ponad 300 mil kwadratowych Nowego Jorku, który widział tylko z lotu ptaka, a konkretniej z pokładu helikoptera.

9. Ogromna wytrzymałość

Ogromna wytrzymałość jest najczęściej częścią składową dobrej kondycji ogólnej jednostki, którą autorzy komiksów o superbohaterach szczególnie sobie upodobali – mogą się nią pochwalić m.in. Wolverine, Doomsday, Flash, Luke Cage czy Kapitan Ameryka. Mamy jednak kolejne „normalne” przykłady tej mocy i wystarczy spojrzeć na Deana Karnazesa, który potrafił przebiec na bieżni 350 mil bez odpoczynku i snu - korzystał z tego urządzenia nieprzerwanie przez 8 godzin. Co więcej, ma za sobą udział w 50 maratonach odbywających się przez… 50 dni pod rząd. Specjaliści zadbali tylko o to, żeby mężczyzna był odpowiednio odżywiony i nawodniony. Dean niestety już nie żyje, ale na krótko przed śmiercią z przyczyn naturalnych potrafił jeszcze biegać z prędkością 7-10 mil na godzinę.

bieg

8. Nadzwyczajny wzrok

Kojarzycie Hawkeye’a z komiksów Marvela, którego wzrok nie miał sobie równych? Za chwilę udowodnimy, że nie trzeba być superbohaterem, żeby mieć ten zmysł naprawdę wyostrzony. A mówimy tu o Veronice Seider, czyli rekordzistce świata w patrzeniu na malutkie przedmioty z oddali – kobieta widzi 20 razy lepiej niż przeciętna osoba, dlatego może dostrzec i zidentyfikować konkretnych ludzi z odległości blisko 2 km.

7. Zmiana temperatury ciała

W komiksach zdolność ta bywa bardzo niebezpieczna, bo bohaterowie potrafią zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę swojego ciała do takich wartości, by wyrządzić krzywdę innym lub otoczeniu. W normalnym życiu umiejętność ta jest osiągana przez medytację i słyną z niej tybetańscy mnisi, którzy czynią to siłą umysłu. Udokumentowana zmiana temperatury ciała w ich przypadku wynosi aż 8°C.

wzrok

6. Komunikacja ze zwierzętami

Większości z nas wydaje się, że to potrafimy, bo przecież mamy w domu psy, koty i inne zwierzaki, z którymi jakoś się dogadujemy. Jakoś jest tu słowem kluczem, bo tak naprawdę dogadać się ze zwierzakami potrafią tylko nieliczni. Weźmy na przykład Jane Goodall, która została w pełni zaakceptowana przez różne rodziny szympansów i goryli. Kevin Richardson  z Południowej Afryki potrafił z kolei stać się członkiem stada lwów i hien, co jest nie mniej imponujące.

5. Magnetyczność

Podziwialiście kiedyś Magneto za jego zdolność przyciągania wszelkiego metalu i manipulacji nim? No to świetnie, poznajcie więc Liew Thow Lina z Malezji, który potrafi coś podobnego i to z wykorzystaniem jedynie wrodzonych zdolności.  Mężczyzna jest w stanie przyczepić do swojego ciała różne metalowe obiekty, łyżki, widelce, miski, a nawet żelazko! Co ciekawe, naukowcy nie byli w stanie znaleźć niczego nadzwyczajnego w ciele mężczyzny i do dziś nie wiadomo, dlaczego potrafi to, co potrafi.

pies

4. Żołądek ze stali

Kiedy ktoś mówi nam, że ma żołądek ze stali, to najczęściej chodzi o to, że może zjeść wszystko na co ma ochotę, nie zważając kompletnie na to, iż miesza potencjalnie „niebezpieczne” składniki i nie szkodzi mu to, co u innych wywołuje stany chorobowe. Trochę bardziej rozwiniętą wersję tej zdolności posiada Michel Lotito z Francji, znany jako „Pan Zjedz to Wszystko”, który potrafi zjeść nawet rzeczy, które teoretycznie nie nadają się do żywienia człowieka. Mowa tu o gumie, metalu, a nawet szkle, które nie czynią mu niczego złego!

3. Echolokacja

Echolokacja to zdolność określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego – jeśli kojarzycie postać Daredevila, to wiecie o czym mowa. W rzeczywistości posługują się nią raczej zwierzęta, ale znany jest przykład człowieka, który ją posiadał. Mowa tu o Benie Underwoodzie, który w wieku 3 lat stracił wzrok na skutek raka. Okazało się wtedy, że wciąż potrafi samodzielnie się poruszać bez wpadania na jakiekolwiek przeszkody i wieść normalne życie, a wszystko dzięki „klikaniu”, które z siebie wydawał. Dźwięk produkował echo, które pozwoliło Benowi „zobaczyć” otoczenie do tego stopnia, że nauczył się nawet jeździć na rowerze.

nietoperze

2. Nadludzki refleks

Kolejna typowa „superbohaterska” cecha, którą znaleźć możemy nie tylko w komiksach, książkach i filmach, ale i normalnym życiu. Japoński mistrz sztuk walki, Isao Machii, jest tego najlepszym dowodem. Jego refleks, również z wykorzystaniem mieczy, jest po prostu niebywały! Zamiast po prostu obserwować obiekt, mężczyzna wpatruje się w ruchy powietrza w jego otoczeniu, co pozwala mu przewidzieć dokładne położenie przedmiotu w konkretnym momencie, dzięki czemu jest rekordzistą świata w kilku kategoriach.

1. Iceman

Komiksowy Iceman potrafił walczyć z wykorzystaniem lodu i zamrażać wszystko dookoła, więc jasna sprawa, że nikt normalny nie będzie tego potrafił, ale… my mamy swojego rzeczywistego Icemana, czyli człowieka odpornego na niskie temperatury. Jest nim Wim „Ice-Man” Hof, który dzięki specjalnej technice oddychania jest w stanie zmienić swoje odczuwanie temperatury i uodpornić się na zimno. Pozwoliło mu to zdobyć kilka rekordów świata niedostępnych dla przeciętnego śmiertelnika, np. dotyczących pływania pod lodem. Co więcej, mężczyzna zdobył Kilimandżaro i Mount Everest w samych tylko spodenkach kolarskich i powrócił w nienagannym stanie - a biorąc pod uwagę, że temperatury na najwyższym szczycie świata spadają poniżej 35°C i zabijają nieprzygotowanego na to człowieka, to wyczyn jest mocno imponujący.

lód